UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
14.09.2021 10:01

Українські фармацевти знайшли справедливість у англійському суді

Експерт, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"

Перспективи успішного проведення судової реформи в Україні залишаються, на жаль, дуже непевними. Розуміючи це, великий український бізнес шукає справедлівості у англійської Феміди.

Післязавтра президент Зеленський буде зустрічатися з послами «Великої сімки» і керівництвом Ради суддів, Верховного Суду. Предмет зустрічі - зупинка судової реформи в Україні.

Питання наскільки важливе, настільке і довге – вже третій поспіль президент займається ним. І перспективи успішного проведення судової реформи в Україні залишаються, на жаль, дуже непевними. Розуміючи це, великий український бізнес продовжує шукати справедлівості не в української, а у англійської Феміди. 

Однією із найбільш резонансних справ українського бізнесу, які розглядалися останнім часом Високим судом справедливості Лондона стала справа провідного вітчизняного виробника ліків  - Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу (БХФЗ). Де найбільший акціонер – фармфірма «Дарниця» звинуватив керівників підприємства у виводі коштів із заводу на підконтрольну англійську фірму Metabay. 

Мова йде про главу наглядової ради БХФЗ Миколу Беспалько, його дружину Людмилу, а також Ірину - їхню дочку і директора з розвитку бізнесу. Тобто, фактично підприємством керує сім’я Беспалько. 

З моменту покупки у 2015 році крупного пакету акцій підприємства (31 %) на аукціоні «Дарниця» неодноразово намагалася отримати доступ до інформації про стан справ на підприємстві, провести аудит і ввести своїх представників в управління БХФЗ. Зробити такі кроки їй дозволяв закон про права власників 10% чи більшого пакету акцій підприємства. 

Для проведення незалежного аудиту підприємства «Дарниця» найняла відому міжнародну аудиторську компанію Creston JCJ audit. В результаті forensic-розслідування експертами Creston стало відомо, що БХФЗ купує фармацевтичну сировину за участі посередника - Metabay. Власницею якою, як з’ясували аудитори, є Ірина Беспалько. 

Саме результати цього аудиту підприємства й дали підстави «Дарниці» звернутися до суду.  

Припускаючи, що в процесі судових розглядів сім'я Беспалько продовжить виведення грошей з БХФЗ, «Дарниця» в минулому році звернулася до Високого суду справедливості в Лондоні і Окружного суду кантону Лугано в Швейцарії з проханням заарештувати рахунки Metabay на суму до 4,2 млн доларів. У березні цього року обидва суди задовольнили це прохання. А потім цю сумму збільшили до 6,8 млн.

Керівники БХФЗ подали апеляцію до Високого суду справедливості в Лондоні. В ухваленому у травні рішенні Darnitsa v Metabay Import/export Ltd [2021] EWHC 1471 (Comm) (28 May 2021) (bailii.org) суддя відмовив  сім’ї Беспалько в апеляції у справі про арешт рахунків Metabay, оскільки ця апеляція не має перспективи. І днями за рішенням суду родина Беспалько вже виплатила «Дарниці» 250 тисяч фунтів в якості компенсації юридичних витрат останньої в англійському суді. 

Показово, наскількі слухняно всі українські бізнесмени, в тому числі найбільші олігархи, які судилися у Високому суді справедливості, виконували всі рішення цього суду. Інакше не можна - невиконання рішення англійського суду може мати серйозні наслідки для всіх. Аж до взяття під варту. 

«Дарниця» розраховує, що оскільки суд Лондона фактично визнав факти виводу коштів із БХФЗ на фірму Metabay, то таке ж рішення цілком може прийняти і Київський госпсуд. Сюди «Дарниця» звернулася із аналогічним позовом. 

Далі очікуються рішення судів про компенсацію втрат БХФЗ в розмірі як мінімум 6,8 млн доларів. А також подальше розкриття інформації про схеми виводу грошей з БХФЗ. 

Частина схем виводу грошей з цього підприємства вже розслідується у Німеччини і Швейцарії, де у Metabay Ірини Беспалько є банківські рахунки. Тут фірма звинувачується у шахрайстві, відмиванні грошей і несплаті податків.

В цих  складних для себе умовах сім’я Беспалько розпочала переговори про продаж акцій БХФЗ.  Учасники ринка повідомляють, що переговори йдуть із «Фармаком», компанією Horizon Capital і декількома іншими компаніями. 

Ось так працює суд здорової людини.

Проте все одно дивно, як можна було красти гроші у власного заводу і при цьому сподіватись, що це ніхто не помітить і не оскаржить.

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]