UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
21.06.2019 09:54

Рішення Конституційного Суду України щодо НКРЕКП в контексті Закону "Про НАБУ"

НАБУ створили на підставі закону, положення якого є неконституційними?

НАБУ створили на підставі закону, положення якого є неконституційними? Така думка фахівців лунає все частіше, голосніше і впевненіше. Чи так це? Розберемося.

13 червня 2019 року Конституційний Суд України ухвалив рішення у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо неконституційності окремих положень Закону України „Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг“. Ним КСУ визнав такими, що не відповідають Конституції, низку положень цього Закону. Зокрема - щодо утворення президентом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, призначення ним на посади та дострокове припинення повноважень членів Комісії, а також щодо призначення двох осіб Конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП.

В цьому Рішенні КСУ вчергове наголосив на тому, що повноваження президента України та Верховної Ради України визначаються виключно Конституцією і не можуть бути розширені жодним законом або іншим нормативно-правовим актом.

При цьому Основний Закон не наділяє парламент правом визначати у своїх актах повноваження ВРУ і глави держави, котрі виходять за межі встановлених конституційними нормами.

КСУ чітко сказав, що повноваження глави держави та єдиного органу законодавчої влади в Україні щодо формування конкурсної комісії, як і право президента призначати членів Комісії та достроково припиняти їхні повноваження, Конституцією України не передбачені. Вказані повноваження, виходять за межі конституційної компетенції парламенту і глави держави.

Так, відповідно до пункту 31 частини першої статті 106 Конституції України повноваження президента України визначаються лише Конституцією.

Конституційний Суд України і раніше неодноразово звертав увагу на цю обставину у своїх рішеннях, зокрема:

- у рішенні КСУ № 7-рп/2003 (справа про гарантії діяльності народного депутата України), сказано, що "повноваження президента України вичерпно визначені Конституцією України, а це унеможливлює прийняття законів, які встановлювали б інші його повноваження (права та обов'язки)";

- у рішенні КСУ № 9-рп/2004 (справа про Координаційний комітет), в якому вказано, що повноваження президента України, як і повноваження Верховної Ради України, визначаються Конституцією;

- у рішенні КСУ № 1-рп/2007 (справа про звільнення судді з адміністративної посади), в якому вказано, що повноваження президента України визначаються лише Конституцією;

- у рішенні КСУ № 19-рп/2008, (справа щодо підпорядкування спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг), в якому вказано, що повноваження Президента України визначає Основний Закон України /пункт 3.1./;

- у рішенні КСУ № 21-рп/2008, (справа щодо Національної комісії з питань регулювання зв'язку України), в якому вказано, що повноваження президента України як глави держави визначаються Конституцією, що унеможливлює прийняття законів, які встановлювали б інші його повноваження /пункт 2.1/;

- у рішенні КСУ № 32-рп/2009 (справа щодо Державної судової адміністрації України), в якому вказано, що президент України здійснює повноваження, визначені Конституцією, що унеможливлює виконання ним інших повноважень, крім встановлених Основним Законом України /пункт 3.1/.

І тим не менше, Верховна Рада у 2014 році прийняла Закон України “Про Національне антикорупційне бюро України”, котрий містить низку положень щодо повноважень президента, котрі мають явні ознаки неконституційності. Чи знали про це депутати, натискаючи зелену кнопку при голосуванні і даючи зелене світло державному органу, котрий створили на основі закону, який не відповідає Конституції? Думаю, здебільшого, так. Мусили знати. Тим паче, що про це говорили численні експерти. Але політична доцільність вкотре поборола законність та здоровий глузд.

Йдеться про визначені законом “Про НАБУ” повноваження Президента утворювати Національне антикорупційне бюро України, призначати на посаду або звільняти з посади директора Національного антикорупційного бюро України, визначати трьох осіб, які входять до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Національного антикорупційного бюро України, визначати одного члена до складу комісії зовнішнього контролю НАБУ, а також затверджувати положення про Раду громадського контролю при Національному бюро та про порядок її формування. Адже таких повноважень для гаранта додержання Конституції України, в Основному Законі - немає.

Слід зазначити, що Конституція України надала Президентові України низку повноважень стосовно організації і діяльності системи правоохоронних органів. Так, Президент в порядку, визначеному законом призначає на посаду та звільняє з посади, за згодою Верховної Ради, Генерального прокурора; вносить до Верховної Ради подання про призначення на посаду та звільнення з посади Голови Служби безпеки України, призначає на посади третину складу Конституційного Суду України.

Однак, в Конституції немає жодного слова про повноваження Президента утворювати НАБУ, призначати Директора цього органу, чи затверджувати будь-які положення стосовно діяльності Бюро.

Чи потрібно законодавцю очікувати рішення КСУ щодо неконституційності вказаних положень Закону України “Про Національне антикорупційне бюро України” з тим, щоб привести його у відповідність з Основним Законом?

З огляду на те, що конституційне провадження здійснюється роками (як приклад, справа щодо закону про НКРЕКП розглядалась майже три роки), а з відповідним конституційним поданням ще навіть ніхто не звертався – однозначно ні.

Тому цілком очевидно, що в згаданій частині Закон України “Про Національне антикорупційне бюро України” потребує змін, прийняття яких має стати одним із завдань майбутнього парламенту.

Аналогічні зміни потребуватиме і Закон України «Про Державне бюро розслідувань». Адже як і Закон «Про НАБУ» він також містить низку положень щодо повноважень глави держави, які не передбачені Конституцією, а саме щодо призначення Президентом України Директора Державного бюро розслідувань та визначення ним трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора ДБР.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]