Кнопки

Спадок Обами: яким його запам’ятають українці?

 
11.01.2017 16:17

Я уважно слухав прощальну промову Барака Обами. Вісім років тому він ішов до влади на хвилі ентузіазму, завищених очікувань. Залишає посаду хоч і з високим рейтингом підтримки, але і з доволі зневіреним американським суспільством у цілому. Яким Обаму запам’ятаємо ми, українці?

Хоча про Україну в прощальній промові не згадано і словом, проте її важливість для українців аж ніяк не менша. До певної міри це було послання не лише до американців, але і до всіх, хто обирає демократію, а не тиранію.

Найбільш прискіпливі слухачі промови навіть підрахували, що Обама згадав слово «демократія» понад двадцять раз. Чи не актуально це для України, яка через страшні випробування, шляхом провалів, але і демонструючи взірцеві громадянські подвиги, рухається до побудови так само успішної, демократичної країни? Обама нагадав американцям, скільки зусиль і часу знадобилося, аби Америка стала сильною – американці від покоління до покоління демонструють свою здатність змінюватися і досягати кращих результатів для майбутніх поколінь. Найбільша загроза – сприймати демократію як даність.

Вочевидь, саме розуміння цінності демократії, необхідності її захищати не лише в США, але і в усьому світі скеровувало адміністрацію Обами до підтримки українців, які перебувають на передовій захисту демократичного світу. США послідовно підтримують українців: і через надання військової допомоги, яка є однією з наймасштабніших, і через інвестування мільярдів в українські реформи, і через політичну підтримку – зокрема, через посилення тиску на російську владу.

Без сумніву, прикро, що Барак Обама увійде в історію українсько-американської співпраці як перший президент США, що не відвідав Україну. Можна, звісно, припустити, що американці таким чином убезпечували і себе, і українців від необґрунтованої критики американофобів усіх мастей. Доводилося чути, що з цієї ж причини не хотів до останнього їхати в Україну і Джордж Буш-молодший, аби Росія не звинуватила його у втручанні в українські справи після Помаранчевої революції. Вочевидь, що після війни Росії проти Грузії він зрозумів – такий підхід був позбавлений сенсу. Команді Обами тим більше не варто було послуговуватися подібною логікою: від того, що він не був в Україні, в російських мас-медіа та навіть і в багатьох європейських не поменшало звинувачень щодо «вини» США за «українські біди».

Боюсь, що так само запам’ятається українцям Обама і невдалими спробами помиритися з Росією в перші ж дні свого президентства. Лише через півроку після війни в Грузії. Українці в останні три роки досить часто нагадували американським партнерам про помилку «перезавантаження», яка фактично стала кроком заохочення Росії до подальших агресивних дій щодо сусідів.

Ми почуємо в ці дні, напевно, ще чимало і критичних, і позитивних відгуків про американського лідера. Утім, найважливіше, яку оцінку йому ставлять самі американці. Останнє опитування показало, що Обама залишає президентську посаду з рівнем підтримки в 55%. Чи пригадуєте ви українського президента з таким рейтингом? Хіба що на початку президентства...
теги:
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх Закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера Киев Київ китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит Путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист ющенко Янукович Яценюк