UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
01.06.2019 18:10

Ринок електроенергії: головний бій відбудеться після дострокових виборів у Раду

Журналист, политический обозреватель

В Україні намагаються загальмувати запуск ринку електроенергії. Спочатку подібні бажання виникали у Верховній Раді, а в останні дні - президент навіть скликав РНБО з цього питання.

Дивно, що у країні, що воює, перше засідання присвячене енергоринку... Там обговорювали, чи треба переносити дату запуску реформи з 1 липня на 1 жовтня цього року. Серед мотивів – неготовність  деяких елементів нормативно-правової бази та необхідних ІТ-систем, а також політичний компонент – дострокові парламентські вибори.

Втім, поки що рішення про запуск реформи залишається незмінним - з 1 липня повноцінно запускається нова модель ринку електроенергії. Всі необхідні рішення прийняті і парламентом, і урядом, учасники ринку начебто готові.

Чому важливо не відкладати цю подію?

По-перше, запускаючи ринок з 1 липня, ми виконуємо взяті в рамках Угоди про асоціацію з ЄС зобов'язання щодо імплементації Третього енергопакету. Перенесення запуску однозначно негативно позначиться на наших відносинах з Євросоюзом. Фактично ми покажемо Європі, що всупереч гучним заявам, не готові переходити на ринкові умови в енергетиці і працювати так, як всі країни ЄС.

По-друге, зміна правил гри на марші - це демонстрація нашої ненадійності, нездатності укластися в раніше заявлені терміни. Інвестори, як правило, не хочуть мати справ з непередбачуваними і безвідповідальними партнерами. Про збільшення інвестицій в енергетику можна буде забути.

По-третє, партнеру, який не виконує свої зобов'язання, з великим побоюванням видають кредити. А ми без фінансової допомоги МВФ і ЄС не обійдемося. Навіть відстрочка з видачею чергового траншу за програмою з МВФ вже викликає серйозне занепокоєння. Ціна питання -  $1,3 млрд.

До речі, під час останнього візиту, представники Фонду відзначили серед суттєвих успіхів – саме реформу ринку електроенергії. Адже  з рештою реформам, як ви здогадалися, не все гаразд. Розділення Податкової так і не відбулося, досягнень в боротьбі з корупцією дуже обмаль, та ще й стаття в кримінальному кодексі за незаконне збагачення скасована. Мало того, націоналізація «Приватбанку», на якій свого часу наполягали в МВФ, скасована судом першої інстанції. І в МВФ вже висловили своє негативне ставлення до цього.

Протягом останнього двох тижнів було кілька заходів, присвячених реалізації цієї реформи. На обговоренні в комітеті ВР з ПЕК більшість учасників проголосувало за її своєчасне проведення. Учасники інших заходів, серед яких були й керівники «Укренерго», «Енергоатому», ДТЕК, оцінили готовність до реалізації реформи у 95-98% і заявили про свою готовність до відкриття ринку.

Тож будь-які розмови про відкладення запуску ринку електроенергії – виглядають як реалізація комунікаційної стратегії, направленої на зрив реформи.

Не приховує свого негативного ставлення до запуску ринку електроенергії з 1 липня олігарх, екс-глава Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський. Будучи власником найбільшого феросплавного холдингу в Європі, він зацікавлений у контролі на ринку електроенергії. Заводи з чорних сплавів споживають величезну кількість електричної енергії. Саме тому олігарх зацікавлений у найнижчих тарифах для своїх заводів.

Саме зараз команда Ігоря Коломойського планує зайти на новий виток політичної орбіти вже у складі оновленої Верховної Ради. Не виключено, що у 9-му скликанні парламенту він зможе отримати контроль над значною групою народних депутатів, які пройдуть до Ради за списками різних партій та по мажоритарці. Вочевидь, не омине цієї участі і наразі найбільш рейтингова партія «Слуга народу», рейтинг якої тримається на бренді новообраного президента Володимира Зеленського. Вважати, що Ігор Коломойський не матиме бодай опосередкованого впливу на команду нового глави держави було б занадто наївно.

Тож поки що Коломойський та Ко хочуть виграти бодай трохи часу, запустивши у дію план щодо зриву термінів запуску ринку електроенергії.

І байдуже, що він суперечить лібералізації енергетичного ринку, що є надзвичайно важливим пунктом для міжнародних зобов'язань України. Адже лібералізація ринку є одним з положень Третього енергетичного пакету.

Повернення до практики державного регулювання енергетики створить сприятливі умови для Ігоря Коломойського у питанні реалізації його бізнес-інтересів.

Тож, засідання РНБО було маркером, чи захоче Президент бути нещалежним, чи з першого ж рішення буде «закривати» інтереси Коломойського. На щастя, ринок не ризикнули перенести, переклавши відповідальність на кабмін.

Тож, чекаємо наступних «серій» на шляху нового енергоринку.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]