UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.

Керівництво держави дозволяє собі бути відсутнім під час найдраматичніших подій

За часів монархії королі чи князі дуже ревно ставилися до продовження роду. Власне, хвилював не біологічний процес, а питання спадкоємця. Тобто питання безперервності династичних традицій і провадження однієї й тієї самої політики. У цьому вінценосні персони бачили своє безсмертя – не індивідуальне, але родове. Безсмертя пам’яті та звершень. У нинішньої ж української влади пам'ять така сама, як у акваріумної рибки. І такі ж приблизно амбіції, оскільки чергове підвищення чиновницьких зарплат не можна вважати амбіцією, хіба що добрим апетитом.

Влада президента Зеленського (як, власне, і його попередника) не претендує на те, щоб лишитися на скрижалях історії чи вивчатися нащадками. Це влада-одноденка, тому президент Зеленський може спокійно бути відсутнім під час найважливіших подій у країні. Вся Зе-команда може бути відсутньою, і найкурйозніше те, що соціум цього навіть не помічає. Плюс влада, мінус влада – за законами арифметики, на виході отримуємо нуль. І якби не остання трагедія з боїнгом, ніхто й не знав би, наскільки цей нуль круглий та повний.

Відомо, що збиття українського літака застало українського президента в Омані. Що він там робив – питання окреме. Чому не повернувся миттєво і на що згаяв 20 годин часу – також окреме. Тут варто закцентувати і на тому, скільки разів відпочивав Зеленський у 2019-му. Якщо порахувати й зовсім короткі епізоди, то набіжить десь із десяток «канікул». Але справа не в кількості і не в якості такого відпочинку. Бо, окрім Зеленського, у період новорічних свят в країні не дорахувалися також інших посадовців найвищого рангу.

Зокрема, голова СБУ Іван Баканов розслаблявся чи то у фешенебельному Куршавелі, чи то у скромному Мерібелі – в кожному разі, діло було у Франції. (В Куршавелі помітили й генерального прокурора Руслана Рябошапку разом із його замом Владиславом Каськом). Хоча тут роль грає не напрямок і навіть не бюджет такого відпочинку, а те, що Баканов був відсутній на нараді в РНБО, скликаній після падіння українського літака під Тегераном. На тій самій нараді не було й іншого силовика – міністра МВС Арсена Авакова, котрий віддав перевагу своїй віллі в Італії. А ще – глави президентського офісу Андрія Богдана, який релаксував у Швейцарії.

До речі, той самий Богдан раніше відпочивав спільно із Зеленським в Одесі, а також склав йому і першій леді компанію у поїздці на Ніагарський водоспад під час офіційного візиту глави української держави до Канади. Це – до питання про кількість вакацій президента Зеленського та членів його команди. Зрозуміло, що різдвяно-новорічний період зобов’язує до активного (або не дуже) відпочинку, проте в очільників країни є, як видається, і не менш важливі зобов’язання.

І тим не менш, трагедію з боїнгом на брифінгу коментував не президент, не військові і не силовики, а прем’єр Олексій Гончарук. Отже, він чи не єдиний, хто лишився вдома «на господарстві». А де в цей час перебувала друга особа в державі – спікер Верховної Ради Дмитро Разумков? Це хороше, інтригуюче питання, але відповіді на нього нема. Інсайдери не помітили Разумкова під пальмами й з коктейлем у руці, однак це ще не означає, що глава ВР знаходився в Україні. На падіння літака Разумков відгукнувся постом у Фейсбуці. А між іншим, у випадку форс-мажору саме Разумков заступив би на посту президента Володимира Зеленського. Звісно, з приставкою «в.о.», тобто до президентських виборів, як це свого часу було з Турчиновим.

Втім, і опозиція (у своїй переважній більшості) також не переймається ані країною, ані її проблемами. Де були на зимові свята обличчя опозиційних фракцій? Власне, хто де. Святослав Вакарчук засмагав на пляжі Таїланду. Щоправда, він подав звідти свій знаменитий голос, щоб засвідчити ставлення до подій з літаком, але з зони фейсбучного комфорту так і не вийшов. А от Петро Порошенко зрадив Мальдівам і подався на цей раз на Сейшели. Де була в цей час Юлія Володимирівна – невідомо, тож ймовірно, що вона – єдина, кому вдалося відірватися від стеження всюдисущих парараці. 

Між іншим, традиція відпочивати за кордоном, та ще й з такою помпою – відносно нова. За часів СРСР повелося так, що всі генсеки ЦК КПРС проводили відпустку на державних дачах – кожен на своїй улюбленій (Горбачов, приміром, віддавав перевагу Форосу). Воно й зрозуміло: СРСР був країною за залізною завісою, звідки просто так не чкурнеш на екзотичний острів. Але й тоді, коли часи змінилися, очільники незалежної України ще дотримувалися неписаних правил, і обирали для відпочинку красоти рідної землі. Так чинили і Кравчук, і Кучма, і Ющенко, і Янукович.

По суті, першим, хто відійшов від традиції, і був «Петро Мальдівський». На нього згодом почав рівнятися і «Володимир Оманський». Хоча перебування під час канікул за межами своєї держави ще не можна вважати зрадою. «Зрада» і не в тому, що на відпочинок можновладці витрачають баснословні кошти, бо якщо ці кошти – з власної кишені, то чом би й ні? Зрада – у небажанні вдарити палець об палець для тієї самої країни, завдяки котрій вони і мають свої райське життя з медовими ріками у марципанових берегах.

В реакції українських політиків на падіння літака в Ірані найбільше вражає саме це – їхня дистанційована скорбота та фейсбучне співчуття. І неготовність перервати свої морські чи гірські вакації (далеко не перші і не останні), аби прибути на робоче місце бодай «для годиться». Бо навіть коли немає справжньої честі, але є сповідування етичних правил, все так погано, бо залишки сумління ще примушують дотримуватися загальноприйнятої поведінки. Але нинішня влада – зовсім без гальм. Це той велосипед, який мчить країною, не розбираючи дороги. І для того, хто крутить на ньому педалі (на відміну від вчителя Голобородька) все завершиться доволі плачевно.

Але те, що погано для влади, не завжди погано для країни. Тільки на це і лишається покладати надії.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]