Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
20.02.2012 16:17

Коли європейці реально спростять візовий режим?

Глава Наблюдательного совета «Института правовой политики и социальной защиты», Нардеп VI-VII созывов

Сьогодні відбуватиметься засідання Комітету з парламентського співробітництва між Україною та Європейським Союзом. Виступатиму там, бо тема лібералізації візового режиму залишається тією темою в діалозі між Україною та Європейським Союзом, в якій можна дос

Сьогодні відбуватиметьсязасідання Комітету з парламентського співробітництва між Україною таЄвропейським Союзом. Виступатиму там, бо тема лібералізації візового режиму залишаєтьсятією темою в діалозі між Україною та Європейським Союзом, в якій можнадосягнути суттєвого прогресу без огляду на певні  внутрішньополітичні  процеси, котрі заважають, скажімо,  підписанню Угоди про асоціацію між Україноюта ЄС.

Окрім того, візова тема- це тема,  щодо котрої немає жоднихпротиріч як в українському суспільстві, так і між різними політичними силами.  Представники всіх політичних партій націленіна єдиний  результат: безвізові подорожідо Євросоюзу у якомога  більш осяжномумайбутньому.

Україна на минулорічномусаміті «Східного партнерства» у Варшаві отримала дуже важливий сигнал від Європейського Союзу. А саме –  відмову ЄС використовувати  у контексті скасування візового режимуформулювання «у довгостроковій перспективі». Натомість,  вирішальною буде – і у нас немає підстав невірити ЄС у цьому – формула, за якою прогрес тієї чи іншої країни вимірюватиметься з огляду на темпи виконання чітких технічних параметрів, необхідних длязапровадження  безвізового режиму. Такимчином, в українського уряду з’явився додатковий потужний  стимул якомога швидше виконати технічні вимоги, аби якомога швидше розпочати діалог про  реальну  лібералізацію візового режиму з ЄвропейськимСоюзом.

І, нарешті, четверте. Впродовждвох останніх років Україні вдалось набрати серйозних обертів у виконанні тих вимог щодо лібералізації візовогорежиму, які були відомі українській стороні впродовж тривалого часу, проте  свідомо чи невідомо гальмувались на рівніуряду чи парламенту.   Зауважу лише, щоза останні два роки Україна виконала 38 завдань, необхідних для виконання урамках  1-ї фази Плану дій Україна - ЄС.Це, зокрема, 4 прийняті Верховною Радою міжнародні конвенції, 13 законів, 12стратегічних та програмних документів та ряд інших документів.

У стадії виконанняперебувають 10 необхідних завдань. Серед них й такі  пріоритетні завдання як ухвалення Закону продокументи, що  посвідчують особу тапідтверджують громадянство України, який більш відомий в інформаційному полі як«закон про біометричні паспорти».  Я вжезупинялася детальніше на цій темі досить детально,та все ж ще раз наголошу: ситуація, коли з’являються два паралельні законопроектине відповідає цілковито європейським практикам. Саме тому  я б пропонувала  створити робочу групу, в яку ввійшли бпредставники Кабміну і парламенту, і виробили спільний законопроект.  Такерішення – спільний законопроект –  забезпечив би проходження відповідного закону через Парламент у стислітерміни.

Однак,  якщо в питанні прийняття  критично важливого Закону  про документи, що посвідчують  особу, принаймні намітилась позитивнадинаміка, то в деяких питаннях виконання Плану дій вона, на жаль, поки щовідсутня взагалі. Тішить, щоправда, що  таких завдань залишилось лише два. Йдеться пропідготовку та прийняття окремого Антидискримінаційного закону та прийняттяЗакону про створення незалежного антикорупційного органу. Обидва питання єнадзвичайно важливими, однак  сталижертвами недостатньої міжвідомчої координації та  відсутності розуміння  критичної важливості  цих документів в контексті лібералізаціївізового режиму з боку  окремих відомств,зокрема міністерства юстиції.

Поміж тим,  лібералізація візового режиму вимагаєдвостороннього руху. Тобто, поступу не лише з України, але й з бокуЄвропейського Союзу. І тут, на жаль, ситуація не є настільки втішною, як її бхотіли бачити десятки мільйонів прихильників реального, а не декларативного спрощення безвізового режиму між Україноюта ЄС. Йдеться, передусім, про стан реалізації Угоди між Україною та ЄС проспрощення оформлення віз.

З моменту, коли данаУгода  набрала чинності - а саме 1 січня2008 року –  зафіксовані певні позитивнізрушення. Наприклад, кількість візових відмов зменшилась з 5% у 2009 році до4-х у 2010 році, а  частка багаторазовихвіз перевищила показники минулих років і сягнула позначки в 27, 26%.

Іншим позитивнимзрушенням можна назвати той факт, що випадки неналежного  виконання Угоди окремими консульствамикраїн-членів ЄС фіксуються, але вже не носять системний характер.Підтвердженням цьому слугує майже вдвічі менша кількість скарг громадянУкраїни, яка надходить до українського міністерства закордонних справ.

Поміж тим, вважаю занеобхідне звернути вашу увагу на найбільші порушення виконання Угоди проспрощення візового режиму, які досі мають місце.

По-перше, це вимогиконсульств  до українських заявниківнадавати велику кількість допоміжних документів.  Іноді кількість  цих допоміжних документів  сягає 12-ти. Крім того, всі ці документи  мають бути з офіційно засвідченим перекладом,що вимагає додаткових фінансових затрат. Це, в свою чергу, означає, що вартістьвізи автоматично збільшується й значно перевищує встановлені Угодою 35 євро.

По-друге,  постійно мають  місце невмотивовані відмови у видачібагаторазових віз терміном дії від двох до п’яти років.  Незважаючи на існування пункту 1-го статті 5Угоди, який чітко визначає категорії громадян, котрі мають право на оформленнябагаторазових віз строком до п’яти років, мені особисто невідомийжоден випадок видачі п’ятирічноїбагаторазової візи.

Не може не турбувати тойфакт, що кількість багаторазових віз терміном дії від 2 років становить, запопередніми підрахунками, не більше 1-2% від загальної кількості оформленихвіз. Це, знову ж таки, спричиняє подорожчання візової процедури, оскількизаявники з пільгових категорій повинні сплачувати візові збори декілька  разів, отримуючи візи від шести місяців доодного року замість трьох років чи п’яти.

По-третє, перевищеннятерміну очікування для подачі документів. Незважаючи на пункт  Угоди, що запис на співбесіду повиненздійснюватись впродовж двох тижнів з моменту звернення до консульства, де-фактов деяких консульствах він здійснюється протягом півтора-двох місяців (йдеться,зокрема, про консульства Франції, Італії та Іспанії).

Поза  неналежним виконанням Угоди про спрощеннявізового режиму між Україною та ЄС не може турбувати й  популярний наразі підхід окремих країн-членівЄвросоюзу  постійно апелювати у питаннібезвізового режиму для України до негативного досвіду запровадження безвізовогорежиму для балканських країн. Практика такого порівняння є абсолютно невиправданою і має бути викоренена.

Це підтверджує й останнєдослідження Центру міграційної політики (MigrationPolicyCentre), виконане назамовлення Європейської Комісії і презентоване у січні 2012 року. Головнийвисновок дослідження зводиться до того, що лібералізація візового режиму з Україною не несе загрози масовоїміграції з України до країн ЄС. Більше того, висновки цього дослідження чітковказують, що існування віз не є інструментом для запобігання нелегальноїміграції, натомість є  серйозною перешкодоюдля встановлення  та підтримкипрофесійних та бізнес-контактів між Україною та країнами-членами ЄС.

На завершення я б хотілазазначити наступне:  як в парламентських,так і урядових колах  України, сьогодні єчітке бачення того, що наступний  звіт зоцінювання прогресу України на шляху виконання Плану дій щодо лібералізаціївізового режиму з ЄС, який має бути підготовлений всередині 2012 року, повиненозначати перехід України на другу фазу Плану дій щодо лібералізації візовогорежиму. Сподіваємось, що  ЄвропейськийСоюз  виступатиме союзником України вцьому питанні,  а не ставитиме штучнихпідніжок.

Приблизно так явиступатиму сьогодні на засіданні КПС. Хочу наголосити, що не лише з бокуУкраїни має бути воля виконувати План дій з лібералізації, але й європейцімають дотримуватись своїх обіцянок.

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net