UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
02.07.2021 16:18

Як затягнути суд, щоб уникнути покарання

Експерт, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"

Або шахрайство при розгляді справи про шахрайство у Соснівському райcуді на Черкащині.

В Україні багато років безуспішно проводять судову реформу. Настільки провально, що навіть звичайні справи про шахрайство, де є склад злочину, припадають пилом у судах багато років.

Зручно? Аякже, бо дозволяє шахраям і уникати відповідальності і постійно промишляти рейдерством у особливо великих розмірах.

Показове кримінальне провадження вже майже вісім років слухається у Сосновському районному суді Черкас по обвинуваченню у шахрайстві громадянина Анатолія Тітова (справа №712/10851/13-к за ч. 4 ст. 190 КК України, кримінальне провадження №12013250020000387). Це, фактично, кейс про те, як уникнути відповідальності за будь-яких обставин та залізобетонних фактів.

Як сталося, що судова система виявилася неспроможною упродовж майже 8 років не те, що поставити крапку у цій резонансній справі, а бодай ухвалити хоч одне рішення стосовно обвинуваченого? Можливо причина у реформах судової влади, звільненні суддів, наслідком чого стала зміна складу суду, а можливо не лише в цьому….

Яскрава судова історія розпочалась у червні 2013 року, коли у приміщенні черкаського ресторану «Едем», фігурант справи після не тривалих умовлянь одержав від іншого громадянина 240 тисяч гривень. Ці кошти, як свідчать матеріали справи, мали бути начебто сплачені за сприяння у «правильному» розгляді однієї зі справ з подальшою її передачею суддям Вищого адміністративного суду України – для винесення рішення, яке дозволило би зловмисникам шахрайським способом заволодіти майном одного з підприємств на Черкащині.  

Втім, здійснити бажане завадили правоохоронці, які затримали фігуранта справи на гарячому - при отриманні коштів. Здавалося б, проста справа – є подія та склад злочину, є обвинувачений і потерпілий – останнє слово за судом. Але тут починається найцікавіше: Тітова випустили з-під варти під заставу. До речі, дивно, що згодом заставу повернули фігуранту. На якій підставі? Тхне корупцією аж так сильно, що обвинувачений дозволяє собі уникати судових засідань. У будь-якій іншій справі обвинуваченого вже взяли би під варту за порушення умов звільнення. Але не в цій справі на Черкащині.

Обвинувачений весь час скаржиться на погане самопочуття: з 2013 року він близько 25 разів не з’явився до зали судових засідань. Дуже чуйний Соснівський суд щоразу проникається «важким» станом здоров’я обвинуваченого, який надавав на підтвердження безліч сумнівних папірців.

Відносно однієї такої довідки від Тітова медичний заклад відповів на запит суду, що у ньому взагалі не працює лікар, який підписав цей «документ» і пацієнт Тітов тут не обслуговувався( У відповідь на запит суду № 712/10851/13-к/2264/2021 від 01.03.21 Консультативно-діагностичний центр Шевченківського району Києва повідомив, що гр. Тітов А.Б. за медичною допомогою до даної установи не звертався, а лікар Коваль В.С., відповідно до штатного розкладу, у даній медичній установі не працює). Дивно, що суддівська колегія Соснівського суду у складі головуючого судді Юрія Рябухи, суддів Сергія Пироженка та Олени Марцішевської не побачили у діях обвинуваченого ознак підроблення документів (ст. 366, ст. 358 КК України).

До речі, «проблеми з самопочуттям» ніяк не заважали Тітову фігурувати у скандальних матеріалах про рейдерство, про що писали ЗМІ у 2018-2020 роках. Тобто стан здоров’я цілком дозволяє йому і відвідувати прес-конференції, брати участь у ймовірних корупційних схемах з Нацполіцією, «замовляти обшуки», влаштовувати «мирні мітинги» з рейдерським підтекстом, допомагати організовувати передвиборчі компанії своїй дружині Олені Овчаренко  і незаконним шляхом намагатись отримати майно підприємства в Золотоноші. 

Підігрують клієнтові й адвокати – мовляв, вони зайняті в інших справах, тож прибути в засідання не можуть (в яких саме справах, суд не перевіряє). Дивно, але майже всі зазначені «документи» та клопотання сторони захисту суд бере до уваги, обставини не перевіряються. Як результат – судові засідання відкладаються на роки…

Як зазначив виконавчий директор Антирейдерського союзу України Андрій Семидідько, ситуація абсолютно нетипова - понад сім років немає рішення навіть суду першої інстанції у простій справі про хабар. У останньому судовому засіданні 24 червня А.Семидідько помітив дуже відверту, на його погляд, спробу судді підказати адвокатці обвинуваченого, з якої причини вона має клопотати про перенесення засідання. «Складається враження, що судді підігрують одній стороні процесу», - переконаний виконавчий директор Антирейдерського союзу України. За його словами, кримінальний талант Тітова, прізвище якого фігурує у медійних скандалах про рейдерсто, має бути оцінений суспільством та правоохоронною системою.

Сторона обвинувачення у справі на такий стан справ реагує в силу наданих повноважень. Зокрема, час від часу просить суд застосувати до обвинуваченого примусовий привід. Проте марно – представники Феміди не бачать підстав для задоволення прокурорських клопотань. Чому судді Соснівського суду бачать лише клопотання сторони захисту, причому не завжди обґрунтовані, і натомість цілком ігнорують законні вимоги сторони обвинувачення?

На одне з останніх судових засідань по цій резонансній справі на Черкащині, яке мало відбутися у квітні, замість Тітова чомусь з’явилася його колишня дружина разом із їхньою спільною донькою (Викликає подив, що колишнє подружжя веде спільний побут і справи. Чи не тому, що свідчити у суді у якості «незалежного» свідка завжди зручніше, та й у справах, схемах заволодіння чужим майном так краще діяти?) Водночас, суд ще навесні ц.р. розглядав клопотання про зупинення справи та оголошення обвинуваченого у черговий раз в розшук – через ігнорування судових засідань та надання підроблених документів про нібито лікування.  

Але суд на Черкащині вкотре відмовив у задоволенні клопотань сторони обвинувачення і навіть відмовився застосувати примусову доставку підсудного – привід: «Суд прийшов до висновку, що ухвала про застосування приводу виносилася за іншою адресою, і на даний час встановлено місце постійного проживання та реєстрації обвинуваченого, також суду надана інформація про неможливість явки обвинуваченого у судове засідання у зв`язку з хворобою (документальне підтвердження буде надане пізніше)».

Виходить, обвинуваченому можна змінити місце проживання, не повідомляти про це суд, не з’являтися до суду роками. З правової точки зору ця ситуація свідчить про те, що фігурант справи ухиляється від відповідальності, а суддівська колегія під головуванням пана Рябухи на це не реагує.

Днями у суді мало відбутися чергове засідання у справі по суті.

Напередодні ми намагалися з’ясувати, чи варто очікувати якихось несподіванок. Зокрема, у вигляді появи обвинуваченого у залі засідань. Для цього зробили спробу дізнатися про стан речей безпосередньо у самих суддів. Однак з їх коментарів можна дійти висновку, що служителі Феміди вдають, начебто справа слухається так, як і повинна, без штучних затягувань, чи зволікань.

Членкиня суддівської колегії Олена Марцішевська на запитання, чи є шанс, що справу почнуть нарешті розглядати по суті, заявила: «Я входжу до складу колегії у справі. Організаційні питання вирішує головуючий у справі. Справа у нього».

У свою чергу головуючий суддя Юрій Рябуха взагалі здивував відповіддю: «Ну, він(обвинувачений Тітов - ред.) минулого разу приходив. Сам все знає. Він ходить (на засідання,-ред.) фактично постійно. Так що мав би бути. Ніяких немає передумов, щоб він не прийшов. Він був того (минулого - ред.) судового засідання, розписався, знає, коли слухання справи».

Цікава штука: засідання суду у Черкасах щоразу відкладаються через неявку обвинуваченого, а самі соснівські судді вважають це цілковитою нормою і заявляють, що «їхній підопічний» нічого не порушує. І де суддя Рябуха постійно бачить обвинуваченого, якщо у суді його немає? Чи не виглядає відповідь головуючого як спроба вигородити, щоб фігурант уникнув законного покарання? А й справді, «ходить, все знає», може йому ще відзнаку дати за багаторічну участь у судовому процесі?

Якщо серйозно, слова судді Рябухи суперечать фактам - у судових засіданнях постійно фіксується неявка обвинуваченого. Так, востаннє Тітов прибув в судове засідання 25 січня 2019 року, тобто 2,5 роки виклики до суду ігнорує. Ось і на засідання 24 червня ц.р. замість нього прийшла нова адвокатка і знову ж таки попросила суд перенести розгляд.

Прокурор, яка підтримує державне обвинувачення у справі, Олена Кочерга не виключає, що звертатиметься до суду з клопотанням про зміну запобіжного заходу: «Я думаю, що обвинувачений розуміє, що не має іншого виходу як з'являтися до суду або він буде триматися в СІЗО. Якщо він не з'являтиметься до суду, закон мені дає повне право заявляти такі клопотання в кожному засіданні - спочатку про його привід, а потім - про його затримання і зміну запобіжного заходу на тримання під вартою».

Але як це здійснити, коли клопотання прокурорів по справі Соснівський суд постійно відхиляє? І чому відхиляє? Мабуть, це не лише збіг обставин, а така система, що пахне корупцією?

Прокоментувати ситуацію ми попросили колишнього заступника Генерального прокурора України Олексія Баганця. При цьому зауважимо, що ані суд, ані його учасників ми Олексію Васильовичу не називали. Доповіли лише організаційну складову, так би мовити, фабулу перебігу судових засідань. І ось що почули від нього:

«За рахунок чи внаслідок так званих постійних реформ судової системи навантаження колосальне на тих суддів, які залишилися, і кількість кримінальних проваджень у судах не розглянутих, з кожним роком збільшується. Таким чином, те, що тяганина у нас є - це однозначно», - сказав Баганець. Водночас, колишній високопосадовець Генпрокуратури не виключає, що у цьому випадку може існувати якась домовленість між обвинуваченим і судом. «Ну не можуть роками не виконуватися судові дії в зв'язку з тим, що існують різні причини. Вони можуть бути один раз, два рази, але це система вже. Тут існує, мабуть якась змова, щоб дотягнути процес до закінчення строків давності для притягнення до кримінальної відповідальності, щоб можна було закрити провадження в суді. Чи дотягнути до того, щоб змусити самого підсудного «зламатись», я, мовляв, визнаю провину, згідний закрити кримінальне провадження за спливом терміну давності», - констатував О.Баганець.

Відповідно до ст. 28 Кримінального процесуального кодексу України, кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані в розумні строки. Згідно зі ст. 321 КПК України, головуючий у судовому засіданні спрямовує судовий розгляд на забезпечення з’ясування всіх обставин кримінального провадження, усуваючи з судового розгляду все, що не має значення для справи. Враховуючи, що ухвалені судом відносно обвинуваченого останні рішення від 3 березня та 22 лютого ц.р. про застосування приводу не виконані, є підстави для оголошення розшуку обвинуваченого.

Хотілося б вірити, що суд, нарешті, виконає необхідні процесуальні дії, розгляне справу по суті і винесе  неупереджений справедливий вирок. І чи може звернути увагу на цю ситуацію голова Соснівського районного суду Черкас Сергій Бащенко – адже для суду це надзвичайна ситуація, коли судді вісім років не можуть взагалі приступити до розгляду справи по суті? А також Вища рада правосуддя, яка опікується питаннями дисциплінарної відповідальності суддів?

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]