UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
13.11.2008 17:56

Сумна доля альтернативних методів вирішення спорів в Україні

Глава Наблюдательного совета «Института правовой политики и социальной защиты», Нардеп VI-VII созывов

Чи можна стверджувати, що Україна на даний час знаходиться на етапі формування національної моделі альтернативних методів вирішення спорів? Для урядових звітів та рапортів призначених для європейських кабінетів – безперечно. На практиці – Україна дуже дал

Чи можна стверджувати, що Україна на даний час знаходиться на етапі формування національної моделі альтернативних методів вирішення спорів?  Для урядових звітів та рапортів призначених для європейських кабінетів – безперечно. На практиці – Україна дуже далека від цього процесу.  Але взагалі чи здатна альтернативна система вирішення спорів нормально функціонувати в країні, де відсутня стабільність розвитку державної та судової системи? Питання тільки не перший погляд риторичне. Але прямий зв'язок між альтернативною системою вирішення спорів та державною судовою системою – прямий. Досвід переважної більшості розвинутих країн довів, що перша система призначена саме для допомоги державній судовій системі.

Ринкова економіка, і більш того, реалізація свобод громадян припускає право на відстоювання своїх інтересів, в тому числі в судових органах. Головне в будь-якому корпоративному конфлікті - його наслідки і методи, які використовуються для його вирішення. У конфлікті не буває переможців і переможених. Метою повинна бути – угода, а не перемога. Це основний принцип цивілізованих економічних відносин в багатьох країнах. Тому й виникли і успішно існують альтернативні методи вирішення корпоративних спорів, які дозволяють досягти угоди по суті суперечки, а не «перемогти». В англомовній літературі категорію способів врегулювання суперечок, про які йдеться, прийнято позначати загальними термінами «Amicable dispute resolution» або «amicable settlement of disputes». Мирні способи врегулювання конфліктів відносяться до альтернативних способів вирішення спорів  (або alternative dispute resolution, ADR), тобто до таких способів, які не припускають участі державних судів у вирішенні спору, а якщо і припускають, то мінімальне. Наприклад, сторони по взаємній згоді можуть ініціювати рішення їх спору  за допомогою арбітражного розгляду. При цьому якщо рішення арбітражного (третейського) суду добровільно не виконується, то державний суд може санкціонувати його виконання в примусовому порядку із застосуванням всіх необхідних для цього заходів.

УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ

Але вказаної особливості  альтернативних способів вирішення спорів в Україні, як ми бачимо, не розуміють. Наприклад, не дарма й виникла затяжна суперечка чи має державний суд видавати виконавчі листи на рішення третейських судів. Противники цього механізму  посилались на те, що третейські суди все частіше є посібниками рейдерів та беруть участь у тіньових схемах перерозподілу майна. Добросовісні ж представники третейства казали про те, що систему третейських судів дійсно треба чистити, але не такими «драконівськими» методами, які ще й протирічать міжнародним нормам. Нарешті спір перейшов в стіни парламенту. Так ще на пленарному засіданні 16.09.2008 був розглянутий законопроект №1399, в якому одним з положень пропонується взагалі не видавати держсудам виконавчих листів  на рішення третейських судів і тим самим, фактично, унеможливити їх функціонування. Проект пройшов перше читання, але при умові, що буде погоджений з іншими існуючими законопроектами, які пропонують більш виважені способи врегулювати діяльність третейських судів в Україні.

ЧИ ЗРОЗУМІЄ НАС ЄВРОСОЮЗ?

Наразі робити прогнози чи категоричні заяви щодо вирішення цього протистояння – поки що рано. Але ясно одне: зруйнувавши систему третейських судів, ми навіть не зможемо сподіватися на встановлення функціонування системи медіації і ADR в цілому. Пояснити все це Євросоюзу буде дуже важко. Бо і третейські суди і, особливо, медіатори – одні з основних способів розв’язання спорів в країнах ЄС, на долю яких припадає понад 70% усіх спорів і лише 30% доходить до державних судів. Тим самим позитивні результати, як то кажуть, на поверхні: державні суди не перевантажені дрібними справами, а юридичні та фізичні особи знаходять захист своїх законних інтересів в  альтернативних способах вирішення спорів. За даними дослідження Комісії ЄС, в деяких країнах ЄС альтернативні способи вирішення спорів не просто заохочуються, а є обов'язковими по певним категоріям справ, що закріплено на законодавчому рівні. Також дуже часто альтернативні способи вирішення спорів використовуються в міжнародному економічному обігу. В світі існує цілий ряд інститутів, які забезпечують проведення примирливих процедур по комерційним спорам (International Chamber of Commerce, Centre for Effective Dispute Resolution London Court of International Arbitration, ADR Center, Danish Centre for Conflict Resolution та багато інших).

МАЙБУТНЄ БЕЗ ПРЕСПЕКТИВИ?

Отже, які можуть існувати на сьогодні в Україні шляхи вирішення проблем навколо альтернативних методів вирішення спорів і чи є вони взагалі? На мою думку, головною передумовою має бути рішучість законодавця не зруйнувати, а побудувати такий закон про третейські суди в новій редакції , який  би врахував всі помилки, які були допущені за 4-річний період існування третейських судів в Україні і був безперечно орієнтований на європейську та міжнародну практику. Саме створити нові умови функціонування альтернативних методів вирішення спорів, а не зруйнувати їх повністю. Звичайно, необхідна певна ревізія практики третейських судів, слід встановити умови кваліфікаційного відбору третейських суддів,  більш чітко виписати процесуальні норми щодо діяльності третейських судів, підвищити вимоги до їх документообігу тощо.

Щодо законодавчого регулювання вітчизняної практики медіації, то вже давно існує потреба окремого закону, який би був достатньо гнучким, щоб забезпечити автономність процедури та сторін та уникнення «зарегульованості» практики медіації. Поетапна розбудова, як  системи третейських судів так і медіації, має бути внесена  в основні державні програми щодо реформування державної судової системи.
В цьому процесі, не має стояти осторонь ані юридична, ані наукова еліта. Тому нарешті слід усвідомити, що проведення переговорів з метою позасудового вирішення спорів та примирення є окремою складною технікою та фахом. На практиці, навіть найбільш досвідчений у проведенні переговорів юрист не завжди може знайти рішення в прямих переговорах. Тому кваліфікаційній відбір третейських суддів та медіаторів, їх окрема професійна підготовка має стати запорукою запобігання шарлатанства в цій сфері і як наслідку – незаконних рішень по справам. 

Самим українським юристам слід вивчати та ретельно розглядати можливості інших способів вирішення спорів, як на національному, так і міжнародному рівнях та давати згоду у разі подібної пропозиції з боку суду, інформувати клієнтів та населення про наявність інших можливостей та альтернатив у вирішенні спорів. Ці знання стануть в пригоді в умовах фінансової кризи, що набирає обертів, адже кількість комерційних спорів, в тому числі і з іноземними контрагентами, значно збільшиться. З іншого боку, представники державної судової системи мають усвідомити, що альтернативні методи вирішення спорів аж ніяк не можуть бути їм конкурентами. Цю тезу неодноразово підкреслювали іноземні експерти.  Зі свого боку чинне законодавство повинно наділяти державних суддів правом, або навіть обов’язком,  інформувати учасників судового процесу про можливості медіації та третейського судочинства та, в разі усвідомлення сторонами цих можливостей та особистої згоди кожної з них, зупиняти провадження по справі та передавати її відповідно до обраного процесу вирішення спору. Це нормальна практика європейських судів, яка може лише сприяти розвантаженню державної судової системи в Україні. Адже треба бути реалістами: умови  євроінтеграції України,  членство у СОТ все рівно з часом примусять її налагодити роботу альтернативних методів вирішення спорів, і  тоді прийдеться будувати все спочатку.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]