UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
14.08.2020 08:40

Наслідки непроведення виборів на Донбасі: стане тільки гірше

Скасування місцевих виборів на підконтрольних територіях Сходу є порушенням Конституції України

Про те, що на сьогодні немає законних підстав не проводити місцеві вибори на Донбасі, сказано достатньо. Я хочу зупинитися на наслідках такого рішення. Але спочатку все ж закцентую на правому підґрунті місцевих виборів – як юрист і як парламентар.

Отже, якщо тезово:

Громадянину України гарантоване виборче право – право обирати та бути обраним, право брати участь в управлінні державними справами. В тому числі – шляхом обрання до органів державної влади та місцевого самоврядування. Це – стаття 38-ма Конституції України.

Її підважує та посилює стаття 69-та, котра ще раз наголошує: народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

А статті 70-71 уточнюють: право голосу мають всі вісімнадцятирічні (і старші) громадяни України. За одним-єдиним винятком: права голосу позбуваються особи, яких судом визнано недієздатними.

А тепер повернемося трохи назад, до статті 64-тої. Вона говорить про те, що конституційні права та свободи громадян не можуть бути порушеними, за винятком випадків, передбачених Конституцією.

Що це за винятки? Це – воєнний або надзвичайний стан. Він допускає певні правові обмеження, але – увага! – із чітким зазначенням строків цих обмежень. Так, під можливі обмеження в цьому випадку підпадає і виборче право, але лише у випадку воєнного чи надзвичайного стану. Він проголошений в нашій країні? Ні.

А якщо ні, то в країні немає жодних підстав для скасування виборів – повністю або «точково». Навіть епідемія коронавірусу як така не може бути причиною анулювання виборів. Тільки якщо у зв’язку з такою епідемію буде оголошено надзвичайний стан або якщо окремі місцевості будуть проголошені зонами надзвичайної екологічної ситуації. Таке рішення ухвалює Верховна Рада на підставі звернення президента України, це – стаття 85-та Конституції України.

Що ж стосується перебігу режиму воєнного або надзвичайного стану, то він регулюється виключно законами України, це – стаття 92-га.

А тепер, завершуючи конституційний лікнеп, повернемося до ситуації з виборами на Донбасі.

Отже, 8 серпня 2020 року Центральна виборча комісія прийняла постанову № 161 «Про неможливість проведення перших виборів депутатів окремих сільських, селищних, міських рад Донецької і Луганської областей та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року».

ЦВК діяла на підставі висновків військово-цивільних адміністрацій Донеччини та Луганщини про проведення виборів. Але ці висновки не є підзаконним актом. Це радше рекомендації. Такі саме висновки-рекомендації цивільні адміністрації надавали Центрвиборчкому і у 2019 році, що, однак, не завадило тоді провести у прифронтових зонах двотурові президентські вибори.

Якби в Україні діяло те саме британське прецедентне право, введення якого обстоює голова виконавчого комітету Ради реформ Міхеіл Саакашвілі, Центрвиборчком міг би послатися на ним же створений прецедент і дозволити вибори – так, як він дозволив їх рік тому.

Адже з безпекової точки зору ситуація на Донбасі у 2020-му не відрізняється від ситуації 2019-го. Ризики лишилися тими самими. Змінилося лише ставлення до цих ризиків з боку влади.

І це доволі дивно, адже підконтрольна територія України, довкола якої зараз ламають списи, тому і називається саме так, що знаходиться під контролем центральної влади. Видавлювання її у незрозумілу «сіру зону» матиме наслідки значно гірші і ризики значно вищі, аніж ті, що могли б супроводжувати проведення місцевих виборів.

Досить і того, що в «сірій зоні», чи то пак в «тіні» перебуває до 50% економіки України. Наслідки цього є широко відомими, бо саме вони роблять нашу державу найбіднішою країною Європи. Не вистачало ще відправити у «тінь» і політику України.

Тепер, власне, я переходжу до другої половини своєї статті, у якій вкажу, як я бачу наслідки скасування виборів на Донбасі.

Ці наслідки є двоякими – для влади і для Донбасу.

Розберемо ситуацію на Донбасі. Якщо відмовитися від виборів у цьому регіоні, це означатиме те, що там і надалі діятимуть запроваджені ще у 2015 році на заміну місцевим радам військово-цивільні адміністрації. Це тимчасові державні органи у складі Об'єднаного оперативного штабу Збройних сил України.

Вони перебрали на себе основні функції місцевих рад та виконавчих органів з урядування економічних процесів, житлово-комунального господарства, соціальної і культурної політики в умовах воєнного конфлікту. Військово-цивільні адміністрації складаються з цивільних та військових осіб, утворюються указом президента України. Голови цих адміністрацій призначаються за рішенням Ради нацбезпеки та оборони. Це, так би мовити, «матчасть».

Як довго можуть діяти такі адміністрації, які є всього лише тимчасовою заміною справжнього самоврядування? На це питання ніхто не відповість, але зрозуміло, що чим довше – тим гірше. Вже зараз на підконтрольних територіях виник певного роду режим автократії, як це буває завжди, де утворена без народовладдя лакуна заповнюється таким собі міні-тоталітаризмом місцевого розливу.

На це, до речі, звертає увагу не лише український політикум, не лише вітчизняні експерти. Про це говорить і знаний у світі німецький політолог Андреас Умланд. І якщо теперішня влада у багатьох питаннях покладається на думку Заходу, то це саме той випадок, коли зробити це було б вельми корисно.

Зрештою, військово-цивільні адміністрації несуть ще одну небезпеку: якщо їхнє управління в ручному режимі затягнеться на роки, то місцеві жителі просто перестануть відчувати «пульс» України, даруйте за такий пафос. Їх зв'язок із рештою країни, її законами та можливостями урветься, оскільки державу для них уособлюватимуть згадані адміністрації. Так недовго й до того, аби жителі прифронтових зон перестали відчувати себе повноцінними громадянами.

Можливо, у ЦВК все ж розуміють подібні небезпеки, адже недарма Центрвиборчком не відкидає остаточно можливість проведення місцевих виборів на Донбасі.

«Безпекова ситуація може змінитися і, якщо до початку виборчого процесу чергових місцевих виборів до Комісії надійдуть нові висновки Донецької та Луганської ВЦА щодо можливості проведення перших місцевих виборів у цих 18 громадах або в частині з них, то вибори там можуть відбутися навіть 25 жовтня 2020 року», – зазначається на сайті ЦВК.

Що ж, це непоганий план «Б», єдине зауваження полягає в тому, що чим пізніше ЦВК пристане на нього, тим менше часу залишиться на підготовку до виборів і тим нижчою буде зрештою їхня якість.

Це те, що стосується наслідків для прифронтового Сходу. А щодо наслідків для влади, то їх можна передати одним коротким словосполученням: падіння довіри. Президент Зеленський йшов на вибори, обіцяючи мир або – як мінімум – значний прогрес у досягненні миру. Та цього зроблено не було.

Він обіцяв справжнє народовладдя, але і цього не досягнуто теж. Навпаки: він обмежує права громадян там, де цього не робив його попередник Петро Порошенко (адже організація президентських виборів-2019 відбувалася саме за його правління).

Мотиви влади зрозумілі, їх слід шукати в останніх соціологічних опитуваннях, згідно із якими політична сила Зеленського розтратила вже половину свого рейтингу.

На Заході України вона, як і рік тому, не може конкурувати з «Європейською солідарністю», для якої західний регіон – традиційна електоральна вотчина. А на Сході її тіснить нині «Опозиційна платформа – За життя». Плюс зі своїм ядерним електоратом залишається і Юлія Тимошенко, до якої перейде частина виборців «Слуг народу».

Ймовірно, маючи таку можливість, «Слуга народу» залюбки скасувала би місцеві вибори по всій території України. Недарма міністр охорони здоров’я та головний санітарний лікар зондували грунт, закидаючи у суспільну думку обговорення небезпеки в місцях великого скупчення людей. Але зрештою цю ідею облишили, вирішивши розіграти малу ставку – скасування виборів на Донбасі.

Звісно, це лише припущення, яке, однак, скидається на правду. Дуже неприємну правду про перспективи нинішньої влади і ті методи, які вона застосовує для їхнього поліпшення.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]