Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
14.02.2011 14:02

Заборона реклами тютюнових виробів - шлях до збереження здоров’я нації

Глава Наблюдательного совета «Института правовой политики и социальной защиты», Нардеп VI-VII созывов

Проблема тютюнопаління в Україні щороку стає все гострішою. За статистичними даними, вік курців стрімко понижується, а кількість осіб, залежних від згубної звички, дедалі збільшується.

Проблема тютюнопаління в Україні щороку стає все гострішою. Застатистичними даними, вік курців стрімко понижується, а кількість осіб,залежних від згубної звички, дедалі збільшується.

Цифри, які ми бачимо сьогодні, не втішні. Щороку кількість жінок, якіпалять, збільшується в середньому на 1,5-2%, чоловіків – на 3-4%. Більше того,за даними МОЗ, українські чоловіки за часткою курців обігнали увесьєвропейський регіон, а жінки - країни СНД.

Не менше палять і українські підлітки. Статистичні опитування показують, щосеред 11-12 річних підлітків хоч раз пробували курити 38% хлопців і 20% дівчат,постійно курять відповідно 8% і 2%. Серед підлітків у віковій категорії 13-14років пробували курити 63% хлопців і 41% дівчат, постійно курять 19% і 9%відповідно. Серед підлітків 15-16 років показники ще біль вражаючі – 80%хлопців і 84% дівчат хоча б раз пробували курити, а постійно курять 42% і 26%відповідно. Звичайно, що така ситуація не сприяє оздоровленню нації, викликаєзростання кількості хворих на серцево-судинні та онкологічні захворювання.

Не дивно, що за таких умов більш ніж 90% населення України висловлюється впідтримку заборони паління в громадських місцях, а 30% українців виступають заповну заборону реклами тютюну.

Науковці, медики, політики і громадськість висловлюють впевненість, щозменшити тенденцію вживання тютюнових виробів в Україні здатне вдосконаленнязаконодавства щодо продажу реклами тютюну.

Хочу зазначити, що існує декілька вагомих причин заборонити рекламу тютюнуі спонсорство тютюновими компаніями масових заходів.

Перша, безперечна, причина – тютюн вбиває. До чого тут реклама? Поясню.Реклама тютюну створює позитивний клімат соціальної прийнятності і бажаностіпаління. При цьому тютюнові вироби є єдиними вільно доступними виробами, щоубивають половину з усіх тих, хто використовує їх у точній відповідності знамірами виробників. Чотири мільйони чоловіків і жінок у світі щорічно гинечерез споживання цих виробів. Щодня 300 чоловік в Україні умирає від пов'язанихз тютюном хвороб.

Друга причина – обман людей за допомогою реклами тютюну, адже, згідноофіційних документів, протягом багатьох років тютюнові компанії усвідомлювали,що в їхніх виробах містяться компоненти, що руйнують здоров'я і викликаютьзалежність. Але вони не попереджали про це споживачів. Натомість, тютюноваіндустрія знає, що так звані "легкі" сигарети майже настільки жнебезпечні, як і звичайні, але продовжує рекламувати їх як більш здоровуальтернативу.

По-третє – тютюнова індустрія надає неправдиву інформацію щодо мети рекламистверджуючи, що вона полягає в тому, щоб заохотити нинішніх дорослих курцівперемінити одну марку на іншу. Але вартість переключення одного споживача наіншу марку величезна, тому основною метою реклами тютюнових виробів є залученняякнайбільшої кількості курців, і при цьому як можна більш молодого віку.Статистичні дослідження показують, що реклама тютюну не тільки веде дозбільшення його споживання, але й залучає нових споживачів тютюну на замінутих, що помирають.

Залучення саме молоді до вживання тютюнових виробів – є четвертою метоюкомпаній-виробників. Таке залучення відбувається шляхом використання методів«непрямої реклами», які включають в себе підтримку спортивних заходів і команд,заохочення рок-концертів і дискотек, розміщення фірмових знаків на футболках,рюкзаках і інших товарах, що подобаються молоді і дітям. В цьому контекстіочевидно, що спонсорство – це просто ще один з видів реклами тютюну.

Важливою причиною, яка повинна бути врахована при прийнятті остаточногорішення щодо заборони реклами тютюну, є підтримка населенням держави такоїзаборони. Тим більше, що рекламу тютюну вже заборонено в багатьох країнах назаконодавчому рівні.

102 країни світу вже мають ефективний досвід проведення анти тютюновоїкампанії – повна заборона реклами тютюну зменшила паління серед населення на6-7%. В той же час, часткова заборона такої реклами виявилась неефективною –паління зменшилось лише на 1%, а сама реклама перемістилась у незабороненісегменти.

Прикладами служать Італія (1962 рік), Ісландія (1970), Норвегія (1975),Фінляндія (1978), Португалія (1982), Нова Зеландія (1990), Австралія (1992),Таїланд (1992), Франція (1993), Швеція (1994), Туреччина (1996), Бельгія(1997), Польща (1999), Ірландія й Угорщина (2000 рік), Данія, В'єтнам (2001рік) та багато інших.

Досвід цих країн показує, що аби швидко й ефективно знизити споживаннятютюну, необхідно ввести повну заборону на рекламу тютюну і на спонсорство, здійснюванетютюновими компаніями.

Прийняття Закону, що обговорюється, допоможе знизити споживання тютюновихвиробів, а також призведе чинне законодавство України у відповідність зміжнародними нормами Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну Всесвітньоїорганізації охорони здоров'я.

Сьогодні в Україні діє Закон «Про рекламу», який забороняє рекламуваннятютюнових виробів. Але ця заборона не є повною, вона поширюється на рекламу вдрукованих ЗМІ, на телебаченні, на носіях зовнішньої реклами. В той же час,реклама тютюну масово присутня в мережі Інтернет, основними користувачами якоїє підлітки та молодь. Крім того, ми доволі часто стикаємось з ситуацією, колиофіційним спонсором того чи іншого масового заходу є саме виробник тютюновихвиробів. Це не припустимо, і потребує втручання держави на законодавчому рівні.

30 листопада минулого року Верховна Рада України підтримала в першомучитанні проект закону № 5164, яким саме пропонується запровадити повнузаборону реклами тютюнових виробів. Це свідчить про те, що Україна нарештісхаменулась, і намагається вийти на світовий рівень, активізувавши наступ натютюн.

Хочу нагадати, щоще у 2003 році Європейським Парламентом було видано спільну Директиву,спрямовану на зближення законодавства країн-членів ЄС в частині регулюванняреклами і спонсорства тютюнових виробів. Згідно неї реклама тютюнових виробівзабороняється не лише на радіо та телебаченні, але і в друкованих ЗМІ табудь-якими іншими засобами донесення інформації до споживача. Директивазабороняє спонсорство тютюновими компаніями виробництва та розміщення передачна радіо, громадських заходів. Протягом останніх п'яти років, переважнабільшість країн-членів ЄС адаптували свої національні законодавства відповіднодо норм Директиви.

Ще один шлях боротьби з тютюнопаління обрала Японія, яка у вересні 2010року збільшила податок на тютюнові вироби на 40%.

Безперечно, проект Закону хоча й прийнятий в першому читанні, потребуєдодаткового опрацювання з метою уникнення ситуації, коли поза межами правовогополя може опинитись будь-який обмін діловою інформацією між суб'єктамигосподарювання у даній галузі. Але затягувати процес доопрацювання документа неможна, адже саме від наших сьогоднішніх дій залежить майбутнє нашої держави, інаше з вами майбутнє. Ми здатні захистити державу від нищівних наслідківвживання тютюнових виробів.

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net