Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
30.08.2017 12:24

Колосальний відтік молоді або Чому наша освіта повинна стати кращою?

Після бурхливого обговорення колонка пані Мостової у соціальних мережах. Ще більш гостро постало питання про трудову еміграцію, відтік молоді, «вимивання інтелекту», занепад науки і освіти. Все це і багато іншого стали причинами багатьох негараздів незалеж

Після бурхливого обговорення колонка пані Мостової у соціальних мережах. Щебільш гостро постало питання про трудову еміграцію, відтік молоді, «вимиванняінтелекту», занепад науки і освіти. Все це і багато іншого стали причинамибагатьох негараздів незалежної України.

За неофіційними даними, наразі населення України зараз складає 38 мільйонівосіб. Перепис населення не проводився вже багато років. Почали ми свійнезалежний шлях з цифри у 52 мільйони. Багато з нас пам’ятають ту гучнусоціальну рекламу і біл-борди середини 90-х "Ти не один. Нас 52 мільйони.1 + 1". Питання: а де сьогодні ще 12 мільйонів?

Майже 30% трудових мігрантів-українців перебувають у віці до 30 років, інші30% у віці до 40 років. Тобто 60% заробітчан – це відносна молодь. Ті, хто мавби розвивати Україну. Паралельно варто відзначити, що 31% цих мігрантів маютьвищу освіту. А тепер – ключове.

Чим займаються наші заробітчани на чужині? Що робить ось цей 31% працівниківз вищою українською освітою? Жінки в Італії, Греції, Португалії та, навіть,Туреччині працюють у сферах обслуговування та торгівлі. Мігранти-чоловікизайняті переважно у сфері будівництва. І, на жаль, вони не провідні інженери(за рідкісним виключенням), а звичайні будівельники. І тут не потрібна ністатистика, ні офіційні дані. Це факт. У західних областях майже усі батьки назаробітках. І якщо раніше вони передавали передачі і гроші рідним наБатьківщину, то тепер все частіше намагаються забрати решту рідні до себе вЄвропу.

То чому ж склалося так, що наших “спеціалістів” з вищою освітою не цінятьні вдома, ні на чужині? В Україні працює майже 150 приватних вищих навчальнихзакладів. Не всі, звичайно, критично погані. Але за останні 5 років траплялисянепоодинокі випадки припинення діяльності комерційних закладів. Часто стаєтьсятак, що диплом того чи іншого ВНЗ взагалі не сприймається роботодавцями.

Що ми маємо далі? Отримує студент Іван свій диплом і не знає, куди себедіти. На роботу за профілем з відсутністю знань його брати ніхто бажання немає. Ні в Україні, ні за її межами. Тоді Іван починає опановувати діяльність,яка особливих знань не потребує. Але в Україні на такій роботі він бажаноїзаробітної плати не отримує. Тоді Іван починає шукати кращої долі у Польщі,Італії, Чехії чи Португалії.

Але не все так погано. І тут ми згадуємо тих українців, кого “забрали”працювати закордон як супер спеціаліста. Це, наприклад, мій колишній студент і друг Остап Столярчук, якийпрацює в компанії “Google”. Але момент - він не випускник приватного інститутув області X, а закінчив КНУ імені Тараса Шевченка. В світі добре відомо, що університетвходить в 500 кращих вузів світу за рейтингом QS і має найвищий рейтинг вScopus серед університетів України.

КНУТШ чи, наприклад, Могилянка – це Альма-матер не одного покоління елітиУкраїни. Єдина проблема - один чи п’ять топових навчальних закладів України нездатні вивчити усіх. В чому успіх? Що має бути у ВНЗ, який здатний дійснонавчити та виховати свідому молодь?

Стабільна антикорупційна політика. Якщо оцінку можна купити, то це не оцінка і це незнання. Напевно, саме тому ТОП-ВНЗ країни проводять жорстку та безкомпроміснуантикорупційну політику. В КНУ імені Тараса Шевченка, наприклад, наразі існуєгаряча лінія для звернень щодо проявів корупції та провідний фахівець зпротидії корупції. Могилянка теж завжди виділялася особливою нетерпимістю допроявів хабарництва. Як наслідок – не одна тисяча успішних випускників.

Викладацький склад. Якщо Ваш викладач виключно теоретик – він ніколине дасть Вам максимум знань. Не може читати курс “міжнародний бізнес” людина,яка ніколи цим бізнесом не займалася. І так у кожній спеціальності.

Матеріально-технічна база. Студент може відчувати себе гідною одиницею соціуму, якщо для ньогостворені відповідні умови. КНЕУ імені Вадима Гетьмана (не всі, але більшість)КНУ імені Тараса Шевченка та ІМВ КНУ мають одні з найкращих гуртожитків Києва. Втаких умовах студентство може навчатися, розвиватися і відчувати себекомфортно. Студент – це особистість, яка має навчатися у теплій аудиторії,користуватися повноцінною бібліотекою та усвідомлювати свою власну гідність.Коли живеш у кімнаті з тарганами, взимку приймаєш холодний душ і спиш на зламаномуліжку, то про гідність вже особливо не говориш і особливої любові добатьківщини теж не відчуваєш. У такій ситуації природними є думки про переїздза кордон і квиток в один кінець.

Знання іноземних мов. Глобалізація Україну не оминула. Тут аргумент єдиний – без знанняанглійської мови знайти хорошу роботу все складніше. Тенденція – роботодавцівимагають володіння двома іноземними мовами.

Сильний ректорат .Прізвища Мелешевич та Губерський у науковому середовищі відомі кожному. Целюди, які своє життя присвятили розвитку науки та освіти. Послідовний ректорат,комплексний підхід до управління навчальним закладом – гарантія розвитку вишута майбутнього його студентів.

Забезпечити студента практикою . Теорія – це чудово. Практика – запорука того, щомолодий спеціаліст буде розуміти усі необхідні процеси. Майбутній дипломатповинен постажуватися у Міністерстві закордонних справ. Майбутній юрист повиненвідвідувати судові засідання. Майбутній журналіст повинен розуміти як працюєтелеканал.

І на останок,  КНУ імені ТарасаШевченка та ЛНУ імені Івана Франка ТОП-ВНЗи, які знову отримав майже по 60тисяч заяв на вступ у 2017 році. Абітурієнтів приваблюють англомовнімагістерські програми, подвійні дипломи, достойна матеріальна база, практика тапослідовний ректорат.

А ось що робити з приватними “інститутами на один день” - це питання.Напевно, краще менше, але якісно, щоб потім українські “магістри” не шукалироботу продавців десь за межами країни.

І головне наразі - брати приклад з перших та не заважати нормальномуфункціонуванню вибудованих систем Національних університетів. Адже незабаромвибори. А студенти – це електорат, на який завжди ті чи інші політичні силихочуть впливати…

І ключове, щоб у своїх технологіях та перемогах ми ставили правильніпріоритети. Україна має піклуватися про свою майбутню еліту, а не “грати упрофесіоналів”, друкуючи дипломидругосортних інститутів з "блискучим майбутнім", у кращому випадку вигукувати "вільна каса". Доречі і цієї роботи скоро може не бути, світ дуже швидко роботизується. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net