Автор
Член Спостережної ради Інституту енергетичних стратегій
Кнопки

Газова контрреволюція від Антимонопольного комітету

 
14.09.2017 10:07

На четвертому році реформ на газовому ринку в Україні відбулася газова контрреволюція. Антимонопольний комітет нарешті звернув увагу на проблему розрахунку тарифів для населення відповідно до формули так званого «Дюссельдорфа плюс» (німецький хаб NCG ).

Не довго думаючи – всього лишень через три роки – АМКУ запропонував відмовитися від прив’язки ціни українського газу до імпортного паритету та знизити ціну на газ для населення із нинішніх 7000 грн до орієнтовно 3000-3500 грн. за 1000 куб. м. Проте, схоже, що в АМКУ «забули» про зобов’язання України перед МВФ щодо зрівнювання ціни імпортного газу та ціни газу для внутрішнього споживача. Також ініціатива АМКУ фактично означає, що «псу під хвіст» підуть чотири роки газових реформ та співпраці із МВФ.

Більше того, після таких дій АМКУ постає питання непослідовності уряду у проведенні енергетичних реформ. Адже про імпортний паритет Україна домовлялася окрім газової також у сфері теплокомуненерго, вугільної галузі, електроенергетики.

Не важко здогадатися, що пропозиція АМКУ скасувати «імпортний паритет» викличе шок та негативну реакцію у МВФ. У песимістичному випадку такий крок АМКУ може призвести до провалу запланованих на19 вересня переговорів України і МВФ. У гіршому – Україну чекає перегляд умов співпраці у невигідну для України сторону. У катастрофічному випадку – МВФ скасує надання Україні чергового траншу на суму 1,9 млрд. дол. І це може привести до девальвації гривні до 35-40 грн/дол, погіршення кредитних відносин та перегляду всієї програми МВФ на 17,5 млрд. дол. для України.

Однозначно потрібно переглядати завищену ціну на газ для населення. Але це далеко не справа АМКУ. «Нафтогаз» хоча і є монополістом, але фактично на нього покладені державою спеціальні зобов’язання щодо забезпечення газом населення та теплокомуненерго.

Саме тому лише уряд може ініціювати подібні кроки. Інакше шкода інтересам країни, яка на жаль сьогодні абсолютно залежить від МВФ, може вимірюватися мільярдами доларів.

Словом, класичний для української влади хаос, бардак, безлад та плутанина, які приведуть до нових конфліктів та збитків для бюджету.

В АМКУ навіть не уявляють собі, що перегляд ціни на газ потягне за собою безліч питань: від компенсацій населенню до пошуку та обґрунтування реальної собівартості газу. Інакше рішення АМКУ буде черговим порушенням законів України.

До того ж, АМКУ йде шляхом іще одного «цікавого» державного органу, яким є НАБУ. Як відомо, НАБУ любить порушувати справи, які потім виявляються такими, що не містять складу злочину або були ухвалені на вимогу міжнародних партнерів України. Саме тому заява АМКУ може відігравати небезпечну роль інструменту шантажу міжнародних кредиторів України, зокрема МВФ. Але якщо це дійсно так, то це рішення є абсолютно безглуздим.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО Банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера Киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый Кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки Податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко Правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции Экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк