Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
20.03.2012 14:30

У нас 0,2% виправдувальних вироків, 50% обвинувальних, а решта чекають

Глава Наблюдательного совета «Института правовой политики и социальной защиты», Нардеп VI-VII созывов

У нас 0,2% виправдувальних вироків, 50% обвинувальних, а решта чекають суду в СІЗО Про підсумки з’їзду Партії регіонів, ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу та лібералізацію візового режиму

У нас 0,2% виправдувальних вироків, 50% обвинувальних, а решта чекають суду в СІЗО

Про підсумки з’їзду Партії регіонів, ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу та лібералізацію візового режиму
...

Пані Бережна, днями до Партії регіонів влилася“Сильна Україна”. Думаєте, Сергій Тігіпко підніме рейтинг ПР?

 

Не вважаю, щорейтинг – це найголовніша проблема. Давайте подивимося глибше. По-перше,політична система країни повинна структуруватися. Процес укрупнення, об’єднання– це цiлком правильний демократичний процес. Як можна говорити про політичнувідповідальність в Україні, де існують понад 150 партій, з яких лише десяток –парламентські? Подивіться на більшість європейських країн, чи на США, дефактично дві сильні потужні партії. У Європі – чотири, п’ять. Виконали обіцяне– будь ласка, за вас знову проголосують. Не виконали – поступіться місцеміншим. Більше того: згадайте, як у 2005 році так звані «демократи» намагалисяоб’єднатися під брендом «Нашої України». Запрошували і Тимошенко, і Литвина,з’їзди проводили. І що? Не змогли. Вони не можуть об’єднатися ні коли привладі, ні коли в опозиції.

 

По-друге, сильна(тобто конкурентна) Україна можлива тільки тоді, коли існує політична сильнакоманда. Я б навіть сказала про таку формулу: сильна країна – сильні регіони. Іце вже питання назрілих змін у країні і їх реалізації.

 

Я вважаю, щоСергій Леонідович зарекомендував себе як реформатор, який працює у команді, щоне боїться покласти ані свій персональний рейтинг, ані зусилля на те, щобперезапустити державну машину. Навчити її працювати по-новому. Зараз ми взялисяза соціальні перетворення. І я бачу ключову роль Тігіпка, яку він відіграватимев партії в якості вже заступника голови. А судити про якість цих реформ можнабуде лише через деякий час, коли середня ланка чиновників збагне: поверненняназад не буде. Є політична воля, є розуміння, що треба робити, має пройти трохичасу, щоб було видно результати.

 

Щоправда,історично чомусь так складається, що уряди, які формуються нашою партією,закладають фундамент економічного зростання, а плодами користуються нашіопоненти. Так було у 2002 році, й у 2006. Саме уряд Віктора Януковичастабілізував економіку, а наші опоненти зняли вершки і видали цей економічнийуспіх за свій.

 

Кажуть, ЄЦ теж збирався з вами об`єднуватися. АлеТігіпко поставив ультиматум: або він - або Балога...

 

Як юрист я ніколине коментую чутки чи домисли, тим паче в українських реаліях. Я не виключаю, щотакі переговори мали місце, бо і Президент, і лідери нашої фракції неодноразовозаявляли: ми відкриті до співпраці з усіма, хто приймає нашу платформу,програму Президента і готовий її виконувати.

 

Більше того,принцип нашої партії, зокрема кадровий, - в першу чергу професіоналізм.Скажімо, Раїса Богатирьова працювала в РНБО за Ющенка, і вона гарний фахівець –просимо, ось вам ділянка роботи в міністерстві охорони здоров’я. Той самийВіктор Балога має міністерську посаду в уряді Миколи Азарова. Петру ПорошенкуПрезидент запропонував пост міністра економіки. Всі ці приклади я навожу длятого, щоб показати: важлива в першу чергу справа, а не політичні торги. Легшевсього виходити щоп`ятницi в ефіри і говорити, що все неправильно робиться. Алемоя позиція: вмієш краще – приходь і працюй.

 

У ПР не бояться, що вірні регіонали втратять місцяу списку через вливання людей Тігіпка?

 

Боятисяконкуренції – це тупик. Свіжа кров, нові ідеї, нові погляди – все це робитьнашу політичну силу не слабшою, а сильнішою. Людям, які свого часу підтрималиСергія Тігіпка на посаді лідера «Сильної України», якщо вони професіонали,знайдеться робота. Ми всі працюємо на спільний результат. Чого боятися? Той,хто сильний, тому боятися немає чого. Скільки б ще партій не влилося, такалюдина ніколи не залишиться у тіні чи за бортом. А ті, хто звикли нічого неробити і апелюють лише до того, що вони перевірені і свої – таким людям,можливо, варто хвилюватися.

 

Рейтинг ПР неухильно падає. Про це красномовносвідчать чисельні соціологічні дослідження. З чим ви підете на вибори?

 

З соціальнимиініціативами Президента. Журналісти, в тому числі й вашого видання, пишуть проце як про черговий піар-хід. Але у мене тоді виникає запитання: ви що, протитого, щоб люди більше відчували підтримку держави? Можна що завгодно називатипіаром. Тоді, за такою логікою, треба сісти, скласти руки і нічого не робити,боячись, що тебе звинуватять у гонитві за рейтингом? Якщо який-небудь іншийуряд здатен втілити в життя всі запропоновані Президентом ініціативи, при цьомуне загнати країну в інфляцію, не нарощувати зовнішній борг, то я за такій піар!

 

Президент чіткосказав, і прем’єр це підтвердив, що і виплата за вкладами Ощадбанку СРСР, іпідвищення пенсій, і дотації ветеранам та малозабезпеченим, все це повинно бутиреалізовано. Попередній уряд Юлії Тимошенко весь час розказував, що вони живутьв умовах кризи, тому неможливе економічне зростання. Взялися ту тисячувиплачувати, побачили, що лізе інфляція, що навіть зовнішніх запозичень невистачає, - припинили виплачувати. Хто отримав, хто ні – то нікого нехвилювало. Ми ж два роки навіть мови не заводили про те, щоб підвищуватисоціальні стандарти! Бо ж знали чітко: економіку попередня команда довела допереддефолтного стану. Україна мала всі шанси стати другою Грецією, тільки намвесь світ не кинувся допомагати. Нам вдалося не лише стабілізувати ситуацію,скоротити зовнішній борг, виплисти з кризи, а й сміливо заявити, що Україна ужев змозі реалізовувати нові, підкріплені економічними показниками, соціальніініціативи. Тепер кожен громадянин, який до цього тільки чув про потенційнінаслідки реформ, зараз зможе побачити наслідки проведених реформ у своємувласному гаманці.

 

І чому тоді падає рейтинг ПР?

 

Ви яку соціологіюдивились? Спочатку давайте розберемося, хто робив ті чи інші заміри, наскількивони є репрезентативними. Ще не почався старт виборчої компанії, а рейтинги ізаміри, які робляться за півроку до виборів, достатньо істотно відрізняютьсявід тих, які будуть вже на старті виборчої кампанії, не кажучи вже про фініш.

 

Я збрешу, якщоскажу, що Партію Регіонів не цікавить, наскільки нас підтримують люди.Цікавить. Але ж якщо ви подивитеся на цифри, то побачите, що у суспільствізараз ще не актуалізована тема виборів, і рейтинги не ростуть в жодноїполітичної сили. У деяких опозиційних сил рейтинг теж падає – це свідчення, щолюди взагалі від політики втомилися. Тому рахуватимемо восени, що і в кого є.

 

Але ж сам Азаров у 2008 році різко критикуваввидачу “Юліної тисячі”. Тож виглядає як мінімум дивно, що за півроку до виборівви повернулися до ініціативи, яку свого часу піддавали нищівній критиці.

 

Ще раз наголошую:тоді і зараз економічна ситуація в країні - різна. Тоді ми стояли на порозіфінансової економічної кризи. А зараз всі експерти-економісти кажуть, що хочами остаточно не вийшли з кризи, найбільший кризовий момент вже позаду. Інфляціясуттєво знижена. Зовнішній борг не зростає. І у мене немає підстав не довірятинашим економістам, в тому числі Сергію Тігіпку чи Ірині Акімовій, котрі кажуть,що ініціативи Президента цілком можна виконати без шкоди для економіки.

 

А чому це не робилося восени? Тоді Тігіпкокатегорично заявив, що грошей на афганців і чорнобильців у бюджеті нема, азараз раптом з`явилися?

 

От дивіться: в жсамі собі суперечите! Якби ми дійсно були популістами, і в соціальних виплатахкерувалися не економічним розрахунками, а демагогією, то уряд ще б тодінамагався домовитися і з афганцями, і з чорнобильцями. Але Сергій Леонідовиччітко заявив: пільги збільшуватися не будуть, буде справедливий перерахунок.Зараз наша мета зробити соціальні ініціативи адресними. Неможливо всіх зробитищасливими, тому питання пільг, які у нас мають досить чимало категорійнаселення, і не завжди виправдано мають, до речі, треба серйозно вирішувати.Іноді це буде боляче, але так буде правильно. Водночас є категоріi людей, які гостропотребують соціальної допомоги. І вони її отримають.

 

Дослідження КМІС показали, що 80% українців незадоволенні економічним життям. Політичне теж не набагато відстало. Депокращення життя, яке ви обіцяли?

 

Я вже казалавище, що перебудувати країну, яка була на межі банкрутства за два дні невдасться. І навіть за два тижні теж. Подивіться на історію будь-якої країни:Америка, Великобританія, всі вони виходили з кризи і депресії поступово, крокза кроком.

 

І економісти, інеекономісти знають, що без проведення непопулярних реформ неможливо піднятиекономіку. Чому зараз такі результати досліджень? Тому що непопулярні з точкизору пересічного українця реформи вже почали проводитися. Коли люди зможутьвідчути позитивні наслідки цих реформ, маючи змогу купити набагато більше, ніж2-3 роки тому, тоді соціологічні дослідження моментально віддзеркалять змінуситуації. Потрібен час, щоб реформи запрацювали.

 

Я вам скажу й щеодну непопулярну думку: добре, що люди навіть не уявляють, на який колапс булаприречена економіка в 2010-му. Якби не вдалося зупинити ту кризу страшну, оттоді б всі зрозуміли: добре – це коли не погано.

 

Ви виступаєте за лібералізацією візового режиму іобіцяєте допомагати журналістам…

 

Хочу одразууточнити: я не консульський відділ! Мова йшла про те, що коли журналістунеобґрунтовано відмовили у видачі візи, або дали на досить короткий термін, тоя взяла на себе місію посла доброї волі звертатися до послів з приводу такихвідмов. Адже як юрист я чітко розумію пункти Угоди про лібералізацію візовогорежиму. І там зокрема йдеться про те, що певним категоріям населення, у томучислі і журналістам, можна видавати візи строком до 5 років. Та прецедентіввидачі таких віз досить мало. Саме тому я закликала звертатися всіх, комунеобґрунтовано відмовили, кому не ставлять довгострокові візи. Але це призвелодо того, що до мене почали звертатися і казати: ось наші документи, зробіть намвізу. Так не піде! (сміється)

 

Після ваших звернень посольства якось реагують?

 

Звичайно. До менезвертаються українці, які скаржаться, як іноді принизливо ставляться до них упосольствах, можуть кинути папери без жодного пояснення. Іноді до абсурдудоходить: видають візу на місяць, але перебувати там можна виключно протягомтрьох днів.

 

Після могозвернення винесено догану працівниці одного з посольств, яка нагрубіянила однійдівчині, коли та зверталася до консульського відділу за візою. Пан посол приособистій зустрічі сказав, що з цією ситуацією розібрався і більше такого неповторюватиметься. Буває, сидить хтось у цьому віконечку, вважає себе носіємвлади і переходить межу у суто людських відносинах.

 

До речі, я вжепроводила зустріч з послом Німеччини паном Гаймзьотом. У нас триває епістолярнадискусія з приводу візового питання. Він мені надав статистичні дані, що заразвже збільшена кількість виданих німецьким консульством довгострокових віз.Рухаємося у правильному напрямку.

 

На своїй сторінціу Facebook я проводила опитування: як користувачі соцмережі оцінюють роботуконсульських відділів та посольств і запропонувала зробити градацію найбільшлояльних до українців та найменш лояльних шенгенських консульств. Найбільшлояльним з точки візових питань було визнано посольство Польщі. На другомумісці - Австрія, на третьому – Німеччина. З Чехією гарна ситуація. Найгіршаситуація традиційно з Італією.

 

Наскільки ви вважаєте реалістичною лібералізацію,зважаючи на доволі складні нині стосунки України з ЄС через судові справи зТимошенко і Луценко?

 

Вам відомо, щоПлан дій з лібералізації візового режиму виконаний Україною вже приблизно на80%. Це дуже багато. Ми швидко рухаємося, і, сподіваюсь, скоро можемо перейтидо другої фази Плану дій щодо лібералізації візового режиму. Що ще не зробленоз ключових речей - це три речі: не прийняті так званий закон про біометричніпаспорти, антидискримінаційний закон, який вже розроблений в уряді, і закон простворення незалежного антикорупційного органу.

 

І саме зважаючина не зовсім прості стосунки між Україною та ЄС на даному етапі, я переконана,що питання лібералізації є об’єднавчим. Це та площина, на основі якої Україна іЄС можуть повністю порозумітися.

 

Чи відбудеться парафування та підписання Угоди проасоціацію між Україною та ЄС, навіть якщо не буде вирішене питання Тимошенко -наріжне на сьогодні у відносинах з ЄС?

 

100% парафуваннязавершиться найближчим часом. Це вже вирішене питання.

 

Щодо підписання,то, на мою думку, Європа сама себе загнала у глухий кут, прив’язавши підписанняугоди про Асоціацію с ЄС виключно до окремих судових справ. На мою думку, це незовсім вдала позиція. Такими кроками можна не допомогти, а навпакивідтермінувати процес євроінтеграції нашої країни. Хоча це так само невигідносамому ЄС. Бо відсутність ЗВТ з Україною – це втрата для Євросоюзу 50-тимільйонного споживчого ринку, маю на увазі український.

 

У геополітичномусенсі провал євроінтеграції буде свідчити про повний провал «Східногопартнерства», бо без України цей проект просто втрачає сенс.

 

Переконана, щоєвропейці і українська влада шукатимуть шляхи, як гідно вийти з цієї ситуації.Вже сьогодні риторика Європи не носить такий радикальний характер, як це булоще кілька місяців тому.

 

За вашими прогнозами, у березні буде прийнятийновий Кримінальний кодекс. Експерти кажуть, що у нас багато чудових прописанихзаконів, але проблема в тому, що вони не виконуються. Де гарантія, що цейзакон, який хай навіть буде ідеальний, виконуватиметься?

 

Гарантія управовій площині, і вона в тому числі в новому КПК. Цей проект пройшов триміжнародні експертизи. Навіть у Резолюції ПАРЄ окремим абзацом було зазначено:ми вітаємо рух до подальшого і якомога скорішого прийняття КПК. 99% всіхрекомендацій, поправок, які були висловлені міжнародними експертами, врахованіу даному проекті.

 

Звичайно, однимКодексом ситуацію не виправиш. Саме тому зараз майже завершено проект новогозакону про адвокатуру, про прокуратуру. Завдяки таким комплексним крокам будемінімізовані будь-які шляхи, щоби скористатися певними колізіями в законі, якце часто буває.

 

Реформа давноназріла. У нас просто якийсь репресивний механізм, який діє ще з радянськихчасів. Лише 0,2% виправдувальних вироків. Це жахливо. І при цьому 50%обвинувальних. А решта де?

 

У СІЗО.

 

Так. Роками людиможуть сидіти, поки нібито на дорозслідування направляється справа. Це неприпустимо.Такого не повинно бути в нормальній цивілізованій європейській країні.

 

І я хочунаголосити, що цей Кодекс – не політичний крок, а реальний механізм дляпростого громадянина. Революційність цього КПК полягає в тому, що будезастосовано принцип змагальності сторін у судовому процесі. Це означає, що лишепід час судового розгляду будуть заслуховуватися покази свідків і надаватисядокази. Не потрібно жодних тортур. Якщо прокурор просто принесе покази свідка –вони не долучаються до справи. Виключно під час судового процесу звідеофіксацією, аудіо фіксацією можуть надаватися свідчення. Повністювирівнюються процесуальні права захисту і обвинувачення - захист отримує більшеправ за рахунок зменшення прав прокурорів. Один і той самий прокурор буде відпочатку справи і аж до судового захисту. Бо зараз у нас так – один відкриває,інший щось дорозслідує, наступний у суді вже намагається щось захистити. Томубільшість критики цього КПК лунає саме з вуст прокурорів і слідчих.

 

Які ще нові норми передбачає КПК?

 

Прокурорівпозбавлено права накладати арешт на майно. Виключно суд може прийняти такерішення. Не буде мати права прокурор обирати запобіжний захист і проводитиобшук – виключно суд буде приймати рiшення.

 

Прогресивноюнормою є запровадження такого запобіжного захисту як домашній арешт іззастосуванням електронних браслетів. Вони всім відомі з голлівудськихбойовиків. Абсолютно в усіх злочинах, окрім тяжких насильницьких дій, будезапропоновано сплатити заставу до держбюджету і таким чином людина може не перебуватиза гратами, а знаходитися під підпискою.

 

Будуть заміненіці принизливі металеві клітини на прозорі скляні кабіни.

 

Пропонуєтьсяугода між потерпілим і підозрюваним. Приміром, у вас вкрали мобільний телефон,потім людину знайшли. Справа не важка, людина провину визнає. І ви маєте праводомовитися з підозрюваним, що він вам компенсує збитки, а у відповідь отримуєпо мінімуму. І всі сторони ніби зацікавлені.

 

Передбачено, щоарешт застосовується строком на два місяці. Може бути подовжений до шести місяців.Максимально – це рік. Не змогли за цей час довести провину – відпускайте.

 

Кодексомпередбачена і відміна дорозслідування. Суд повинен винести або обвинувальнийабо виправдувальний вирок - третього не дано. Такого, що люди рокам сидять,поки там щось дорозслідується, більше не буде.

 

Протягом минулого тижня у Верховній Раді головнимпитанням було питання української труби. Опозиція блокувала трибуну, щоб недопустити можливої приватизації ГТС. Росія неодноразово заявляла, що без здачіГТС перегляд газових контрактів неможливий. Ви готові віддати трубу?

 

Питанняреорганізації ГТС – це не питання здачі труби. Сьогодні у ВР зареєстровано двазаконопроекти стосовно ГТС: один – Юрія Кармазіна, інший – Кабміну. Вони посуті абсолютно ідентичні. У чому різниця. Кармазин пише: заборонитиприватизацію ГТС. А в законопроекті Кабміну записано, що 100% повиннозалишатися у державній власності. Формально-юридично це одне й те саме.

 

Я вважаю, щонайоптимальніший варіант – це тристоронній консорціум, де 50% повинна матиУкраїна, ну і решту ділять Європа і Росія.

 

Без прийняттязакону про ГТС - одного чи іншого - консорціум не може мати право на життя.Мова не йде про здачу труби. Мова йде про перший крок для створенняконсорціуму.

 

Нещодавно відбулися гучні кадрові перестановки вуряді. Як оцінюєте рокіровку Богатирьова-Клюєв і чим поясните стрімкий злетХорошковського по урядовій драбині?

 

Всі люди, яких виназвали, є менеджерами найвищої ланки. Вважаю, що даною рокіровкою Президентпоказав: він чітко розуміє проблеми, які сьогодні існують як в економіці, так ів суспільстві в цілому. Бачачи певні напрямки, які потребують сильногокризового менеджменту, він їх посилив за рахунок свої кращих кадрів.

 

Абсолютно незгодна з тезою, що перехід в РНБО є пониженням ваги Андрія Петровича. Це незаслання. Він є одним з найсильніших менеджерів нашої країни. Він дуже активновзявся за роботу і думаю, що він буде дуже ефективний на цій посаді.

 

Те саме можнасказати і про Валерія Івановича. Він працював не в одному уряді і завжди демонструваввисокий результат. Впевнена, що у питанні євроінтеграції він теж себе покаже надуже високому рівні.

 

Ви вже кілька років ведете програму на радіо. Якпочуваєтесь у ролі радіоведучої?

 

(Сміється) Яперіодично була гостею політичної програми «Від першої особи» на Ера-FM, якапередбачає, що телефонують слухачі і питають про те, що їх турбує. І до менезавжди телефонували і казали, ви юрист, допоможіть, у нас така проблема, що намробити, куди бігти? Керівництво замислилось і запропонувало зробити циклпередач, де б я надавала фахову юридичну допомогу.

 

На жаль, у нашихлюдей дуже низький рівень юридичної грамотності. Але з тим, як часто змінюєтьсянаше законодавство, навіть фахівці-юристи не завжди встигають його вивчити.

 

Я вже півторироки в ефірі. Ми отримуємо купу вдячних листів і я розумію, що не дармапопрацювала, і мені не соромно дивитися людям в очі.

 

Інколи людейцікавить навіть порада не юридична, а психологічна. Що ми робимо. Мителефонуємо опонентами. І у нас вже величезна статистика, коли ми примиряємолюдей в ефірі. Наші люди бояться говорити один з одним. Вони цю ворожнечурозпочинають, сусіди за якихось три сантиметри землі роками, десятиліттями нерозмовляють. А питання вирішується елементарно. Уклали договір земельногосервітуту – і забули.

 

 

 

Уніан

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net