UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.

Коли держава перестає виконувати свої функції, вона втрачає будь-який сенс

Зе-влада фонтанує ідеями. Чим далі, тим вони вигадливіші. От, наприклад, нардеп Євген Брагар. Цей діяч в ефірі одного з телеканалів дав крутезну пораду жінці, якій не вистачає пенсії, щоб заплатити за газ. Можна продати майно, сказав розумник, наприклад, елітну собаку, і сплатити за послуги.

В мережі жартують: ну він же не порадив собаку з’їсти, щоб зекономити на харчах, отже, не зовсім неадекват. Інші питають: а, може, відразу нести до контори Київгазу псів? Щоб напряму, без посередників… «Брагар, мабуть, Гоголя дуже любить, – пишуть треті. – У нього суддя Ляпкін-Тяпкін хабарі борзими цуценятами брав, от і навіяло…».

Якщо ми обирали владу «по приколу», тоді так, можна сміятися. А якщо ні – то хочеться плакати. Тим більше, що «собачий» приклад – далеко не поодинокий. Міністр соціальної політики Юлія Соколовська сповістила «добру» новину: в короткостроковій перспективі накопичувальна пенсійна система в Україні вводитися не буде, а відтак люди мусять самостійно збирати гроші на старість.

«Нам сьогодні ніщо не заважає накопичувати собі на старість, але, на жаль, ми чомусь цього не робимо. Це насправді людська природа. Тому стимулювати людей накопичувати – це один з виходів. Але було б добре, якби люди розуміли і думали про старість заздалегідь», – просторікує Соколовська. Чиновниця зі своїми 217 тисячами гривень зарплати на місяць просто не розуміє, що з її статків відкладати – можна, а з середньої заробітної плати (не кажучи вже про мінімальну) – аж ніяк.

Не знаю, про що ця історія – про повну відсутність емпатії до простих людей, яким можна давати поради космічної глупоти, чи, власне, про дурість без меж і кордонів? Напевно, і про перше, і про друге, якщо Соколовська дивується, що українці «чомусь» не відкладають собі на старість, а Брагар уявляє біля сільської хати не «двортер’єра», а тібетського мастіфа, чау-чау або ще якогось четверолапого із найдорожчих порід.

Але проблема не тільки в тому, що ми обрали королями блазнів. Проблема значно глибше.

Спочатку подивимося, як влаштована держава. Важлива ремарка: правильна держава. Громадяни працюють і сплачують податки. З цих податків утримується армія, поліція, судді, вчителі, лікарі тощо. Тобто всі ті, хто сам не виробляє жодного продукту, але трудиться на благо інших і знаходиться на утриманні всієї спільноти. Якщо не платити податки – система посиплеться.

Щоб не було держави – такого, мабуть, нема ніде в світі, за винятком первісних племен, котрих дослідники ще знаходять в джунглях Папуа-Нової Гвінеї. Але якщо соціум буде платити податки, а люди, які на ці податки утримуються, не стануть виконувати свої обов’язки, що тоді вийде? А тоді вийде Україна – та сама, у якій ми живемо.

Навіщо нам Пенсійний фонд, якщо на старість ми накопичуємо самотужки? Навіщо нам парламент, якщо представники коаліції замість адекватних ініціатив радять продавати собак? Список питань подібного штибу можна продовжувати нескінченно. Навіщо нам державна пошта, якщо вона планує відмовитися від доставляння пенсій та періодики?

Навіщо нам державна залізниця, якщо скористатися її послугами – той ще квест? Навіщо державні школи та дитсадки, якщо батьків змушують «здавати на вікна»? Навіщо державні лікарні, якщо треба платити «благодійні внески»? Навіщо нам поліція і суди, якщо батько зґвалтованої неповнолітньої дівчинки дістає на суді зброю та стріляє у негідника, якого Феміда звільняє просто в залі суду (читала нещодавно про один подібний випадок)?

Якщо держава не виконує свої функції, вона перестає бути державою. Вона перетворюється на бездонну яму, в яку летять кошти і яка нічого не дає навзаєм. І яка спроможна тільки на одне – призначати чиновникам неймовірно високі (захмарні!) зарплати. По суті – за ніщо. Або за відверте знущання, за «тролінг» тих бідак, котрі звертаються до держорганів зі своїми бідами.

Може, тоді є сенс відмовитися від багатьох державних структур? Приватизувати і залізницю, і пошту. А потім піти ще далі – ліквідувати державні навчальні та медичні заклади, залишивши тільки приватні. Проте в такому випадку навіщо платити податки? Щоб утримувати Соколовську та Брагара? Але навіщо громадян цей тягар?..

Звичайно, відсутність держави при її номінальній наявності – це проблема не сьогоднішнього дня. Вона виникла давно. Але нинішня влада не тільки не намагається її розв’язати – вона доводить цю проблему до повного абсурду.

За минулого політичного циклу у нас також були чиновники, які говорили перше, що спадало їм на думку. Екс-міністр Рева вважав, що українці забагато їдять. Його репліка була також ж вибуховою, як і фраза Марії Антуанетти про те, що якщо парижанам не вистачає хліба, вони мусять їсти тістечка. От тільки Марія Антуанетта цих слів насправді не говорила (пізніша вигадка міфотворців), що, втім, не врятувало її від гільйотини. Ми від гільйотини вже відійшли, а от до відповідальності чиновників так і не дійшли.

А між тим коли у США на початку 2017 року генеральним прокурором призначили Джеффа Сешнса, йому пригадали висловлювання 30-річної (!) давнини. За які він свого часу втратив шанс на крісло федерального судді. Сешнс буцімто сказав таке: «обережніше у розмові з білими хлопцями» – на адресу свого темношкірого візаві. Сам претендент расистські висловлювання категорично заперечував, тому й отримав портфель прокурора. Хоча й не без складнощів. Наші ж чиновники можуть плескати все, що завгодно. Все, як то кажуть, що слина на язик принесе. І не нести за це жодної відповідальності.

А відповідальність має починатися з розуміння того, що ти кажеш. Якщо ти – повний профан (як оцінює сам себе наш прем’єр Гончарук) – відійди убік та не ганьби державу. Не знищуй її швидше за китайський вірус. Бо із таким ставленням до соціуму – зверхньо-байдужим і майже знущальним – скоро жодного соціуму не залишиться взагалі. Хто не знайде дорогих собак на продаж, просто вимре або емігрує за кордон – подалі від тупих порад.

А держава без населення – це не держава також. Просто пункт на карті або тимчасовий притулок для недолугих чиновників.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]