UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
22.03.2020 17:26

Віра у вірус vs віра в Бога: свіжа заява Філарета

Политолог, политтехнолог, независимый эксперт

Патріарх зчинив черговий хайп, а також підняв тисячолітню проблему теології.

Патріарх Філарет вчора на ефірі 4-го каналу про причину виникнення пандемії і методи її зупинення: "Але причина коронавірусу? А причина - це гріховність. Гріховність людства. ...Насамперед одностатеві шлюби. І це є причина коронавірусу. ...Церква насамперед повинна закликать до покаяння, до виправлення своїх гріхів. А потім, уже другий етап, якщо можна так сказать, – це застереження від розповсюдження цього коронавірусу. ...Зараз довкола цього іде дискусія: чи можна причащатись із однієї ложечки кров’ю, так. Я ставлю питання: "Ви вірите, що це є кров Ісуса Христа?". Якщо ви не вірите, то ви не причащайтесь. А якщо ви вірите, що це є тіло, реальне тіло Христове і Його кров – то хіба від Христа, від Його тіла і крові можна отримать ці віруси?!».

--

Так, Філарет вдало хайпонув на доволі лячній для багатьох проблемі - молодець, про нього знов говорять і пишуть. Цілком правильний хід з точки зору політтехнологій. Чим не скандальне твердження? «Геї і трансгендери (про «вибір дитиною статі» Філарет теж згадав серед причин) – основна причина пандемії». Про це гарантовано говоритимуть.

Але насправді Філарет підняв значно глибшу проблему, котра вже 2000 років є предметом і теологічних диспутів, і проповідей, і досліджень богословів. Адже з точки зору теології він цілком правий: «Коли будете мати віру, як гірчичне зерно, скажете цій горі: Перейди звідси туди! - і вона перейде; і нічого не буде для вас неможливого» (Матфея 17:20; 21:21-22).

Якщо є віра, що причастя, цілування ікон і хрестів – це долучення до Божої сили, то про які віруси, бактерії, що завгодно ще небезпечне, та й просто матеріальне може йтись? Божа сила і віруси – речі несполучні за визначенням, вони з різних рівнів буття і не перетинаються ніколи.

Але якщо постає питання «чи не підхоплю я заразу в храмі – від ікони, хреста, причастя?» і виникають порухи до дезрозчинів попри ікону, до одноразових ложечок на кров Христову... Це елементарно означає відсутність віри як такої. Є традиція, є звичка, є естетика чи забобон «треба сходити до церкви постояти, свічку поставити і причаститись» - але віри немає, якщо в свідомості сполучаються сила Божа і матеріальні загрози, отримані в процесі долучення до цієї сили.

Отже, за відсутності віри цілування ікон, хрестів і мощів, приймання вина (бо кров’ю Христовою воно стає тільки через віру, а так – просто більш чи менш якісний кагор) дійсно стають небезпечними актами контакту з переносниками зарази. І це дійсно доцільно як мінімум припинити, якщо не заборонити.

Як це сполучається із державними протиепідемічними заходами і церковним менеджментом? Приблизно так, як це розв’язала Греко-католицька церква. Літургії онлайн, припинення служб тощо. Плюс дезінфекція приміщень і церковної атрибутики.

Це в жоден спосіб не конфліктує з вірою: силі Божій дезінфектант не зашкодить гарантовано. Зате для невіруючих парафіян, «християн за назвою» (с) Марк Твен це убезпечить довколишній простір. Припинення служб так само ніяк не похитне віру, якщо вона є, - зате убезпечить тих, хто ходить «бо так належить» і боїться підхопити коронавірус.

Тобто, для державної влади було би доцільним зібрати представників абсолютно всіх релігій і після наради публічно хором заявити і про дезінфекції, і про припинення масових заходів (а не «розраховувати на порозуміння»). А далі ієрархи своїм вірянам от приблизно так би і мали пояснити: маєте віру – то їй ніщо не зашкодить, ні карантин, ні дезрозчин. Не певні у вірі – дотримуйтесь санітарних вимог.

--

Вийшло доволі нетипове сполучення теології і політтехнологій, але висновок, на жаль, лишається незмінним вже тривалий час: владі критично бракує компетентних посадовців і компетентних рішень. Навіть в питаннях релігій.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]