UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
31.03.2016 21:10

Формула миру: чому Президент згоден на вибори, аби повернути Донбас

Журналист, политический обозреватель

Схоже, іншого шляху, аніж провести вибори на окупованій частині Донбасу, аби повернути тимчасово втрачені території під контроль України, немає.

Схоже, іншого шляху, аніж провести вибори на окупованій частині Донбасу, аби повернути тимчасово втрачені території під контроль України, немає. Виглядає так, що вибори на Донбасі – єдиний вихід для Президента встановити хиткий мир на Сході країни. 

Варіант із виборами – питання вирішене?

Звичайно, такий розвиток подій передбачатиме дуже тісну співпрацю як із нинішніми ватажками ДНР-ЛНР, так і з запеклими політичними опонентами всередині країни. Втім, вимога оголосити амністію ще буде предметом перемовин між Україною та Росією у форматі Мінських домовленостей. А от компромісний варіант із проведенням місцевих виборів, схоже, вже питання вирішене.

Останній візит Петра Порошенка на Донбас вартий уваги. На початку цього тижня він із робочим візитом відвідав Краматорськ. Там Порошенко, після вручення кількох десятків нових карет «швидких» до місцевої лікарні, на брифінгу для журналістів окреслив кілька важливих меседжів, вартих уваги і більш ретельного аналізу. Зокрема, наш президент вкотре підкреслив відсутність альтернативи Мінським угодам для досягнення миру на Донбасі. Однак цього разу глава держави вже відкрито заявив про неминучість виборів на окупованій частині Донецької та Луганської областей та повагу до вибору місцевого населення. «Якщо хто-небудь, хто не забруднив руки кров'ю, у кого Україна в серці, прийме рішення брати участь в цих виборах і буде обраний народом Донбасу, я, як Президент України, буду мати з ним справу», - підкреслив Петро Порошенко.

Сказавши це, президент пішов далі і цілком серйозно припустив, що у разі участі опозиційних політиків (наприклад, з партії «Опозиційний блок») та їхньої перемоги на виборах – поважатиме такий вибір людей Донбасу. «Я підкреслюю, що там (на Донбасі) відновлення повинно відбуватися не шляхом призначення цивільних та військових адміністрацій, а через механізми виборів. Саме так і буде відбуватися», - наголосив Петро Порошенко. 

Три «за» план Медведчука

Що ж, схоже Президент таки погодився на так званий «план Медведчука», чутки про існування якого поширюються інформпростором вже другий місяць. Для цього Петро Порошенко змушують 3 важливі обставини, ігнорувати які, враховуючи поступове зниження власного рейтингу, він більше не може.

По-перше, президентська команда, навіть у випадку створення нової коаліції під «свого» прем єра, в подальшому потребуватиме додаткові голоси для прийняття необхідних змін до Конституції. Якщо раніше коаліція «Європейський вибір» нараховувала 302 нардепи, і теоретично могла приймати необхідні зміни до Основного закону, то у новій коаліції такої кількості голосів не набереться. А для цього потрібно буде домовлятися і з великим капіталом, і з політичними елітами з Донбасу. І це вже не банальні припущення – Порошенко дає чіткі публічні сигнали на зближення.

По-друге, президент зрозумів, що президентській команді ніяк не вдається покращити свої позиції серед виборців Донбасу шляхом призначення своїх голів військово-цивільних адміністрацій. Хай би якими патріотами та компетентними менеджерами вони не були.

Як аргументи можна навести, наприклад, ситуацію з місцевими виборами в Маріуполі. Потрібно також мати на увазі, що у Порошенка немає своєї впливової команди, інтегрованої в політичне життя Донбасу. То ж доведеться шукати впливових союзників серед тих партій, які діють у правовому полі України.

І, нарешті, по-третє. Після проведення виборів, на Донбасі очікується проведення реформи адміністративно-територіальних одиниць, щоб нові органи місцевого самоврядування могли формувати відносини з Києвом без структур невизнаних ДНР і ЛНР. Отже, перед адміністрацією президента постане завдання зберегти вплив на місцеву владу після автономізації Донецької і Луганської областей.

І президент зміг би вирішити цю задачу, домовившись про «правила гри» саме із українськими політиками з Донбасу.

До того ж, з огляду на останні заяви Москви, проведення виборів на Донбасі наразі залишається єдиним інструментом, який може сприяти подальшому мирному процесу. Саме про таку можливість під час свого нещодавнього візиту держсекретар Джон Керрі говорив із міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]