UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
06.11.2016 20:48

Шалений Марк: як триває PR-боротьба за українських політичних в’язнів

Журналист, политический обозреватель

Гучне затримання українського журналіста Романа Сущенка спецслужбами Росії має усі підстави перетворитися на чергову «справу Савченко» з усіма її атрибутами. Одна із основних спільних рис – українського журналіста, як свого часу і Надію Савченко, захищатим

Гучне затримання українського журналіста Романа Сущенка спецслужбами Росії має усі підстави перетворитися на чергову «справу Савченко» з усіма її атрибутами. Одна із основних спільних рис – українського журналіста, як свого часу і Надію Савченко, захищатиме російський громадський діяч та адвокат Марк Фейгін.

Втім, навряд чи цей факт може зіграти якусь позитивну роль саме у юридичній площині захисту Сущенка.

Всюдисущий Марк Фейгін

Вже другий рік поспіль, після анексії Криму та конфлікту на Донбасі, в Росії триває боротьба за українських бранців. Фактично, йдеться про обмін полоненими у неоголошеній гібридній війні. Кожна сторона використовує затриманих громадян України у власних цілях: і Київ, і Москва намагаються досягти суто своїх політичних інтересів. Кремль незаконно утримує українських бранців з метою створення додаткових важелів впливу під час Мінських перемовин, влаштовуючи показові судові засідання. З боку української влади, бранців використовують як додатковий важіль у дипломатичних війнах на усіх можливих міжнародних майданчиках.

Гучне затримання українського журналіста Романа Сущенка спецслужбами Росії має усі підстави перетворитися на чергову «справу Савченко» з усіма її атрибутами. Одна із основних спільних рис – українського журналіста, як свого часу і Надію Савченко, захищатиме російський громадський діяч та адвокат Марк Фейгін.

Втім, навряд чи цей факт може зіграти якусь позитивну роль саме у юридичній площині захисту Сущенка. Навпаки: поведінка Фейгіна може стати додатковим фактором посилення протиріч у переговорних позиціях між Києвом і Москвою. А протиріччя можуть ускладнити повернення українського журналіста.

Днями адвокат Фейгін прийшов до будівлі Федеральної служби безпеки Росії в Москві з вимогою звільнити свого підзахисного. Одиночний пікет біля будівлі ФСБ РФ можна вважати чудовою піар-акцією для подальших політичних перспектив, однак аж ніяк не ефективною юридичною тактикою захисту.

Щоправда, сам скандально відомий адвокат вже встиг попередити громадськість, що юридичних перспектив справа Сущенка не матиме. Мовляв, спираючись на свій досвід, шансів на виправдувальний вирок суду у справі за звинуваченням у шпигунстві немає. «Будемо говорити чесно. У справі Сущенко, як і в інших справах українських політв'язнів, шансів на виправдання немає. Зараз єдино можлива перспектива його звільнення - обмін. На кого? На кого-то з тих, хто зараз затриманий в Україні і якось цікавить Кремль», - зазначив Фейгін, вочевидь заздалегідь передчуваючи власну невдачу на ниві надання якісних адвокатських послуг.

Цікаві закономірності в роботі модного адвоката

Загальна картина виглядає цікаво: як адвокат, Марк Фейгін завжди береться за захист тільки у тих справах, які мають усі шанси перетворитися у гучні політичні баталії міжнародного рівня. Та й щодо громадян Росії, які опинялися у ролі його підзахисних, так і не змогли довести в суді свою невинуватість: практично усі гучні справи скандальний адвокат програвав. Фейгін не зміг захистити трьох учасниць панк-групи Pussy Riot, які влаштували «панк-молебень» в Храмі Христа Спасителя - вони отримали покарання у вигляді позбавлення волі на два роки кожна. Ц ікаво, що ще одна обвинувачена – Катерина Самуцевич – в процесі відмовилася від послуг Фейгіна і домоглася заміни адвоката. В результаті, на відміну від інших обвинувачених, вона отримала умовний строк.

Російський політик Леонід Развозжаєв, якого також захищав Фейгін, був засуджений до чотирьох з половиною років позбавлення волі за організацію масових заворушень на Болотній площі 6 травня 2012 року в Москві. Ще одна гучна політична справа щодо обвинувачень лідера «Російського образу» Іллі Горячова в створенні і керівництві Бойової організації російських націоналістів закінчилася для підзахисного Фейгіна довічним ув’язненням. І це далеко не весь перелік адвокатських «здобутків» Марка Фейгіна.

Пропоную відвідати особистий сайт Марка Фейгіна. Одразу кидається у вічі, що на своєму сайті Фейгін часто позиціонує себе не як адвокат, а саме як політик і громадський діяч. Можливо, саме в цьому причина його посиленої уваги до гучних політичних справ, які, за версією Фейгіна, апріорі є невиграшними?

Відповідь на це запитання очевидна: останні кілька тижнів скандально відомий адвокат ллє бруд на свого колегу Іллю Новікова, з яким нещодавно захищав українську льотчицю Надію Савченко (яку, до слова, у березні цього року також засудили до 22 років ув’язнення). На думку Фейгіна, Новікова використовують у Кремлі в якості агенту впливу на українські ЗМІ. Аби спростувати ці обвинувачення, Новіков зголосився пройти детектор брехні прямо в ефірі одного з телеканалів.

Перегони за піар-дивідендами

Вочевидь, розіграний спектакль й публічні війни в дусі «хто саме є найбільшим агентом Кремля», є ще одним доказом того, що Фейгін змагається за першість не на адвокатській ниві, а у перегонах за політичними дивідендами. Замість того, щоб готувати захист свого підопічного, він розміркує про те, на кого потрібно обміняти Сущенка. І це при тому, що питаннями обміну Фейгін не займається взагалі! Він взагалі не має жодного відношення до переговорів про обмін засудженими.

Звісно, справа із затриманням журналіста Сущенка має усі ознаки стати новим викликом для міжнародної спільноти. Крім того, у фактичному полоні Росії знаходиться низка затриманих українців, звинувачених у тероризмі та антидержавницькій політиці. Саме цей фактор буде використаний у переговорній позиції Кремля з метою тиску на українську сторону.

Єдиний шанс врятувати полоненого Сущенка – це налагодити переговорний процес щодо обміну затриманих і засуджених у якомога коротші терміни. Інакше політизація образу затриманого українського журналіста швидко набиратиме обертів, що лише спонукатиме Росію підвищувати ставки у грі. На жаль, публічна діяльність деяких громадських діячів, які виступають у ролі адвокатів українських полонених, поки що зовсім не сприяє поверненню наших співгромадян додому. 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]