Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
02.12.2019 12:29

Судові фронти по Приватбанку: на, що, не потрібно сподіватися українцям?

Аналітик, науковець, юрист

"Численність процесів свідчить не на користь законів". П'єр Буаст

Питання законної / незаконної Приватизації Приватбанку за останні роки не втрачає своєї актуальності. Воно розглядається уже протягом 3 років у самих різних інстанціях, та навіть різних країнах.

Але, які наслідки чекають на пересічного українця по даній справі? Наскільки глибоким, доцільним, та важливим є це питання для державної політики в нинішні часи? В цьому спробуємо розібратися.

Сама справа розпочалася ще в далекому 2016 році, коли Приватбанк був визнаний неплатеспроможним, і постало питання, яким чином його врятувати, оскільки значну частину своїх активів громадяни України зберігали саме в ньому. Також через банк проводилися основні операції держави, а також найбільш фінансові операції в грошових еквівалентах.

Чому у банку виникли такі проблеми - питання доволі цікаве. Сам Приватбанк, на 2016 рік, оперував доводами про інформаційні кібератаки, направленою дезінформацією, внаслідок чого кожного дня люди знімали багато коштів (по 2 млрд. гривень кожного дня), та втрачали до банку довіру. На думку ж міністерства фінансів (на 2016 рік)  велика діра в фінансовій частині банку була пов’язана з непрофесійною та помилковою політикою кредитування. Якби то не було, але вихід при визнанні неплатеспроможності наявний тільки в двох варіантах – ліквідації банку, чи націоналізації, як вже було зауважено вище, варіант ліквідації був категорично неприйнятний.

В результаті, в грудні 2016 року відбулася націоналізація Приватбанку. У наслідку цієї дії була збережена економіка, а також кредитний портфель розміром близько 150 млрд. гривень (для докапіталізації банку), який був покладений на плечі громадян України.

Саме стільки було випущено облігацій для вирішення кредитних проблем банку.

Значна частина для погашення боргу банку також була виділена з кредитів МВФ.

Але як кредит не перекладай, все одно за нього прийдеться розплачуватись українцям. Печатання такої великої кількості грошових масивів, за короткий час, також значною мірою вплинуло на курс валют, а саме на дестабілізацію курсу гривні протягом року.

В 2017 році на замовлення НБУ розпочалося проведення незалежної аудиторської експертизи міжнародною компанією Kroll, щодо націоналізованого Приватбанку.

У січні 2018 року було оприлюднено вкрай невтішні результати, за якими були виявлені збитки на 5.5 млрд.дол, ще до моменту передачі Приватбанку у власність держави. Ці кошти були виведені з банку в період з 2006 до 2016 року, половина цих коштів, а саме близько 2 млрд.дол. була виведена в період двох-річної підготовки банку до націоналізації. Ще до оприлюднення результатів  2017 року ГПУ були відкриті кримінальні провадження щодо колишніх акціонерів Приватбанку, відносно питань про видачу кредитів наприкінці 2016 року на суму 137 млрд. гривень 36 компаніям, які виявилися «міфічними». Також є підозри про створення «злочинної організації» колишніми власниками Приватбанку, оскільки частково «міфічні фірми», та офшорні рахунки цих фірм належали саме власникам Приватбанку. В цьому ж 2017 році в українські суди почали надходити позови щодо незаконної націоналізації Приватбанку від його колишні акціонерів та фінансово пов’язаних з банком осіб.

В результаті всіх виявлених фактів справа про Приватбанк, та активи двох основних його власників (близько 92% всіх акцій) - пана Ігоря Коломойського, та пана Геннадія Боголюбова в 2017 році була передана до Високого суду Лондона. Детально проаналізувавши суть справи, та всю документаційну базу – суд виніс рішення арешту коштів панів Коломойського, та Боголюбова до погашення боргу державі, який складає близько 10 млрд. доларів на сьогоднішній момент. Зі своєї сторони пан Коломойський подав апеляцію, в якій наголошує на тому, що суд Великобританії не має права втручатися у справи осіб, які підпорядковуються громадянству іншої країни. Його скарга була задовільнена, але кошти залишаються заморожені, до моменту кінцевого винесення вироку судом України.

Судові фронти України по Приватбанку

На сьогодні, на судових фронтах України, за останні роки, накопилося близько 500 справ-позовів від колишніх акціонерів Приватбанку про його незаконну націоналізацію. Саме цікаве в тому, що більшість із них задовільнена судами України. З іншого боку є близько 170 позовів від НБУ про незаконні дії колишніх власників Приватбанку стоїть на місці. Також справи відкриті ГПУ, які на зараз налічують близько 1800 томів також не рухаються ні в яку сторону.

Проаналізувавши вище викладені факти ми можемо прийти до вкрай не втішних висновків. ГПУ ніяк не може продвинутися в розслідуванні кримінального провадження. Крім того зараз вона збирається передати всі факти по справі Приватбанку, і ті самі 1800 томів, до НАБУ, оскільки ГПУ вже не має повноважень проводити слідчі дії. Внаслідок цього кримінальні провадження підуть по «новому колу» розслідування.

Вищий суд Лондона за пів року дав висновок по справі, яку наш суд не може ніяк вирішити на протязі 2 років. Крім того наші українські суди протягом цих 2 років, в різних інстанціях, схвалюють справи на користь незаконної націоналізації Приватбанку, а саме порушення процесуальної норми, хоча вони ж самі в 2016 році ці норми створили і ухвалили окремо, і виключно для Приватбанку.

170 позовів НБУ направлені до судів з питань порушення Приватбанком законодавчих норм до націоналізації зовсім ніяк не розглядаються. Якщо так продовжиться далі і націоналізація Приватбанку буде схвалена незаконною, НБУ буде вимушений повернути пану Коломойському 2 млрд. гривень різниці капіталу, який він вимагає,

а також:

- «забути» про 10 млрд. доларів, які він винен державі як колишній власник Приватбанку;

- зняти арешт з його рахунків.

І це все звичайно буде погашене за рахунок нас, пересічних українців. НБУ також не поспішає у вирішенні цієї справи, хоч якимось чином. Зараз вони перекладають делегування своїх фінансових повноважень, щодо Приватбанку, на Кабінет Міністрів України.

Крім того, не потрібно забувати, що частину коштів, якими ми допомогли Приватбанку – це кредитні запозичення МВФ. Останній вкрай скептично зараз дивиться на всю цю неймовірно дивну, для нього ситуацію, а також міркує над рішенням видачі чергового фінансового траншу, який не буде великим, якщо раніш буде відомо, що ці гроші підуть на вирішення проблем дворічної давнини, а не на розвиток і поліпшення фінансової ситуації в країні.

Час спливає дуже швидко. Куди поділися ті 5.5 млрд.дол, які українці продовжують сплачувати, та будуть сплачувати наші нащадки? Чи зможуть їх знайти, та повернуться наші правоохоронні органи?

Як зазначають аудитори, якщо гроші були виведені шахрайським методом то:

- через 2 роки можливо повернути 70%;

- через 5 років близько 30%;

- через 10 років фінансових масивів вже не знайти.

Вкрай дивно, що ні одна інстанція в нашій країні з цим не поспішає. Від вирішення справи Приватбанку буде залежати значно більше, ніш фінансові кошти громадян, від цієї справи буде залежати довіра всім трьом «новим, та реформованим» гілкам влади - судовій, законодавчій, та виконавчій.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net