UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
26.07.2019 11:04

Бренд vs процедури: чи існують загрози для демократичних виборів?

Журналист, политический обозреватель

Хід виборчої кампанії та результати дочасних парламентських виборів-2019 показали дві характерні тенденції.

По-перше, українці чітко заявили про запит на оновлення всієї вертикалі влади й навіть сказали “так” монолітності парламентської більшості.

По-друге, старі методи ведення кампаній не працюють – бренди спрацювали набагато краще, аніж будь-які змагання виборчих програм чи смислів. Особливо яскраво ця тенденція спостерігається на мажоритарних округах.

Політики з більшим досвідом – особливо йдеться про тих, хто “огортав” округи вже багато років й обирався до парламенту не одне скликання – не зрозуміли тенденцій сучасності. Роздавання “гречки”, технологія “гарних справ”, подарунки та концерти, “роздатка” та традиційні білборди, робота агітаційних мереж та багато чого іншого – могли бути нейтралізовані однією лише згадкою прізвища Володимира Зеленського та партії “Слуга народу”.

До Ради 9-го скликання не потрапили “мастодонти” української політики. Хтось скаже, що це добре, хтось – що дарма. Втім важливо, що були дотримані всі норми демократичних процедур виборів. На жаль, як раз в одномандатних округах траплялися не надто чесні історії, коли застосування “брудних” політичних технологій призводило до неоднозначних результатів виборів.

Загальновідомо, що під час підрахунку голосів на мажоритарних виборах важливими можуть бути сотні, а то й десятки голосів. І якщо щось відбувається саме під час підрахунку дільниць – вважай, є 2 варіанти. Або вибори намагаються зірвати, або округ “зливається” під когось.

І хоча “мажоритарка” невдовзі піде у забуття, втім самими принципами демократичності виборів на округах нехтувати не можна. Адже навіть за відкритими партійними списками кандидати змагатимуться за голоси виборці у кожному своєму окремому окрузі, й дотримання принципу чесної конкуренції є базовим у дотриманні транспарентних демократичних процедур.

Чи були нинішні вибори чесними? На жаль, далеко не скрізь. Більш того, нова команда президента також користувалася хитрощами, які допомагали їм отримати якомога більше мандатів у новій Раді. 

Особливо цікаво дослідити ті округи, в яких партія “Слуга народу” не мала однозначних позицій – йдеться, передусім, про західні та східні регіони України.

На прикладі Львівщини видно, що позиції “Слуги народу” тут, все ж, не такі потужні, як у інших західних областях. По партійним спискам тут перше місце із незначним відривом здобула партія “Голос” (23,09% проти 22,03% у “Слуги народу”). На мажоритарних округах Львівщина також попсувала переможну ходу пропрезидентської політсили – з 12 округів “Слуга народу” здобув перемогу у 8-ми, тоді як ще 3 округи дісталися “Голосу” та один округ  - “Європейській солідарності”. Нагадаю, що Львівщина була єдиною областю України, в якій за підсумками другого туру президентських виборів у квітні цього року перемогу здобув Петро Порошенко.

Цікаво, що ще два регіони, в яких партія “Слуга народу” здобула 2-ге місце, знаходяться на сході України – йдеться про Донецьку та Луганську області. Тут однозначну перемогу за списками здобула партія “Опозиційна платформа – За життя”. А от на “мажоритарці” розгорнулися справжні баталії за кожен округ.

На Донеччині з 12 округів порівну – по чотири мандати – здобули кандидати-мажоритарники від “Опозиційної платформи “За життя” та “Опозиційного блоку”. Ще троє кандидатів здобули перемогу як самовисуванці. І в певному сенсі сенсацією від Донеччини стала перемога висуванця від “Батьківщини” по 52-му округу Євгена Яковенка.

На 6 округах Луганщини змагання мажоритарників були ще більш запеклішими. У 3-х округах перемогу здобули самовисуванці, ще два округи розділили між собою представники від від “Опозиційної платформи “За життя” та “Опозиційного блоку”. І один – 106-й округ – запам’ятається поки що непевною перемогою кандидата від “Слуги народу”.

Можна вважати, що кейс 106-го округу – унікальний. Висуванець від партії “Слуга народу” скористався принципом “the winner takes it all” – адже назвати чесною такого перемогу у ситуації, яка склалася на окрузі, важко.

Справа в тім, що проти одного із фаворитів гонки на 106-му окрузі – Юрія Фурмана – спрацювала давня політична технологія “двійника”, яка вважається класичним методом відтягування голосів на користь конкурентів. Вочевидь, своїм основним конкуреном на окрузі самовисуванця Фурмана вважав представник від “Опозиційної платформи – За життя” Валерій Черниш. Втім технологія настільки гарно спрацювала, що “двійник” Фурмана зміг набрати 1622 голоси (3,6%), Черниш зайняв третє місце із результатом у 8558 голосів (18,17%), а Юрій Фурман зайняв 2-ге місце – поступившись висуванцю від “Слуги народу” Олексію Кузнєцову всього 1002-ма голосами, тобто різниця становить 2,12%. Як бачимо, “двійник” забрав більше необхідної для перемоги Фурману кількості голосів.

Звісно кандидат подав скарги на перерахунок голосів. Адже на окрузі, згідно із даними екзіт-полів, перемогу отримав саме Юрій Фурман. До того ж, були зафіксовані порушення, тож перерахунок у такій ситуації був би логічним кроком. Однак подальші події свідчать, що про чесність виборів найлегше говорити з екранів телевізорів, а на практиці – працює адмінресурс. Інакше як зрозуміти тиск на членів ДВК правоохоронців з метою заблокувати повторний перерахунок голосів, який у своїх скаргах вимагає провести кандидат Фурман?

 З яким би результатом не закінчилися вибори на 106-му окрузі, варто запам’ятати тривожний сигнал, який усім нам демонструє нова пропрезидентська команда – тріумф має бути забезпечений будь-якою ціною. Це дуже небезпечна ситуація, в якій можуть потонути усі подальші гарні спроби змінити щось на краще в нашій країні. Адже дотримання демократичних процедур виборів – має бути чимось сакральним для будь-якої влади. Тим паче, коли йдеться наймасовішу підтримку людей та вже, фактично, сформований монолітну більшість у парламенті розміром у 250 депутатських мандатів.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]