блоги

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
02.04.2018 08:46

40 угорських євро або Добре там де нас немає

Юрій Корольчук Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій

Скоро активісти, які агітують за електроенергію із Угорщини, згадають про іще більш дешевшу електроенергію у Росії. І запропонують купувати її там.

Скоро активісти, які агітують за електроенергію із Угорщини, згадають про іще більш дешевшу електроенергію у Росії. І запропонують купувати її там. Адже Росія та Угорщина доволі дружні країни, то яка різниця у кого купувати?

Протягом декількох останніх днів «замучили» журналісти із черговою сенсацією. І прикро, що вже котрий раз ЗМІ підхоплюють чергову популістичну історію. Цього разу «байка» має назву «як добре імпортувати електроенергію із Угорщини, бо вона коштує 40 євро, а в Україні 60 євро». Безумовно, що слід віддати належне – практично всі журналісти (з тих що телефонували) таки дійсно намагаються розібратися у тому, чи дійсно імпорт вигідний Україні чи це «чергова зрада, на якій хочуть заробити свої політичні дивіденди» як сказав один журналіст. Тішить, що медіа в Україні поближче до виборів будуть акуратніше фільтрувати подібні крики «хлопчиків-пастухів про вовків».

Власне, у технічні та економічні аспекти ніхто і не заглиблюється. А для чого? Сформувалася нова плеяда активістів, яким повинні просто вірити на слово.

Якщо по суті питань, які задавали ЗМІ.

Висновок №1. Відразу варто сказати про технічний аспект: імпорт електроенергії з країн ЄС через державний кордон України технічно обмежений і становить 1250 МВт. Фінансовий аспект: при здійсненні імпорту електроенергії, експорт буде припинений, що призведе до припинення надходжень валютної виручки та відповідно податкових відрахувань до бюджету.

Нарешті третій ціновий аспект: вартість електроенергії у 60 євро (1962 грн), про яку питали журналісти, не є ціною ринку електроенергії України, а стосується лише теплових електростанцій. З таким успіхом можна було би порівнювати ціну електроенергії в Угорщині у 40 євро і з ціною електроенергії сонячних електростанцій в Україні – 230 євро. Була би така більш страшна і вражаючи цифра.

Тепер розширимо питання технічних особливостей. Імпортні поставки електроенергії з країн ЄС в Україну обмежені роботою в рамках «Острова Бурштинської ТЕС». Це умовна територія, на якій розташовані електричні мережі Бурштинської електростанції, разом з прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. «Бурштинський енергоострів», на відміну від інших електромереж України, підключений до електромереж країн ЄС і дозволяє здійснювати зовнішньоекономічні операції з електроенергією.

І якщо про технічний момент пропускної спроможності ліній вже сказав (максимум 1250 МВт), то є ще обмеження на рівні споживача, а точніше з боку споживачів трьох західноукраїнських областей (Закарпатська, Івано-Франківська та Львівська). Середньорічний рівень споживання коливається від 400 до 800 МВт або близько 4,8 млрд кВт-год на рік.

На даний момент 3 енергоблоки Бурштинської ТЕС № 8,9,11 мають технічну можливість працювати як «в острів», так і в ОЕС України. Середньорічний обсяг виробленої електроенергії цими блоками становить близько 4,2 млрд кВт-г.

Висновок №2: Відповідно, імпортована в острів електроенергія залишиться в межах Бурштинського острова і не потрапить в інші області України.

Але якщо все таки допустити сам факт імпорту і заміщення електроенергії. Потенційний обсяг заміщення за рахунок імпорту становить 4,8 млрд кВт-год в рік (ціновий діапазон від 35 євро у Румунії до 40 євро/МВт-год в Угорщині).

Висновок №3. Але запуск імпорту призведе до повної зупинки Бурштинської ТЕС з плановим відпусткою електроенергії на 2018 р. обсягом 8,8 млрд кВт-год, що скоротить попит на вугілля, виробництва ДТЕК на рівні 4,8 млн тон на рік. Зупинка Бурштинської ТЕС призведе також до зниження податкових відрахувань до бюджету орієнтовно на рівні 0,9 млрд. грн на рік.

Висновок №4. Зупинка Бурштинської ТЕС спричинить низку негативних наслідків для економіки регіонів Західної України та в цілому держави. Зокрема, відбудеться скорочення всього персоналу станції. Буде скорочено споживання вугілля українського видобутку на 4,8 млн тон. Імпорт призведе до зупинки експортних операцій по електроенергії, які на сьогодні становлять 5 млрд кВт-год або 230 млн. дол.

Зрештою, якщо полистати Енергостратегію України до 2035 року, то одним із стратегічних напрямків є питання посилення енергетичної безпеки за рахунок зниження залежності від імпорту енергії, у тому числі шляхом оптимізації внутрішнього споживання і розвитку вітчизняного виробництва. Тому пропозиції імпорту електроенергії та нарощення залежності від інших країн не мають нічого спільного із підтримкою економіки України. Та й патріотизмом тут не пахне. І вже зовсім не здивуюсь, якщо скоро активісти, які агітують за електроенергію із Угорщини, згадають про іще більш дешевшу електроенергію у Росії. І запропонують купувати її там. Адже Росія та Угорщина доволі дружні країни, то яка різниця у кого купувати?

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.