блоги

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
26.01.2018 18:20

"Центренерго", Кропачов, НАБУ та всі, всі, всі…

Юрій Корольчук Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій

Якщо «Центренерго» відмовляється від продукції «Павлоградвугілля» та «Добропіллявугілля», то ДТЕК його повезе на своє «Західенерго». Відповідно, шахтарям Львівсько-Волинського басейну буде нікуди збувати свою продукцію. Такі ж проблеми виникнуть і у держав

Є таке поняття як «точка біфуркації» - критичний стан системи, при якому вона стає нестійкою і виникає невизначеність: яким шляхом їй іти далі? Щось подібне відбувається зараз в державному сегменті електрогенерації.

В Україні є три генеруючі компанії, які використовують вугілля для виробництва електроенергії – ДТЕК, «Центренерго» та «Донбасенерго». При цьому вітчизняне вугілля споживають лише перші дві. «Донбасенерго» поки що не поспішає переводити свою Слов’янську ТЕС з імпортного (насамперед російського) антрациту на українське газове вугілля. Чому так відбувається – тема окремого матеріалу, зараз про інше.

Отже, саме електростанції приватного ДТЕК та державного «Центренерго» є основними напрямками збуту для українського енергетичного вугілля. Виробників вугілля, за великим рахунком, також лише двоє – той самий ДТЕК (Павлоградвугілля та Добропіллявугілля) та державні шахти, які реалізують продукцію через державного трейдера – ДП «Держвуглепостач».

ДТЕК створювався як вертикально-інтегрована компанія і повністю збалансований по вугіллю – скільки для його ТЕС потрібно, стільки й видобувають його шахти. Виходить, що для державних шахт єдиним великим споживачем залишається державна компанія «Центренерго». Так і було до останнього часу. 

За тією поправкою, що для того щоб зменшити логістичні витрати і не возити вугілля через всю країну ДТЕК та державні підприємства встановили механізм обміну: західноукраїнські держшахти відвантажували продукцію на ДТЕК-Західенерго, а розташовані на сходішахти ДТЕК в тому ж обсязі та за тією ж ціною продавали вугілля на ТЕС «Центренерго».

Так було до грудня 2017 року, коли раптом «Центренерго» перестав приймати вугілля від ДТЕК. Не тільки тому що грудень виявився аномально теплим, головне – в нього з’явивcя новий приватний постачальник ТОВ «Шахта Краснолиманська», яка продала аж 130 тис. тон. Для порівняння – це вдвічі більше, ніж добувають всі держшахти Львівсько-Волинського вугільного басейну.

Пікантності ситуації додав той факт, що 16 січня сайт «Наші гроші» опублікував розслідування, в якому розкрив беніфіціарів ТОВ «Шахта Краснолиманська» - ним виявися відомий бізнесмен Віталій Кропачов, якого деякі ЗМІ називають негласним куратором державної вугільної галузі. Раніше ця шахта знаходилась під контролем Олександра Януковича - у 2012-2013 роках Державна служба геології та надр передала вугільні пласти державної вугільної компанії «Краснолиманська» в оренду на 20 років приватним компаніям з однойменними назвами.

Зрозуміло, що саме західноукраїнські шахти ДП «Волиньвугілля» та ДП «Львіввугілля» опинилися в найбільш загрозливій ситуації.

Показовою є реакція голови Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця: «Якщо «Центренерго» відмовляється від продукції «Павлоградвугілля» та «Добропіллявугілля», то ДТЕК його повезе на своє «Західенерго». Відповідно, шахтарям Львівсько-Волинського басейну буде нікуди збувати свою продукцію. Такі ж проблеми виникнуть і у державних шахт «Селидоввугілля» та «Лисичанськвугілля». Власне, галузеві профспілки одразу ж направили листи до «Центренерго», Кабміну та президента Петра Порошенка, в якому пригрозили акціями протесту.

Водночас, не всі сприйняли новину про зміну постачальника вугілля негативно. Особисто для мене виявилася цікавою думка екс-члена НКРЕКП Андрія Геруса, який вважає, що поява нового гравця на вугільному ринку є позитивним явищем і це лише збільшить конкуренцію. На його думку вертикальна інтеграція по лінії «державні шахти»-«державні ТЕС «Центренерго» не потрібна, а закупівля вугілля має відбуватись на біржі виходячи з цінових пропозицій. 

Це неординарна та цікава думка, але не все так просто. «Центренерго» якраз планує подібний конкурс на Українській енергетичній біржі вже 29 січня цього року. Втім, якщо уважніше придивитися до умов тендеру, то можна знайти як мінімум два обмеження для учасників. По-перше, «Центренерго» збирається купляти вугілля без ПДВ, що відсікає імпортерів. По-друге, встановлюється межа вологості 14%, яка відсікає від конкурсу шахти ДТЕК (в них вологість 16%). Таким чином, в тендері матимуть змогу взяти участь лише державний трейдер «Держвуглепостач» та приватні структури вже згадуваного Кропачова. А з огляду на його вплив на державний сектор енергетики, залишається мало шансів, що конкурс буде насправді транспарентним. 

Хоча він може і не відбутися. Адже ситуація розвивалася не менш стрімко і несподівано. Як повідомила «Економічна правда», 25 січня ввечері детективи Національного антикорупційного бюро провели обшук у київському офісі Віталія Кропачова. За інформацією журналістів, детективами було пред'явлено рішення суду про обшук всього офісного будинку по вул. Б.Хмельницького 26, двох автомобілів Кропачова і житлового будинку в Петропавлівській Борщагівці, який належить йому. І, хоч, формально причиною обшуку була інша справа – поставки гірничо-шахтного обладнання на державні шахти, але вже сьогодні зранку «Центренерго» поспішило публічно заявити, що викуповуватиме все вугілля державних шахт Львісько-Волинського басейну. Ймовірно збіг обставин. Але, принаймні, так вони зможуть зупинити шахтарські протести та зменшити резонанс навколо бізнес-схем Кропачова.

Чи змусить інтерес НАБУ переглянути «Центренерго» дискримінаційні умови конкурсу з закупівлі вугілля наразі залишається тільки гадати. Очевидним є тільки те, що «Центренерго» наблизилось до зміни системи зустрічних закупівель з ДТЕК на прямі поставки з держшахт Львівщини та Волині.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.