Процес почався місяць тому. Тоді піонерами з розриву ореолу впливу російської імперії виступили Азербайджан і Японія. Зараз серед тих, хто сьогодні все активніше розкручує цей маховик втрати впливу ще вчора могутнього геополітичного надважковика - багаторічний нейтральний сателіт Росії Фінляндія (в тандемі зі Швецією) й та же Японія.
ЦІ процеси - прямий наслідок не тільки того, що Росія напала на Україну, але й того, що вона на першому етапі війни зазнала приголомшливої поразки.
Саме з початком другого місяця війни ситуація для Кремля змінилась якісно. Бо відбулось найстрашніше для "мачо" Путіна - весь світ, а головне противники та ті країни, які мають претензії до Москви, побачили СЛАБКІСТЬ російського колоса. Побачили те, що він на глиняних та кульгавих слабеньких ніжках.
І місяць тому Міноборони цієї країни почало не просити, а ВИМАГАТИ від Москви забрати із зони конфлікту війська підконтрольної Москві Вірменії. Баку у розмові з Москвою відкрито заявив претензії на весь Нагорний Карабах та публічно ПОВЧАВ (!) МОСКВУ (!!), що як окремої адміністративної одиниці Нагорного Карабаху взагалі не існує і Кремль неправильно діє в цьому конфлікті.
Враховуючи те, що конфлікт за Нагорний Карабах триває більше тридцяти років з 1988-го року, було б невиправданим очікувати, що Баку вдасться швидко розрубити цей гордієв вузол. Найголовніше тут те, що Азербайджан чітко позначив тенденцію: велика Росія ослабла і цим моментом треба швидко скористатися.
Естафету підхопила Фінляндія. Країна, яка звикла в будь яких своїх значних кроках керуватися тим, аби не роздратувати Москву.
Після нападу на Україну Гельсінкі прийняв рішення відмовитися від вигідного для Росії свого багаторічного нейтрального статусу і вступити в НАТО. Причому вступити в альянс синхронно зі Швецією. І Фінляндія чудово розуміє - треба діяти швидко: Гельсінкі збирається подати заявку на членство в НАТО вже найближчими тижнями, до кінця весни.
Цей крок підтримують і фінське суспільство, і політики. Газета Aftonbladet відзначає: переважна більшість у фінському парламенті, 180 із 200 парламентарів, проголосують за членство в НАТО.
Слідом за Азербайджаном до жорсткого тону у розмовах з Москвою у територіальних спорах повернулась і Японія. Міністерство закордонних справ Японії видало дипломатичний довідник "Синя книга дипломатії", в якому вперше за 19 років з 2003 року Південні Курили визнаються як "незаконно окуповані Росією". Про намір зробити такий крок японський уряд попередив три тижні тому.
"Північні території - це острови, над якими Японія має суверенітет, і вони є невід'ємною частиною території Японії, але тепер вони незаконно окуповані Росією", - йдеться у дипломатичному довіднику.
Вказується, що нинішні обставини залишають перспективи результату територіальних переговорів з РФ невизначеними.
Таким чином, вимальовується тенденція: якщо всередині країни контроль Москви над складовими імперії поки що (лише поки що!) залишається міцним, то на околицях геополітичного простору її впливу процес розпаду і запущений, і швидко набирає обертів.
Зрозуміло, що цей процес занадто швидким не буде. Тому що ще вчора сильна та впливова Росія, по-перше, в одну мить не обнулить всі свої можливості та ресурси впливу. А по-друге буде намагатися захищати спочатку зони свого впливу, а потім - саму себе від розпаду.
І тому цей процес її розпаду буде довгим (багато місяців, а то й років) та складним. Але головне в тому, що він розпочався й зупинити його вже ніхто не зможе.