Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
01.03.2016 17:03

Фонд гарантування вкладів: ініціативи учасників ринку

Директор Института развития экономики Украины

Сьогодні 1 березня в Аудиторській палаті України відбулося перше засідання ініціативної робочої групи щодо удосконалення системи продажу активів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Координатором ініціативної робочої групи учасники обрали Олександра

      Все, досить мовчати та чекати на краще, треба самим підприємцям ініціюватиреформування ринків і в цілому економіки України. Тому сьогодні 1 березня в Аудиторській палаті України відбулосяперше засідання ініціативної робочої групи щодо удосконалення системи продажуактивів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Вже всім зрозуміло, що не можливопідтримувати у нинішньому стані національну банківську систему, якщо ми хочемодалі розвиватися як конкурентоздатна країна. Цей факт сигналізує також і проте, що вітчизняний ринок проблемних активів потрібно терміново розбудовувати,вносити кардинальні зміни в сферу діяльності Фонду гарантування вкладів,комерційних банків, бірж, компаній з управління активами, факторингових іколекторських компаній тощо.

     При цьому основними опорними документамидля нас залишаються Указ Президента України «Про Стратегію стійкого розвитку«Україна-2020», Закон України «Провнесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення системигарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків зринку)», Положення ФГВФО «Про виведення неплатоспроможних банків з ринку», «Пропорядок залучення уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осібрадників, аудиторів, юристів та інших осіб до роботи у процесі здійсненнятимчасової адміністрації або ліквідації банку», а за орієнтир на світовихфінансових ринках обрати практику американських фінансовихконсультантів-підрядників ФедеральноїКорпорації США зі Страхування Депозитів ( FDIC ) .

     Координатором ініціативної робочої групи учасникиобрали Олександра Гончарова, директора Інституту розвитку економіки України,віце-президента ТПП України на громадських засадах, який запропонував наступні організаційнізаходи:

     - входження представників робочої групи доскладу Громадської Ради при ФГВФО;

     - ініціювання проведення відбору ДирекцієюФГВФО фінансових консультантів Фонду;

     - запровадження Пілотного проекту Фонду щодо методологічного та організаційноговрегулювання питань продажу активівнеплатоспроможних банків в результатіздійснення факторингових операцій, укладеннядоговорів відступлення прав вимоги; зподальшим виданням «Посібника»;

     - організації  Першої в Україні системи залучення на ринокпроблемних активів інвестиційних коштів внутрішніх та іноземних інвесторів;

    -реструктуризації проблемних кредитів підприємств в «Центрах стратегічних рішень»при Київській та Дніпропетровській ОДА, інших областей;

     - установленняпартнерських відносин з «Центрами медіації» ТПП України та регіональних ТПП повсій Україні.

     Звичайно, що рекомендації та пропозиціїучасників ринку потрібно ретельно обговорювати і опрацьовувати. Але в цихкризових, дуже важких в усіх відносинах умовах ринку проблемних активів непотрібні жорсткі і категоричні заяви і рішення наших державних регуляторів. Непотрібні навіть натяки на командування ринком, ще більше чогось нав'язуватиучасникам ринку. Ці компанії - не лише особливі інститути, але і особливатехнологія роботи на ринку проблемних активів.

     В нинішніх кризових умовах система продажуактивів неплатоспроможних банків вимагає комплексного підходу. Це не якесь поодинокепитання або воля окремих осіб. Це повинна бути цілісна економічна політикадержави, спрямована на удосконаленняпроцедури виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі консолідаціяпродажу активів в структурі ФГВФО, а також посилення захисту прав вкладниківшляхом прискорення відшкодування коштів таким вкладникам. Впровадженнядля інвесторів передбачуваного, прозорого і стабільного державного регулюванняна ринку проблемних активів.

     Але, чи можна прискорити цей процесудосконалення системи продажу ФГВФО, виграти у кризи рік або навіть два?Підготовка відповідей на ці та інші ключові питання стали предметом дослідженьучасників і експертів Торгово-Промислової палати України, Аудиторської палатиУкраїни, Асоціації українських банків, Асоціації учасників колекторськогобізнесу України, Агентства по рефінансуванню житлових кредитів, Українськоїасоціації інвестиційного бізнесу, Асоціації консалтингових фірм, Асоціаціїфакторингових компаній України «УкрФактор» та інших провідних фахівців. Саме заїх безпосередньої участі вже підготовлені конструктивні рекомендацій та пропозиції.

     Алепроцедура їх реалізації досі перебуває на стадії вдосконалення. Висновок – покищо система продажу активів неплатоспроможних банків працює неефективно, івідкладати її вдосконалення у довгу шухляду не можна. Треба терміново налагодитиефективну систему продажу у співпраці учасників ринку з Фондом гарантуваннявкладів, бо ще трохи - і ніхто за ті активи взагалі не візьметься, нічого будепродавати.

ОлександрГОНЧАРОВ,

ДиректорІнституту розвитку економіки України

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net