UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
29.07.2021 17:23

Наглядова рада "Нафтогазу" має бути перезавантажена

Политолог, политтехнолог, независимый эксперт

Бо премії до 215 мільйонів за річні збитки підприємства у 2020-му на 19 мільярдів - це явно неправильно

Я, звичайно, обома руками за реформу корпоративного управління. І палко підтримую впровадження незалежних наглядових рад як способу контролю за менеджментом державних підприємств. Адже всім відомо, де в нас береться корупція: чиновники десятиліттями звикли жити за правилом «що охороняємо, те і маємо».

 Але прихильність до європейських практик точно не є причиною мовчати, коли по формі правильні інституції в українських умовах вироджуються в потворні форми висмоктування вкрай обмежених державних ресурсів на користь «ефективних менеджерів».  

 Новини, що надходять з «Нафтогазу», шокують. Наглядова рада НАКу визначила, що розміри премій чотирьох членів правління цієї збиткової держкомпанії (Отто Арнолда Ватерландера, Петруса Стефануса ван Дріла, Сергія Переломи та Ярослава Теклюка) в поточному році складуть 126 млн. грн. Якщо до цього додати суму потенційної вихідної допомоги, то НАК може витратити на преміювання цих «трудяг» аж 215 млн. грн.

 Нагадаю, що в 2020 році група «Нафтогаз» отримала збиток в 19 млрд гривень! При цьому члени правління в збитковому для компанії році сумарно отримали 610,1 млн грн винагороди!!!

 Визначення розміру винагород членів правління - це виняткова компетенція наглядової ради «Нафтогазу». І тут виникає питання: якими мотивами керуються члени наглядової ради, виписуючи гіпернеефективному менеджменту астрономічні бонуси авансом? Це недолугість, непрофесійність чи така собі симбіотична змова з правлінням?

 Адже все просто: менеджмент фактично доводить НАК до банкрутства, а Наглядова рада це неподобство покриває мантрами про принципи корпоративного управління. В результаті всі причетні отримують захмарні оклади та премії і їхнє головне завдання – зробити так, щоб таке «щастя» тривало якомога довше. 

 Складається враження, що в НАК «Нафтогаз України» ми спостерігаємо не що інше як еволюцію державної корупції, яка набуває все більш перверсивних форм. Коли ті, хто мав би це явище викорінювати, його поступово очолили. І тепер суспільству треба уважно спостерігати вже за тими, хто був поставлений спостерігати за менеджментом держкомпанії. 

 Що робити?

 По-перше, зрозуміти, що гучні слова Наглядової ради – це просто слова. І що її члени, попри іноземне громадянство, – просто люди, з усіма притаманними людям слабкостями. Що за гучними заявами про стандарти управління та про порушення їхніх прав стоїть банальний інстинкт самозбереження на солодкій посаді.

 По-друге, в жодному разі не згортати реформу корпоративного управління. Навпаки – рішуче рухатися вперед. Виправляючи допущені помилки. Адже ці помилки ми знаємо поіменно. Наглядова рада «Нафтогазу» має бути перезавантажена. І чим скоріше – тим краще.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]