Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.

Наслідки впровадження ініціативи Держкомтелерадіо щодо застосування економічних санкцій по відношенню до санкції до російських видавців, що продукують та поширюють видання антиукраїнського змісту.

У мене багато друзів, які працюють або тісно пов’язані з ринком книги. Про те що там ситуація складна і специфічна, я чую не перший рік. Особливо активно вони зараз обговорюють ініціативу Держкомтелерадіо щодо застосування економічних санкцій по відношенню до санкції до російських видавців, що продукують та поширюють видання антиукраїнського змісту.

Начебто все вірно, гарна актуальна ініціатива і давно пора, проте не все так однозначно. Зовсім мало уваги приділяють тому, що потрібно посилювати боротьбу з контрабандною та контрафактною продукцією російського виробництва. Контрабандисти надмірно заполонили своєю продукцією місця роздрібної торгівлі та особливо інтернет-магазини.

Мова не йде про легальну продукцію російських видавництв, на неї є свій попит, з цих оборутків платять податки і на кожне видання отримують ліцензію Держкомтелерадіо. Насправді їх доля на ринку, як і інших іноземних видавництв не така й велика і вітчизняному виробнику не особливий то конкурент. Українська книга не оподатковується ПДВ, має низку інших пільг, а отже якщо прибрати іноземців, то й податкові надходження до державного бюджету зменшаться лише зі сфери торгівлі щонайменше на 60-100 млн. гривень щороку.

Необхідно усвідомлювати, що повна заборона, як це наразі пропонує вище згадана ініціатива, не вирішить питання комплексно. Подібні дії лише спровокують посилення діяльності гравців тіньового ринку контрабандної та контрафактної частини ринку. Держава сама допоможе прибрати легальних конкурентів при збережені попиту, сама вб’є контрольовану нішу. І хто від цього виграє?! Обмеження торкнуться лише 15% легального ринку, а це приблизно 9 млн. доларів США, натомість у тіні перебуватимуть десь 50 млн. і в результаті держава поступово втратить реальні інструментів впливу на книжковий ринок, не зможе контролювати якість та зміст продукції на ньому.

Україні першочергово потрібно запровадити обов’язкове посилення практичного контролю продажу усієї іноземної книжки. Збільшити захист національного виробника та експортера книжкової продукції. Адже Україна має абсолютний профіцит книжкової торгівлі з РФ. Обсяги експорту книг з України до Росії в 4,7 разів перевищують обсяги реверсного імпорту. У разі заборони з боку України ввозу книг найбільших російських видавців майже невідворотні відповідні санкції з боку РФ до українських видавців. Причому ці процеси опосередковано вже йдуть. Згадаємо, що українська бібліотека в Москві вже припинила своє існування. Книги вивезли, а проти колишньої директорки ведеться судовий процес. А це знову ж таки втрата робочих місць й бюджетних надходжень й вигоду отримують тільки російські виробники, які позбудуться українських конкурентів.

Згідно даних ДФС України, Росія була і залишається найбільшим експортним ринком книг виданих в Україні. Частина експорту це книги надруковані на замовлення російських видавців, а інші це експорт книг виданих в Україні на російській мові у тому числі українських авторів та ілюстраторів, тобто продукція з великою доданою вартістю українського походження.

Введення аналогічних обмежень з боку Росії може мати наслідки закриття ряду українських видавців та інших підприємств, які отримують частку прибутків за рахунок створення продукції та експорту до РФ. Тому однозначно не можна підтримувати пропозиції щодо введення повного ембарго, або суттєвого обмеження на ввезення книжкової продукції на територію України, яка не містить антиукраїнського змісту.

На сьогоднішній день в Україні вже впроваджена процедура з видачі дозволу на ввезення видавничої продукції з території держави-агресора або тимчасово окупованої території України. Вона унеможливлює потрапляння в Україну через офіційні канали імпортування та продажу книжкових видань, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини. Проте нам однозначно потрібно ще удосконалити та розвивати діючу дозвільну систему. Нехай книжкові видавці будуть готові до того, щоб попередньо отримувати рецензії від незалежних фахівців щодо змісту кожної конкретної книги. Необхідні перевірки повноти та правильності оформлення документів, відповідності змісту видавничої продукції критеріям оцінки видавничої продукції, що проводиться спеціалістом відділу аналізу та розвитку інформаційного простору, спеціалістом відділу з питань свободи слова та доступу до публічної інформації Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

Було б добре спостерігати у близькому майбутньому схвалення в Україні кращих Європейських практик та підписання Флорентійської Угоди про ввезення матеріалів освітнього, наукового і культурного характеру від 17 червня 1950 року, що дозволить застосовувати міжнародні механізми захисту вітчизняного ринку та виробника.

Не зайвим було б захищати національний простір від контрабандної та контрафактної російської продукції, що може нести загрози національній безпеці та суверенітету. З цією метою вочевидь необхідно посилювати та удосконалювати механізми контролю на ринку, діяльність ліцензійних органів, підтримку національних виробників та експортерів книжкової продукції, розширювати та оберігати легальний сегмент ринку.

Потрібно розуміти ризики, що зниження асортименту книг російською мовою в роздрібних магазинах призводить до падіння обсягів продажів і як наслідок закриття книжкових магазинів, що в свою чергу впливає на зменшення каналів продажу книг українською мовою та зменшення накладів та кількості назв книг виданих в Україні. Тому необхідно мінімізувати їх.

Правильна ініціатива гравців книжкового ринку провести відкриті громадські слухання з цього питання та розглянути доцільність створення Ради громадського контролю з питань функціонування книжкового ринку України

Після введення дозвільної процедури асортимент книг, які офіційно ввозяться з Росії вже скоротився з 70 тис. назв до 13тис. на даний час. Протягом 2017року збільшилася тенденція закриття книжкових магазинів особливо в східних, південних та центральних регіонах України. Замість очікуваного за рахунок дозвільних обмежень зростання видання книг в Україні в 2017 року обсяги видання скоротилися, а в 1 кварталі 2018 року катастрофічно впали. На все це потрібно зважати і обговорювати.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net