UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
12.11.2022 11:44

Росіяни таємно підкрадаються до наших об’єктів енергетики

Експерт, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"

Щодня вдається відбити десять і більше масштабних кібератак з РФ на критичну інфраструктуру нашої країни.

Росія супроводжує свої удари ракетами і безпілотниками по енергетичних об’єктах України потужними кібератаками, щоб спричинити максимальний «блекаут». Як саме це відбувається, в інтерв’ю Liga.net розповів керівник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

«СБУ постійно блокує кібератаки на обʼєкти енергетики. Саме ця галузь, разом з інфраструктурою і логістикою – це пріоритетні цілі для російських спецслужб. Останні обстріли ТЕЦ та ГЕС супроводжувалися і кібератаками. В СБУ очікували на такий сценарій, тому жодна з них не була ефективною», – зазначив він.

З самого початку війни Служба безпеки України є головною структурою, яка тримає кібероборону від дуже небезпечних і високопрофесійних російських хакерів. На долю яких припадає 90% всіх атак на Україну в кібепросторі. Причому СБУ не тільки тримає оборону, а й переходить в кібернаступ.

Про те, що війна в кіберпросторі є один із головних приорітетів СБУ підкреслював у своєму недавньому інтерв’ю голова цього відомства Василь Малюк: «Кібернапрям у нас сьогодні на висоті. Коли я зайняв свою посаду, то відразу сказав – кіберспеціаліст  зараз має бути не айтішнік в окулярах. Потрібен мікс спецпризначенця і айтішніка. Наразі ми вибудовуємо саме таку модель. Загалом результати солідні – з початку війни ми локалізовали понад 3,5 тисяч кібератак, знищили понад 35 ботоферм».

Що стосується атак на наші енергетичні об’єкти, то у росіян тут солідний стаж. Ще у 2016 році була атака Black Energy на енергетичні обʼєкти, зокрема на Прикарпаттяобленерго – протягом шести годин не було світла у 250 000 осіб. Це була перша кібератака на обʼєкти енергетики у нашій державі.

Тому було прогнозовано, що і під час повномасштабної війни енергетика стане важливою ціллю російських хакерів. Оскільки за відсутності відповідного захисту, кібератаки набагато ефективніші та дешевші за ракетні обстріли. Ракети ж у більшості випадків збиваються або прилітають кудись не туди. 

Досвід ще першої атаки Black Energy на на об’єкти енергетики довів, що, якщо не відбивати їх, то наслідки будуть украй серйозними  - їх практично моментально відчує кожен. Бо якщо внаслідок неї без світла опинились 250 тис., то зараз у темряві можуть опинитися вся країна.

«Одночасна атака на всі обленерго може вимкнути світло у всій країні, щоб енергетики не змогли перекидати потужності між регіонами, - констатує керівник Департаменту кібербезпеки СБУ. - Ворог прагне, щоб ми опинилися без світла, води, опалення, звʼязку, інтернету, засобів оплати. Але це вже абсолютно неможливо за такого рівня нашої підготовки та реагування».

У найгіршому разі завдяки кібератаці росіяни зможуть вимкнути електроенергію на 5-10 хвилин. Або заблокувати роботу якихось сервіси не працюватимуть протягом нетривалого часу.  Ілля Вітюк пояснив, що його Департамент працює для того, щоб навіть цього не трапилось.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]