Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.08.2016 17:44

Чому світлодіодні ліхтарі потрібні Києву або як заощадити

Підприємець, засновник TeslaZet

Чому світлодіодні ліхтарі потрібні Києву або як заощадити 315 млн грн столічного бюджету на рік?

В країнах ЄС вже декілька років як виведені з експлуатації лампи розжарювання. Причина об’єктивна – енерговитратність та надто короткий термін експлуатації «світильників Яблочкова». У Києві також заміряються наслідувати європейським енергетичним стандартам, але поки – лише на рівні балачок.

А між тим столиця вже б сьогодні почала заощаджувати не менше 315 млн грн на рік, якби замінила всі вуличні ліхтарі на LED-світильники. Тим більше, що ЄБРР давно висловлював бажання інвестувати в такий проект системної реформи громадського освітлення.

Проста статистика: у столиці, за офіційними даними, 178 тис ліхтарів, із яких діючих щонайменше 158 тис. Вони споживають приблизно 180 Вт кожен. Якщо їх замінити на світлодіодні вуличні світильники, приміром формату TZ-LSTREET-120, які споживають 130 Вт за годину, то економія на кожні 10 годин роботи – а саме таким є середній термін добового навантаження – становитиме 182 млн кВт на годину за рік.

Увесь парк столичних ліхтарів, таким чином, заощаджуватиме за рік майже 29 млн кВт/год. Якщо прийняти до відома чинний тариф для вуличного освітлення – 2,12 грн за кВт/год, то це 61,5 млн грн економії на рік лише на енерговитратах.

І це ще не все. Давно відома проблема ненадійності та недовготривалості роботи ламп розжарювання. Але мало хто усвідомлює, що елементарна заміна однієї ліхтарної лампи обходиться комунальним службам у 1600 грн. Не менше, ніж раз на рік доводиться міняти бодай одну лампу на ліхтарях. Іноді й частіше, залежно від якості поставки.

Натомість світлодіодні прилади розраховані в середньому на 100 тис годин безвідказної роботи – в середньому це у 10-12 разів довше за традиційні лампи на спіралі.

Візьмемо мінімальний показник: 158 000 х 1600 = 252,8 млн грн щороку. Таким чином, разом із енергозатратами економія лише Києва становитиме близько 315 млн грн у рік.

Експерти Climate Group якось підрахували, що в разі, коли б людство загалом відмовилося від «лампи Яблочкова», замінивши її на світлодіоди по всьому світі, то витрати енергогенерування в глобальному вимірі скоротилися б на 670 млн тон вуглецевих викидів в атмосферу.

Проте економія й надійність – ще не всі бонуси, які несуть LED-випромінювачі. Одна з найголовніших їхніх переваг для громадського освітлення – рівномірний розподіл світлопотоку та максимально повна передача природних кольорів.

Це не лише естетичний ефект – це візуальна динаміка, вкрай потрібна для адекватного сприйняття ситуації автомобілістами. Традиційні лампи, попри високу світловіддачу, мають коефіцієнт передачі кольорів менше 50%. Із часом деградація світлового потоку у червоний бік спектру стає дедалі критичною. Для водіїв це означає додаткову проблему в орієнтуванні на місцевості, коли деталі можуть зливатися з загальним тлом, ставати невиразними.

Цієї вади не мають LED-освітлення. Вони дозволяють як водіям, так і пішоходам, почуватися на дорозі впевненіше. Саме завдяки світлодіодним джерелам випромінення освітлення автобану у нічний час стає рівнішим, рельєф виразнішим.

Отже, для такого мегаполісу як Київ, де спостерігається найжвавіше як для України життя в політико-адміністративній, бізнесовій та громадянській сферах, і проблема безпеки авторуху є одною з найпріоритетніших, світлодіодні технології стають незамінними для відчуття комфорту в нічний час.

Поки що немає аргументованої статистики зміни аварійної ситуації на дорогах після системної заміни ліхтарних приладів, але є переконливі дані щодо енерговитратності та приклад розвинутих європейських країн. Останні не просто перейшли на новий технологічний стандарт, а й заборонили уживання традиційних ламп зі спіраллю розжарювання, щоб якійсь недолугий чиновник «випадково» не закупив начебто дешевші лампи замість ефективних.

Наступний крок за Україною… 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]