Кнопки

Доля української землі: розграбування, популізм чи комплексна реформа?

 
20.04.2017 22:31
Кінець травня для нашої країни може стати вирішальним моментом. Україні загрожує дикий ринок земель сільськогосподарського призначення, що принесе лише дестабілізацію. Але, захищаючи землю від розпродажу, важливо не впасти в руйнівний популізм, котрий може принести не менше шкоди народу і державі. 
 
Підписуючи останній Меморандум з МВФ, українська влада взяла зобов’язання – до кінця травня цього року ухвалити закон про обіг земель, що відкриє шлях до продажу землі сільськогосподарського призначення з 2018 року. Це – один із так званих «структурних маяків», котрі Україна має виконувати за вказівкою Фонду. 
 
Уряд усе ще готує законопроект про обіг земель, причому робота ведеться за зачиненими дверима - кулуарно. Документ не проходив широкого обговорення фахівців. Є ризик, що він не міститиме необхідних запобіжників, які б не допустили концентрації земель у руках кількох фінансових кланів, спекуляцій землею чи її неефективного використання.
 
Уже очевидно, що виконання земельного «структурного маяка» у нормальному режимі і в передбачений Меморандумом термін просто неможливе. Навіть якщо законопроект буде внесено у Верховну Раду у найближчі дні, до його розгляду депутати зможуть взятися лише у другій половині травня – до того в Раді просто не буде пленарних засідань. Часу на осмислення вкрай важливого земельного закону, від якого залежить доля всієї країни, у депутатів не буде. Цілком можливо, що влада вдасться до «продавлювання» ринку землі за рахунок впливу на депутатів та їхні групи інтересів, і ті піддадуться, порушивши усі можливі регламентні та процедурні норми власної законотворчої діяльності. 
 
Про загрозу поспішного ринку землі у цьому блозі вже йшлося не раз. Підкреслю і повторю ще раз: не можна починати продаж землі в країні, в якій триває війна; в якій понад 60% населення, за даними ООН, живуть за межею бідності; в якій, згідно з дослідженням Ernst & Young, рівень корупції найвищий серед 41 країни регіону Європи, Близького Сходу, Індії та Африки! 
 
Якщо влада на це наважиться – це може стати останньою краплею, яка переповнить чашу терпіння українського народу. А 80% українців виступають проти продажу землі. Плани влади треба зупинити! Єдиний шлях зробити це не бутафорно, не заради піару на телебаченні – це Всеукраїнський збір підписів «Не дамо вкрасти землю!», який проводить Аграрна партія по всій країні. Але для чого ми це робимо? Лише щоб знову продовжити дію мораторію? Ні, безстрокове продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення не вирішить проблем у земельній сфері. Воно зведеться до консервації нинішнього стану з масою «сірих» схем. 
 
Якщо перший крок – не дати владі вкрасти землю, то другим обов’язково мусить бути – якісна земельна реформа! Дія мораторію – лише спосіб виграти час для розробки такої реформи. 
 
Я вітаю те, що політичні сили мають намір долучитися до справи захисту землі. Але тут важливо розбиратися в методах і не перетворити тему землі у голий популізм. У нинішніх умовах це дуже небезпечно. Прикро, що долю найсвятішого – української землі – намагаються використовувати у політичних ігрищах. І роблять це ті самі «відповідальні» політики, які формували парламентську коаліцію і нинішній уряд, а тепер взялися захищати землю від влади, за рішення якої самі несуть відповідальність. 
 
Створення чесного, прозорого, якісного ринку землі – важливий процес, який має опиратися на експертну думку. Водночас, дієву участь у вирішенні подальшої долі української землі має брати весь український народ. Завдання політиків полягає лише у тому, щоб створити умови для того, аби народ зміг прийняти виважене рішення. Широкого обговорення заслуговують ґрунтовні розробки плану реформи, а не скоростиглі декларації. 
 
Аграрна партія за участі провідних експертів вже розробила стратегію земельної реформи. Ці напрацювання було обговорено під час Земельних форумів з представниками усіх регіонів України за участі фермерів, місцевих громад, науковців. Вивчено досвід земельних реформ у пострадянських і західних країнах. У результаті сформовано бачення 16 напрямків реформи, які ми закладаємо у пакет законопроектів для завершення земельної реформи, що перебуває в розробці. 
 
Водночас відкритим залишається питання: чи можуть громадяни України довірити втілення земельної реформи нинішній владі. Якось моторошно від однієї думки про те, що долю землі буде вирішувати ЦЕЙ уряд, який занурив країну у злидні й борги і якому, за результатами останніх досліджень, не довіряють вже 72,8% українців. А також ЦЕЙ парламент, який практично не є дієздатним і за рівнем недовіри перевершив навіть уряд - 82,1% українців не довіряють нинішній Верховній Раді. 
 
Знаю одне: земельну реформу зможе якісно завершити лише фахова і відповідальна влада, що опирається на довіру людей. До нинішніх можновладців у народу лише одне послання: руки геть від української землі! Закликаю всі активні сили суспільства не «вестися» на обіцянки швидкого вирішення земельних питань і популістські трюки! Долучайтеся до збору підписів проти поспішного впровадження ринку землі! І вимагайте якісної земельної реформи, яка принесе користь кожному українцю і Українській державі!
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR ProZorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак ато банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна кабмин кадры карьера киев київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит Путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы росія Россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк