Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
31.05.2014 23:02

Третя газова?

Сопредседатель Фонда энергетических стратегий

Третій раунд переговорів про умови поставок та транзиту російського газу через територію України не приніс компромісу.

Третій раунд переговорів про умови поставок та транзиту російського газу через територію України не приніс компромісу. Київ, Москва та Брюссель домовилися про наступну зустріч вже 2 червня. Наразі існують два сценарії розвитку подій у газових стосунках між Росією і Україною: повна сплата заборгованості за спожитий російський газ станом на 1 квітня 2014 року і подальші переговори щодо його ціни, починаючи з другого кварталу, та припинення „Газпромом” поставок газу в Україну вже 3 червня з відповідним зверненням „Нафтогазу” до Стокгольмського арбітражу.

Підстави для оптимізму надала новина про сплату „Нафтогазом” $786 млн. боргу за російський газ у п’ятницю. За словам в.о. Прем’єр-міністра України А.Яценюка дана заборгованість за лютий-березень 2014 року є „безспірною”. Щодо решти боргів за поставки в 4-кварталі 2013 році за ціною $380 за тисячу кубометрів Україна має намір позиватися до Стокгольму у разі, якщо Росія не пристане на пропозицію зафіксувати ціну $268,5, що діяла протягом 1 кварталу поточного року. Однак Москва наполягає на повному погашенні заборгованості на 1 квітня. І лише після цього заявляє про готовність обговорювати знижку на газ для України. Як відомо, з 1 квітня Газпром оголосив про нову ціну газу для України у розмірі $485 за тисячу кубометрів, після того як Держдума в односторонньому порядку скасувала т.зв. Харківські угоди.

У відповідь на оголошені Києвом наміри судитися, міністр енергетики Росії Олександр Новак заявив, що у "Газпрому" є більше підстав звертатися до арбітражного суду з газового питання, ніж в української сторони.

Таким чином, якщо в понеділок на переговорах в Берліні сторони не домовляться про шляхи виходу з конфлікту, вже з вівторка Газпром готовий обмежити поставки газу в Україну до нуля кубометрів. Ще в травні російська компанія оголосила про переведення „Нафтогазу” на систему передоплати за газ, посилаючись на норми чинного контракту та значну непогашену заборгованість України. Таким чином, розпочнеться третя газові війна між Україною та Російською Федерацією.

Виникає питання: що буде далі? Враховуючи відносно незначні залишки газу у підземних сховищах України на середину березня, нове керівництво нафтогазової  галузі здійснювало активне закачування палива, збільшивши запаси з 7,3 до більше ніж 10,0 млрд. кубометрів. Незважаючи на те, що цей газ постачався з ресурсів Газпрому, росіяни не отримали за цей газ жодної копійки. Одночасно, наявність запасів у сховищах певною мірою зміцнила позиції України у ймовірній газовій війні.

За умови падіння промислового виробництва, Україна може прожити літо і без поставок газу з Росії, не відбираючи паливо, що призначене для споживачів ЄС. В середньому на потреби населення та комунальної енергетики щомісяця літом потрібно 0,5 млрд. кубометрів газу, промисловість навряд чи потребуватиме більше 0,8 млрд. кубометрів. Відповідно, газу власного видобутку вистачатиме для внутрішніх споживачів орієнтовно до завершення вересня. Але за умови відсутності російських поставок виникає загроза зриву закачування газу до підземних сховищ. Всього на середину жовтня їх запаси мають збільшитися з поточних 10 до 18-19 млрд. кубометрів. У разі зриву графіку закачування під загрозою опиняються поставки газу споживачам Євросоюзу та України взимку.

І тут вже серйозне занепокоєння має з’явитися в учасників переговорів з боку Європейського Союзу. Як відомо стабільний транзит російського газу до ЄС було гарантовано лише до кінця травня.

Відсутність домовленості і перехід у площину арбітражного спору втягне Газпром і „Нафтогаз” у тривала процедуру, яка, навряд чи можна назвати конструктивним виходом для сторін. Логічніше було б  домовлятися без звернення до арбітражних інстанцій, оскільки, враховуючи взаємну залежність Києва і Москви у газовому питання, врешті –решт навіть після загострення ситуації треба буде сідати за стіл переговорів.

Ще одним поясненням того, чому затягуються переговори може бути розрахунок і Росія, іУкраїни на надання фінансової допомоги Європи на закачування газу до сховищ літом. Цей газ потрібен для забезпечення стабільного транзиту до країн ЄС. Але потенційний розмір такої допомоги – $2,5-4 млрд. – навряд чи надасть оптимізму офіційному Брюсселю, зважаючи на поганий стан фінансів об’єднаної Європи. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net