Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
17.06.2013 15:46

Європеїзація парламенту: процес пішов

Глава Наблюдательного совета «Института правовой политики и социальной защиты», Нардеп VI-VII созывов

Сьогодні виступала на міжнародній конференції, організованій громадською організацією «ОПОРА».

Сьогодні виступалана  міжнародній конференції,організованій громадською організацією «ОПОРА». Тема моєї панелі, у якій такожбрав участь посол ЄС Ян Томбінський, стосувалась ролі Верховної Ради в процесієвроінтеграції України.

 

Тема дійсно дужесвоєчасна, оскільки, на мій погляд, 2013 рік увійде в історію українськогопарламентаризму як рік усвідомлення Верховною Радою її  ролі у процесі європейської інтеграції

 

Відверто кажучи, багатомоїх колег-депутатів до недавнього часу вважали, що європейська інтеграція – цепроцес, яким має опікуватись представництво України при ЄвропейськомуСоюзі  та Міністерство закордонних справу цілому;

 

На щастя, сьогодні мидосягли розуміння, що євроінтеграція – це справа не лише МЗС, і не лише іншихпрофільних відомств на кшталт Міністерства юстиції, Міністерства аграрноїполітики, але й Верховної Ради.

 

Над чим нам ще потрібнопопрацювати, так це над усвідомленням в самому парламенті, що питанняєвроінтеграції – це не є виключна компетентація Комітету з питаньєвроінтеграції. Комітет з питань євроінтеграції має бути, передусім, своєріднимкоординаційним та аналітичним центром щодо євроінтеграції у Верховній Раді, алене єдиним промоутером євроінтеграційної політики.

 

Однак, на моє глибокепереконання, своєрідний євроінтеграційний фільтр має бути встановлений і вінших комітетах Верховної Ради. Причому спрацьовувати він повинен не лише увипадку законотворчої діяльності, коли ті чи інші законодавчі акти фільтруютьсяна предмет відповідності європейським нормам та практикам.

 

Спрацьовувати цей фільтртакож має у ситуації, коли потрібно на власному прикладі продемонструватидієвість тих чи інших європейських норм та практик. Саме ми, народні депутати,повинні бути носіями  європейських цінностейта  моделей поведінки  для нашого виборця, пересічного українця. Мина власному прикладі маємо показати, хто такий європейський політик і в чомуйого перевага над типово пострадянським політиком.

 

Ми не можемо прийматиєвропейські закони, а на практиці демонструвати безвідповідальність танепідзвітність щодо власного виборця, нетранспарентність та закритість успілкуванні з представниками  експертноїспільноти, громадянського суспільства та пресою.

Якщо говорити проконкретні приклади, то я, насамперед, повинна відзначити консенсус, якийсклався  у питанні європейськоїінтеграції серед ключових політичних сил країни.  Особливу увагу тут заслуговує заява на підтримку євроінтеграційного курсу країни,проголошена на початку цього року у Верховній Раді за підписом всіх  політичних сил, крім комуністів.

 

Незважаючи на те, щопереважна більшість з вас ознайомлена з текстом цієї заяви, я б хотіла ще разнаголосити на її важливості, оскільки ця заява для мене – це той фундамент, на якому є змога вибудовувати справжнюєвроінтеграційну політику.

 

Завдяки цій заяві мифактично  наблизились до того компромісу,який існував у країнах Центрально-Східної Європи у питанні європейськоїінтеграції. Я щиро сподіваюсь, що напередодні  історично важливогодля України Вільнюського саміту питання європейської інтеграції  буде винесене за дужки внутрішньополітичноїборотьби, вузькопартійних інтересів та задоволення персональних політичнихамбіцій.

 

Позитивною новиною є тойфакт, що  прийняття євроінтеграційнихзаконів  поступово стає своєріднимзапобіжником від блокування роботи парламенту, від деструктивної діяльностіокремих  політичних сил чи народнихдепутатів.

 

Тут я б хотіла подякуватине лише своїм колегам з Партії регіонів, які змогли переконати в необхідностівідновлення роботи Верховної Ради задля прийняття євроінтеграційного пакетудокументів, але й колегам з опозиції, які зрозуміли перевагу національнихінтересів над вузькопартійними, а також Європейському Союзу і особисто ПослуТомбінському за постійну кооперацію з усіма парламентськими силами, за тупідтримку, яка надається у вирішенні внутрішньо парламентських криз.

 

Саме така командна роботазмогла забезпечити прийняття необхідного законодавства і в рамках рекомендаційРади міністрів ЄС від 10 грудня 2012 року, і в рамках завершення першої фазиПлану дій щодо лібералізації візового режиму між Україною та ЄС, для якої невистачає прийняття ще лише одного, антидискримінаційного закону.

 

Така командна роботадозволила за останній рік прийняти більше євроінтеграційних документів, ніж заостанні кілька років.

 

Впевнена, що такими жспільними зусиллями будуть прийняті й решта законодавчих проектів, спроможнихзробити можливим підписання Угоди про асоціацію уже в Вільнюсі, а також  суттєво прискорити перехід на безвізовийрежим між Україною та ЄС.

 

Верховна Рада має такожвиступити з ініціативою моніторингу з імплементації  прийнятих законодавчих актів.

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net