блоги

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
09.08.2018 14:06

Керівники "Нафтогазу" дадуть кредиторам України заробити сотні млн дол прибутку

Юрій Корольчук Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій

«Нафтогаз» і особисто Коболев відпрацьовують завдання міжнародних кредиторів України. Але, звичайно не на користь України, а на користь Franklin Advisors Inc., BTG Pactual Europe LLP, TCW Investment.

Офіційний сайт Держдепартаменту США повідомив, що держсекретар Майк Помпео провів телефонні переговори з президентом України Петром Порошенко. Помпео закликав Україну виконати вимоги МВФ, необхідні для отримання чергового траншу кредиту. Американські партнери не сказали прямо, що головною вимогою є ріст тарифів на газ. Але саме це питання залишається наразі єдиним критичним і спірним у відносинах України і МВФ. Влада України проводить тривалі переговори з МВФ щодо підвищення тарифів на газ для населення і теплокомуненерго мінімум на 60%.

Позицію МВФ і США вже давно прямо підтримують у «Нафтогазі». Голова компанії Коболев та його підлеглі підтримують підвищення цін на газ і тарифів для населення. Водночас, уряд України вже майже рік шукає варіанти або відкладення рішення про підвищення, або взагалі переглянути умови встановлення тарифів на газ.

Не менш показовим є і те, що «Нафтогаз» у питанні тарифів уже давно відкрито і прямо виступає проти свого єдиного «акціонера» – Кабінету міністрів і держави в цілому. При цьому жодних розрахунків, аргументів, даних про необхідність підвищення ціни на газ для населення у «Нафтогазі» ніколи не надавали.

Проте, дії «Нафтогазу» щодо підтримки підвищення тарифі на газ для населення – це насправді не формування ринку газу і не лібералізація умов продажу газу в Україні. «Нафтогаз» допомагає низці кредиторам України отримати вигідні умови росту валового внутрішнього продукту (ВВП) України. Здавалось би, як пов’язані чотири незалежних фактори «ціна на газ», «Нафтогаз», ВВП і міжнародні кредитори? Пов’язані і дуже сильно. І, схоже, цей зв’язок не вимірюється смішною сумою так званої премії за Стокгольмський суд розміром 46 млн доларів (1% від суми очікуваних переможних відшкодувань на користь «Нафтогаз»). Тут рахунок йде на мільярди доларів.

Як відомо, у 2015 році Україна провела реструктуризацію свого боргу. Всі пам’ятають Наталію Енн Яресько, яка організовувала домовленість про списання 20% українського боргу та встановлено відтермінування погашення єврооблігацій на 4 роки – з 2015-2023 рр. до 2019-2027 рр.

Власне, у рамках списання були випущені цінні папери, виплати за якими є прив’язаними до динаміки ВВП України. І не лише фінансисти знають про інструмент відновлення вартості (value recovery instruments, VRI). Це свого роду компенсація втрати кредиторів, якщо економіка України буде зростати швидше, аніж очікувалося. Згідно офіційних даних реструктуризації при темпах зростання до 3% на рік виплати будуть складати «нуль», від 3% до 4% - 15% від приросту ВВП понад 3%, від 4% зростання - 40% вартості кожного відсотка зростання.

Тепер починається найцікавіше. Перший рік росту ВВП, відносно якого здійснюватимуться нарахування зазначених виплат, визначений саме наступний 2019 рік. І перспективи отримати ріст ВВП суттєво більше 3% - не дуже оптимістичні. У кращому випадку нинішні темпи зростання економіки суми виплат для кредиторів України складуть «нуль». У 2017 р. – ВВП склав 2,5%, у 1 півріччя 2018 р. - 3,1%. А тепер назви самих компаній, які зацікавлені у рості ВВП – Franklin Advisors Inc., BTG Pactual Europe LLP, TCW Investment.

Питання у тому чи захочуть ці компанії «пролетіти» і не заробити на боргах України? Звичайно, що ні. І для цього у них в Україні є ціла група лобістів інтересів. Серед яких і голова «Нафтогазу» Коболев та його ближчі друзі, які зібралися у «Нафтогазі».

І тут настає найцікавіший момент усієї цієї історії у квадраті відносин «ціна на газ», «Нафтогаз», ВВП і міжнародні кредитори. У разі росту ціни і тарифів на газ хоча би на 60% із нинішніх 7000 грн до 12000 грн за 1000 куб. м для населення у 2018 році, то зростання економіки у 2019 р. дасть можливість кредиторам отримати 15% або й навіть 40% приросту ВВП.

Якщо навіть взяти за баланс 16 млрд кубометрів газу, який споживають разом населення і ТКЕ, то ріст ціни складе по 5 грн за кожен кубометр – із 7 до 12 грн. І в такому випадку очікуване підвищення ціни на газ майже удвічі дасть приріст ВВП на рівні 80 млрд. грн. Очікуваний ВВП на 2018 рік складає 3,4 трлн. грн. Відповідно, простим прямим розрахунком 80 млрд. грн додаткових коштів від підвищення ціни на газ – це і буде додаткове зростання ВВП на 2,5%. І до прогнозних 3% це додасть загалом 5,5%. Зрозуміло все не так просто, є тонкощі пов’язані з формулою розрахунку премії по VRI що зв’язують номінальний та реальний ВВП та можливий відповідний ріст інфляції, яка начебто мала б невілювати залежність між підняттям цін на газ та ВВП. Але, ми знаємо про очікуваний транш МВФ в розмірі 1,7 млрд.грн, який, як нам гарантують, має втримати курс гривні від падіння до 40грн за 1 доллар до кінця 2018 року, - і як наслідк все складеться: буде піднято ціну на газ, це за умови стабільності курсу гривні не дасть радикально зрости інфляції та вплине на ріст реального та номінального ВВП, що в свою чергу дасть можливість кредиторам вже в 2021-2025 роках отримати виплати по VRI в розмірі 1% ВВП. Совпаденіє?...

За таким сценарієм міжнародні кредитори не будуть ображені. А кому треба буде сказати дякую? Звичайно, «Нафтогазу України». Саме тому сьогодні «Нафтогаз» і особисто Коболев старанно відпрацьовують завдання міжнародних кредиторів України. Але, звичайно не на користь України, а на користь Franklin Advisors Inc., BTG Pactual Europe LLP, TCW Investment. Цікаво, чи буде колись оприлюднена інформація хто є істинним власником цінних паперів, за які доведеться розраховуватися пересічним громадянам України? І який відсоток «премії» з нашої з Вами кишені знову отримують талановиті менеджери національних компаній України?

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.