UA
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
21.11.2018 10:03

НБУ та монополізація ринку фінансових послуг

Про необхідність реформування Національного Банку України як головного фінансового регулятора країни написано і сказано багато.

Про необхідність реформування Національного Банку України як головного фінансового регулятора країни написано і сказано багато. Інша річ, коли під виглядом змін проштовхуються закони, які прагнуть створити монополію та повну залежність комерційних підприємств від дозволів та перевірок НБУ.

Таку позицію відображає Закон України 2413а “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо повної консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг” (Про СПЛІТ). Йдеться про повне переведення ринку фінансових послуг під контроль державного регулятора.

Саме рішення проводиться кулуарно, тому що механізми такої тотальної не є відпрацьованими, але найголовніше - сфера повністю виводиться з під дії попередніх законів, які забезпечують регулювання, проведення перевірок і загалом, надання адміністративних послуг в Україні. Це не відповідає Конституції і нормам ЄС, оскільки повноваження будь-якого державного органу - не лише НБУ - здійснюється виключно відповідно законам. Натомість, бачимо ситуацію, коли регулятор отримає можливість самостійно визначати свої повноваження у фінансовій сфері і - найцікавіше - контролювати себе самого. Це в першу чергу не відповідає Конституції України, де чітко встановлено межі повноважень і спосіб яким можуть діяти органи державної влади (ч. 2, ст. 19 Конституції).

Відповідні механізми контролю за діями регулятора прописані в законодавстві Європейського Союзу. Сам законопроект віддає функції державного нагляду за небанківськими установами від Нацкомфінпослуг (діяльність якого, до речі, чітко визначено у законодавстві) до одного з комітетів НБУ. При цьому закон не визначає, ані порядок формування такого комітету, ані вимоги до осіб, які можуть входити до його складу. При чому рішення самого комітету будуть остаточними, і можуть оскаржуватись в суді. Проте, в законі “Про НБУ” оскарження рішення, акта або дії НБУ не знімає питання про їх виконання. Рішення комітету вступає в силу протягом 30 днів з моменту його прийняття. З діючого законодавства вилучаються позиції щодо максимальних строків проведення перевірок та вичерпний перелік підстав для їх проведення, а самі результати перевірки планується оформляти не актом перевірки, а звітом того, хо перевіряє.

Такий підхід робить учасників ринку абсолютно незахищеними і створює умови для корупції в самому Національному Банку. Крім того, регулятору даються необмежені повноваження щодо таких перевірок, включаючи повний доступ до інформації підприємств, що буде порушувати комерційну таємницю. Все це веде до патової ситуації, коли притягнути Нацбанк до відповідальності буде фактично не можливо.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: [email protected]