Автор
Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Dictum"
Кнопки

Особливості оформлення дозвільної документації на будівництво

 
25.10.2016 16:29

В загальному, процес оформлення дозвільної документації на будівництво виглядає так:

1. Виготовляється містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва, де зазначаються основні характеристики та параметри майбутнього будівельного об’єкту.

2. На підставі містобудівного розрахунку, замовник отримує у відділі (департаменті) містобудування та архітектури містобудівні умови і обмеження.

3. Отримуються технічні умови на підключення комунікацій до об’єкту будівництва (газ, водовідведення та постачання води, електроенергія).

4. Розроблюється та погоджується проект будівництва.

5. Для об’єктів I-III категорії складності, замовник може провести експертизу проекту будівництва. Слід врахувати, що для даної категорії об’єктів, експертиза не є обов’язковою.

6. Для об’єктів IV - V категорії складності, замовник зобов’язаний провести державну експертизу проекту будівництва.

7. Згідно останніх законодавчих нововведень, замовник, перед подачею декларації/дозволу на початок будівельних робіт зобов’язаний укласти договір з органом місцевого самоврядування на пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.

8. Далі, замовник подає декларацію про початок будівельних робіт (для об’єктів I -III категорії), дозвіл про початок будівельних робіт (для об’єктів IV - V категорії складності).

9. По завершенню будівельних робіт, замовник подає декларацію (для об’єктів I-III категорії) або акт готовності об’єкта до експлуатації (для об’єктів IV-V категорії складності).

В процесі підготовки наведеного переліку документів, замовники будівництва здійснюють типові помилки:

1. В проектах будівництва, або під час самого будівництва, замовник може змінити своє бачення об’єкту та внести зміни до проектної документації.

Замовники вносять зміни в проектну документацію, однак, забувають внести зміни в містобудівні умови і обмеження, та в декларацію/дозвіл на початок будівельних робіт.

Слід відмітити, що досить часто замовники вносять зміни в декларацію/дозвіл на початок виконання будівельних робіт, однак, не вносять зміни в містобудівні умови і обмеження.

Необхідно звернути увагу, що в декларації/дозволі на початок виконання будівельних робіт необхідно зазначати про видані містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки.

Відповідно, якщо в декларації міститься посилання на містобудівні умови і обмеження, що, в свою чергу, містять первинні дані про будівельний об’єкт які не відповідають даним наведеним в декларації/дозволі, то прослідковується невідповідність наведених даних в різних документах.

2. Ще однією розповсюдженою помилкою - є наведення різних даних про замовника об’єкта будівництва в різних документах.

Наприклад, в містобудівних умовах і обмеженнях може міститися інформація про одного забудовника, а в декларації/дозволі на початок виконання будівельних робіт про іншого.

Окрім того, між вказаними замовниками будівництва відсутні документально оформлені правовідносини, наприклад договірні.

В технічних умовах на підключення комунікацій, містобудівних умовах і обмеженнях, в декларації/дозволі на початок виконання будівельних робіт, досить часто, міститься різна інформація про основні характеристики об’єкту.

Наприклад, в технічних умовах на водопостачання міститься інформація про підключення 60 квартир в житловому будинку, в містобудівних умовах і обмеженнях містить інформація про будівництво 9 поверхового житлового будинку на 120 квартир, а в декларації на початок будівельних робіт міститься інформація про будівництво 160 квартир.

3. Помилкове визначення виду об’єкта, коду, категорії складності.

4. Умисне заниження категорії складності об’єкту.

5. Відсутність у забудовника наказів та кваліфікаційних підтверджуючих документів на призначених відповідальних осіб:

- інженера технічного нагляду;

- головного архітектора проекту;

- головного інженера проекту;

- особи, що здійснює авторський нагляд.

6. Такі технічні помилки як:

- помилково вказані реквізити документів;

- некоректно наведені анкетні дані;

- невідповідність вихідних даних в різних дозвільних документах тощо.

7. Найбільш грубою помилкою є – неналежне оформлення відводу земельної ділянки під забудову, або неналежне її використання.

Наприклад:

- використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (в правовстановлюючих документах може вказуватися цільове призначення земельної ділянки – для ведення садівництва, а фактично, земельна використовується для забудови);

- некоректне відведення земельної ділянки під забудову – відведення земельної ділянки органами місцевого самоврядування без виготовлення кадастрового номеру, чи без виготовлення проекту відведення земельної ділянки;

- некоректний розподіл земельної ділянки. Наприклад, відбулося відведення земельної загальною площею 1 га особі П. Далі, особа П. передає в оренду земельну ділянку декільком забудовникам. Передання в оренду земель декільком забудовникам відбулося без розподілення земельної ділянки, без встановлення меж, що ускладнює можливість впевнитись в добросовісних межах забудови та уникнення суперечок, з приводу меж, в майбутньому.

Слід відмітити, що наведений перелік помилок, здійснюваних під час оформлення дозвільної документації на об’єкти будівництва, не є вичерпним.

Необхідно звернути увагу на негативні наслідки, які можуть настати для відповідальних осіб за об’єкт будівництва, в результаті вчинення тієї чи іншої помилки.

Так, для замовників та суб'єктів містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, статтею 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено види правопорушень та розміри штрафів за їх вчинення.

Вищенаведені помилки, в оформленні дозвільної документації, можуть потягнути за собою накладення штрафів у розмірі від 7 250,00 грн. до 1 305 000, 00 грн. (в залежності від категорії складності об’єкту будівництва та виду порушення).

Таким чином, враховуючи значні штрафні санкції за оформлення дозвільної документації не у відповідності до чинного законодавства, чи наведення недостовірних даних у дозвільних документах, слід не лише формально підходити до даного питання, а кваліфіковано, компетентно та якісно готувати всю необхідну документацію. Адже, сплата штрафних санкцій не звільняє від обов’язку відповідальну особу привести всю необхідну документацію у належу відповідність.

Тому, набагато простіше та дешевше одразу оформити всю документацію у відповідності до норм чинного законодавства.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR ProZorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС Євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна кабмин кадры карьера киев Київ китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс Народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки Податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит Путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія Россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк