Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
24.05.2013 08:40

"Рівноправ’я" проти стереотипів

Глава Наблюдательного совета «Института правовой политики и социальной защиты», Нардеп VI-VII созывов

Вчора взяла участь у круглому столі на тему міжнародних історій успіху в плані досягнення більш потужного жіночого лідерства в Україні, та й гендерної рівності загалом.

Вчора взяла участь у круглому столі на тему міжнародних історій успіху вплані досягнення  більш потужногожіночого лідерства в Україні, та й гендерної рівності загалом. Прийшлиподілитись цим досвідом жінки-посли, представники міжнародних організацій,незалежні експерти. Ще раз переконалась: Україні є чому повчитись в  плані забезпечення  жіночого лідерства на різних політичнихрівнях у інших країн – у першу чергу, ЄС, США, Канади.

 

 Для мене цей круглий стіл бувособливо доречним: на цьому тижні ми провели перше засідання новогоміжфракційного об’єднання «Рівноправ’я», де я маю честь бути співголовою разом з Ігорем Єремеєвим.

 

Гасло нашого об’єднання «Рівні права без політики». Ми робитимемо акцент назабезпеченні гендерної рівності, в першу чергу, у соціальній сфері.  Приємно було на круглому столі вчора побачитиекспертів, представників громадського сектору, які погодились увійти вГромадську Раду при нашому об’єднанні, і хочу їм щиро за це  ще раз подякувати.

 

Одним з напрямків роботи нашого об’єднання буде аналіз та рекомендації щодозастосування найкращих зразків міжнародного досвіду в українських реаліях. Тема, яка вчора, власне, й обговорюєтьсяна цьому круглому столі.

 

Як ви знаєте, останніми роками з’явилося чимало досліджень на темугендерної рівності. Деякі з них дійшли висновку: наявність жінок при владіпозитивно впливає на економічну динаміку. Інші стверджують: чим більше жінокбуло б при владі, тим більш безпечним був би світ, тому що жінки менш схильнідо прийняття  ризикованих рішень .

 

Я знаю також про суперечки довкола цих тверджень. Деякі експерти загендерну рівність наполягають:не можна казати, що жінка більш миролюбна,оскільки у цьому пасажі (навіть і дуже привабливому для жіноцтва) наявні ознакинерівності. Рівність в ідеалі передбачає,що жінка і чоловік рівні і як у своємутворчому, так і деструктивному потенціалі.

 

На жаль, Україна далека від таких дискусій. Самій доводилося стикатися зчоловіками, які досить скептично ставляться до необхідності вивести гендернепитання у публічну площину: мовляв, чого вам ще треба – не існує  такої проблеми в Україні.

 

Що є найбільшою перешкодою для жіночого лідерства? Я гадаю, що культурністереотипи, про які  мені доводилосьговорити неодноразово. Стереотипи стають причиною того, що як чоловіки, такжінки недооцінюють жіночий лідерський талант. Коли жінка-лідер поводитьсяввічливо, виховано, порядно, то її назвуть слабкою, надто м’якою для лідерства.Коли жінка-лідер виявлятиме амбіції, певну авторитарність, то її неодмінноназиватимуть «чоловічною», «залізною леді». Найбільша біда, що  дуже часто самі ж жінки вірять в такістереотипи, допускають їх розповсюдження. 

 

У цьому контексті мені запам’яталося одне з інтерв’ю колишнього держсекретаря США Хілларі Клінтон. Три роки тому у неїзапитали: «Яким дизайнерам одягу вона віддає перевагу?».  Пані держсекретар відповіла запитанням назапитання: «А ви б поставили таке запитання чоловікові?». Очевидно, що ні, -зізнався сам журналіст. Цей незначний приклад показує, як працюють стереотипи,і як можна з ними боротися у публічній площині.

 

Маргарет Тетчер – перша і наразі єдина жінка-прем’єр Великої Британії – щеодин приклад долання стереотипів. Вона ніколи не хотіла асоціюватися зфемінізмом чи з гендерним рухом,але при цьому стала іконою жіночого лідерства;на неї почали рівнятися жінки всієї планети. Їй дорікають, що вона заодинадцять років урядування надала міністерську посаду лише одній жінці. Алевона своєю політичною біографією довела: жінка – ефективний управлінець. Їїпроблемою було лише те, що на перших порах її ніхто не хотів сприймати всерйоз.Тобто виходило так, що жінці доводилося докладати вдесятеро більше зусиль, абипройти той самий шлях, що проходить чоловік. Стартові можливості чоловіків були і багато в чому залишаються кращими.

 

Як урівняти ці стартові шанси? Існує чимало інструментів. Перший –світоглядний, особистісний: кожна жінка повинна бути готовою до того, що їйдоведеться ледве не щодня боротися зі стереотипами. Це такий персональнийвнесок кожної з нас. Друге – різного роду освітні програми, урядовіпрограми.  І тут нам була б досить цінноюдопомога та співпраця з боку наших міжнародних партнерів.

 

Я знаю про ті проблеми, які стоять перед сьогоднішніми жінками в Україні. Іпро те, що в українському парламенті одне з найнижчих представництв жінок впарламенті у порівнянні з іншими парламентами Європи. І про те, що 30% жінокхотіли би займатися громадсько-політичною роботою, якби на них не лежав тягарщоденної побутової роботи.

 

Вірю, що активізація роботи українських народних депутатів у сферігендерної рівності дасть позитивні плоди. Вдячна так само Інституту світовоїполітики за організацію нинішнього круглого столу, а також відеоконференцій звідомими жінками,  як проходили протягомостаннього року. Постійний діалог влади і неурядового сектору дуже важливий уцьому плані.

 

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net