UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
16.07.2019 15:02

Поділ майна подружжя: правила повинен знати кожен

Вірне розуміння питання поділу майна подружжя допоможе уникнути непорузумінь та неточностей у Вашому житті.

Якщо у Вас виникла ситуація коли потрібно поділити нажите в період шлюбу подружжям майно, то перше, що Вам потрібно розуміти, що такий поділ може бути проведений як під час шлюбу, так і після його розірвання. Тому зовсім не обов'язково розривати шлюб для того щоб поділити майно.

Але наголошу, що поділ майна при розлученні подружжя, може бути проведений як в добровільному порядку (шляхом укладання нотаріально посвідченої угоди), так і примусовому (шляхом звернення до суду з позовом). Для поділу майна за позовом в суді подружжя має три роки, як правило цей термін обчислюється з моменту розірвання шлюбу.

Спільно отримане майно
Згідно законодавства України спільною власністю подружжя – є все майно подружжя придбане під час шлюбу, незалежно від того ким воно було придбано — чоловіком чи жінкою за час спільного перебування у шлюбі. До такої власності відноситься не лише нерухоме майно, як ми всі звикли вважати, а й інші речі, такі як доходи, стипендії, доходи отримані від підприємницької діяльності.

Важливо також знати, які речі не відносяться до майна подружжя. Сюди відноситься:

- майно набуте до укладення шлюбу;

- майно отримане в результаті договору дарування чи спадкування;

- майно придбане за власні кошти кожного з подружжя;

- майно отримане в ході безоплатної приватизації.

Майно набуте в ході спільного проживання перебуває у власності обох з подружжя, а це означає, що керівництво таким майном відбувається лише за спільною згодою. Тому будь-яка дія з майном можлива лише зі згоди іншого з подружжя.

Так, якщо Ви продаєте нерухоме майно, то має бути обов'язкова згода на такий продаж іншого з подружжя. Крім цього, така згода повинна бути ще й бути виражена в письмовій формі та нотаріально посвідчена, адже правочин вчиняється з нерухомістю. Якщо таке відчуження підлягає державній реєстрації, то така угода також повинна бути виражена у письмовій формі. Тобто у разі продажу авто потрібна згода іншого з подружжя у письмовій формі та нотаріально посвідчена, так як, автомобіль придбаний за час перебування у шлюбі, знаходиться у власності одного з подружжя і фактично є спільною сумісною власністю.

Майно отримане до шлюбу
Часто задають питання - а як же бути з майном набутим до шлюбу? Чи ділиться таке майно? За загальним правилом майно набуте до шлюбу є власністю одного з подружжя, але існує випадок, коли це правило не діє. Так, якщо майно істотно! збільшилося у своїй вартості в результаті діяльності трудової чи інтелектуальної іншого з подружжя, то на цю річ поширюється режим спільної сумісної власності. Поняття істотності означає збільшення вартості більш ніж 25% від початкової вартості майна. Так, Ви модернізували будинок (добудова, тощо) за час шлюбу, і в наслідок цього будинок збільшив свою вартість більше ніж на 25 %, то він буде уже вважатися спільною власністю подружжя.

Ще існує така ситуація, коли один з подружжя створює юридичну особу і постає питання, чи є його доходи спільними для подружжя, чи право власності має лише засновник. Так, якщо один з подружжя заснував юридичну особу ще до шлюбу, то це виключає право власності на частку в юридичній особі іншого з подружжя, але все рівно в цьому випадку інший з подружжя має право сумісної власності на отриманні дивіденди цієї юридичної особи.

Наступне питання, яке у нас виникає при поділі - хто і на яку частку майна має право? За загальним правилом частка майна кожного з подружжя є рівною, але існують винятки. Так, суд може звернути увагу на істотні умови життя одного з подружжя – неповнолітня дитина на утримані чи непрацездатні повнолітні дочка чи син, якщо не хватає аліментів на їх утримання. Ці фактори впливають на розмір частки кожного з подружжя.

Поділити неподільну річ
Що робити, якщо потрібно поділити неподільну річ? Що робити з купленим автомобілем, який ви купили вдвох? Так речі, які є неподільними, як правило присуджуються тому з подружжя, у володінні котрого вона зараз знаходиться. Так звичною є ситуація , коли за час шлюбу подружжя придбало авто, і в суді постало питання, яким чином поділити авто. Оскільки авто неподільне, то авто суд присуджує тому у кого у власності це авто знаходиться (хто ним користується, має водійське посвідчення, тощо), а інший з подружжя, який не отримав авто, отримує компенсацію за рахунок тієї особи, яка це авто отримала.

Всі вище наведені правила поділу майна також поширюється при поділі майна чоловіка та жінки, які фактично перебували у шлюбно-сімейних відносинах та проживали разом, але без реєстрації шлюбу. Тому до такого майна застосовуємо порядок розподілу майна розглянутий вище.
Для того, щоб поділити майно у такому випадку потрібно довести факт спільного проживання та шлюбно-сімейних відносин. Адже cам факт перебування у фактичних шлюбних відносинах без установлення ведення спільного господарства, побуту та бюджету не надає право власності на половину майна за кожною зі сторін.

У судовій практиці траплялися випадки, коли як докази «фактичного шлюбу» позивач надавав квитанції про оплату комунальних послуг, внесків за придбане в кредит майно, оплати навчання спільних дітей тощо. Доказами також можуть бути листи та повідомлення (з інтернету - нотаріально завірені), які «фактичне подружжя» надсилало одне одному, спільні фотографії та відеозаписи, місце реєстрації та показання свідків.

Ми повинні також розуміти, що особи, які перебувають у цивільному шлюбі, не можуть одночасно перебувати в будь-якому іншому шлюбі. Інколи, не розірвавши шлюб, чоловік чи дружина починає спільно проживати з іншою особою. При цьому чоловік та жінка, які проживають у цивільному шлюбі, не звертають уваги на те, що один із них фактично перебуває в зареєстрованому шлюбі з іншою особою.

У такому випадку майно, набуте парою, не підпадатиме під поняття «спільна сумісна власність» у розумінні Сімейного кодексу, а тому при його поділі не можна застосовувати норми сімейного права. За цієї ситуації майно також підлягає поділу в судовому порядку, однак його статус та порядок поділу визначатимуться уже Цивільним кодексом та іншими законами.

Тому рекомендуємо Вам детально звертати увагу на всі аспекти спільної сумісної власності подружжя, адже не знання таких, веде до чималих непорозумінь та неправильної оцінки наслідків своїх дій.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]