UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
23.09.2010 12:15

Ніхто із громадян України не має відчувати на собі дискримінацію у мовному питанні

Глава Наблюдательного совета «Института правовой политики и социальной защиты», Нардеп VI-VII созывов

Інтерв’ю для Інтернет-видання «Итоги»

Інтерв’ю для Інтернет-видання «Итоги»

 

Чому, на вашу думку, саме сьогодні свіжої актуальності набуло питання щодо функціонування мов меншин на території України, чи не спричинив до цього старт виборчої кампанії в Україні?

 

Останні десять років це питання є актуальним і не слід казати що його активізували місцеві вибори. Нагадаю, ще 24 грудня 1999 року Верховна Рада України на вимогу Ради Європи ратифікувала Європейську хартію регіональних мов і мов меншин. Відповідно до тлумачення терміна «регіональні мови або мови меншин», Україна визначила їхній перелік, до якого увійшла і  російська мова. Україна зобов'язана  керуватися європейськими засадами захисту регіональних мов, а саме: сприяти використанню регіональних мов в усній і письмовій мові, забезпечувати  їхнє викладання, підтримувати культурні взаємини між мовними групами.

Але до тепер ці вимоги міжнародного акту ігнорувалися Україною. На жаль,  проблема  мови дотепер не осмислена як проблема культурної політики, що вимагає компромісу й глибокого розуміння, а мовне питання продовжує розколювати країну. В Україні 30 мільйонів громадян, або  60% населення, щодня використовують російську мову, а для 17 мільйонів вона є рідною. Замість того, щоб шукати принцип багатомовності, який  дозволяв би  об'єднати країну в мовному питанні, останні п’ять років попередньою владою методично нав’язувалася конфронтація, насильно насаджувалася українська мова як мова  викладання в школах,  обов'язкового дубляжу телепродуктів і кінопрокату. Нинішня українська влада  добре розуміє, що для реалізації демократичного вибору України, вона має зробити все можливе, що б продемонструвати якісно новий, європейський рівень вирішення мовної проблема. Тому захист російської мови, а так само і інших регіональних мов, є одним із пріоритетів влади.

 

Чергове підняття мовного питання дійсно виглядає актуальним на фоні початку реалізації реформ, заявлених напередодні виборів Віктором Януковичем, на фоні протистояння навколо Податкового кодексу, пенсійної реформи, узгодження та прийняття Державного бюджету, також проведення місцевих виборів?

 

Податкова та пенсійна  реформи важливі для сталого розвитку української економіки. Адекватна мовна політика важлива для гармонійного розвитку українського суспільства. Крім того, зовсім недавно Європа ще раз нагадала Україні про її міжнародні зобов’язання в мовній сфері. 8 липня 2010 р. Комітет міністрів Ради Європи виніс рекомендації для України щодо застосування нею Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Рада Європи офіційно вказала Україні на неналежний статус російської мови й необхідність його підвищення з урахуванням ролі в суспільстві. Крім того вищий орган Ради Європи однозначно висловився проти  українізації освіти та ЗМІ, а також виступив за розширення використання інших мов народів України в роботі органів місцевої влади. Україна продовжує в очах Європи ігнорувати свої міжнародні зобов'язання і це є неприпустимо.  Щоб уникнути дестабілізації в суспільстві варто вирішувати проблему мови толерантно й  у європейському дусі, але  дуже оперативно. Тому спільні зусилля Президента Віктора Януковича й Партії Регіонів спрямовані на максимальну імплементацію норм Європейської хартії регіональних мов і мов меншин, в тому числі й шляхом прийняття нового Закону «Про мови».

 

Чи не вважаєте ви, що реєстрація законопроекту «Про мови в Україні» викличе протистояння між владою та опозицією (що по суті уже відбувається), між суспільними групами в Україні, а також викличе невдоволення населення в окремих регіонах?

 

Закон «Про мови», прийнятий у далекому 1989 році, не тільки «морально» застарів, але й створив чисельні можливості для політичних маніпуляцій у мовному питанні. Новий законопроект підготовлений фракцією Партії Регіонів у парламенті і  розроблявся ще Євгеном Кушнарьовим. Законопроект більше року проходив експертизу в комітеті експертів Ради Європи,  всі зауваження якого були враховані. Що стосується вашого питання, чи не викличе законопроект невдоволення населення в окремих регіонах, то я хочу сказати, що його  мета протилежна: запровадити  законний механізм надання   мовам національних меншин статусу регіональних. Наприклад, якщо носіями тієї чи  іншої мови є більше 10% населення областей, міст або районів, то ця мова повинна бути там офіційно встановлена, як регіональна. В цілому цей законопроект наближає нашу країну до європейських стандартів у мовній  сфері та здатен припинити  в ній  політичні  маніпуляції.

 

Ви погоджуєтеся, що законопроект «Про мови в Україні» робить необов’язковим застосування української мови в офіційних структурах та освітній сфері? Чому?

 

Не зовсім погоджуюсь. У тих регіонах, де мова більшості населення отримає   статус регіональної, знімаються обмеження у її вільному застосуванні у всіх головних сферах суспільного життя - телебаченні, рекламі, кінематографі, місцевому самоврядуванні, судах і освіті. І це є  цілком демократичною нормою. Українська мова як і раніше залишається єдиною державною і буде використовуватися законодавчою, виконавчою й судовою галузями влади, у міжнародних договорах і навчальному процесі.

 

Ви погоджуєтеся чи заперечуєте, що введення в офіційну сферу російської мови або інших мов національних меншин, які проживають в Україні, звужує застосування української мови?

 

Я категорично це заперечую. Щоб не виникло "україно-російської" мови, або простіше кажучи «суржика», суспільству потрібно вивчати й застосовувати обидві мови. Але для цього необхідно законодавчо закріпити право громадян України на мовне самовизначення. Можливо українська мова повинна залишатися  єдиною державною мовою, але статус російської мови і мов національних меншин зобов'язаний бути чітко прописаний у законі. Ніхто із громадян України не має відчувати на собі  дискримінацію у мовному питанні та повинен мати можливість отримати освіту, читати книги чи дивитися кінофільми на рідній мові.

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]