Автор
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
Кнопки

Що таке рейдерство? І як його побороти?

 
25.10.2016 11:59

Минулого року відбулося 3000 спроб незаконного захоплення майна і практично усі успішні. Кожного дня для українців існує загроза стати «жертвою» рейдерства. Незалежно від соціального статусу та розміру майна - усі перебувають у зоні ризику.

Раніше, у роки «царювання» попередньої влади, наші громадяни мали дуже високі шанси лишитися ошуканим. Наразі завдяки функціонуванню Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації масштаби проблеми стали меншими, але на жаль, питання рейдерства в Україні не втратило своєї актуальності і сьогодні.

Адже «попередники» нівелювали права громадян на приватну власність та перспективи розвитку країни у фінансовій і економічній сфері. Шанси відстояти своє майно були рівні нулю. По-перше, корумповані суди навмисно затягували справи. По-друге, за час, протягом якого суд розглядав справу, активи підприємств фактично «повністю випаровувались», а «жертви» рейдерських захоплень не мали ні бажання, ні сил, ні нервів і тим паче коштів аби продовжувати боротьбу.

Розуміючи необхідність ефективної боротьби, оновлена команда Мін'юсту почала кропітку працю у сфері запобігання рейдерству.

Адже першочергове завдання держави – надійно захистити приватну власність та підвищити рівень довіри до держави наших громадян та іноземних інвесторів, які повинні побачити в Україні інвестиційно-привабливого партнера.

З чого починали?

У січні цього року була створена Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Дана Комісія дозволяє уникнути судової тяганини, оскільки у її силах скасовувати протиправні дії реєстраторів в адміністративному порядку. Це надає законному власнику можливість швидко (у 30-денний термін) повернути незаконно відчужене майно.

Без законодавчого підґрунтя будь-яку реформу можна вважати нікчемною

У період з січня по травень 2016 року до Комісії надходили скарги від законних власників відчуженого майна. На основі ґрунтовного вивчення рейдерських схем, які існували ще з 2002 року, було розроблено законопроект під номером 5067.

6 жовтня 2016 року у Верховній Раді України було прийнято новий «Антирейдерський закон».

Цим законом ми не тільки попереджаємо левову частку махінацій рейдерів, які існують на сьогодні, а і введемо ряд новел, що є необхідними як для представників бізнесу, громадського сектору та пересічного українця, так і для інвестиційної привабливості держави.

Що це за новели? Кого вони стосуються?

Фундаментальним нововведенням стало посилення кримінальної відповідальності. Відтепер за заволодіння чужими активами зловмисники будуть позбавлені волі до 10 років.

Не менш важливе збільшення розміру адміністративної відповідальності рівно в 25 разів (з моменту підписання закону ця сума становитиме 8500).

Якщо ж говорити про нотаріальне посвідчення, то з моменту набрання чинності Антирейдерським законом, підписи голови та секретаря або учасників зборів при реєстрації змін щодо юридичної особи, а також нотаріальне посвідчення підписів на статуті, заяві про вихід із товариства та інших важливих документах стане обов`язковим.

Окрім цього, ми лімітували принцип екстериторіальності, нотаріуси повноважні здійснювати реєстрацію лише у межах своєї області.

Наступний крок – ускладнення процедури відкриття нового розділу у реєстрі нерухомості та усунення можливості існування двох розділів у Реєстрі паралельно. Таким чином, ніхто не зможе користуватись цією функцією Реєстру з метою незаконної зміни власника.

Також відповідно до нового закону Міністерство юстиції уповноважене здійснювати моніторинг роботи реєстраторів та передавати відомості про порушення до правоохоронних органів.

«Антирейдерський закон» не тільки для представників бізнесу?

Команда Мін`юсту розуміє, що дуже важливо сприяти розвитку громадянського суспільства. У новому законі ми подбали про громадські та благодійні організації.

По-перше, представники зазначених типів об’єднань не повинні нотаріально посвідчувати підписи на рішенні про внесення змін та установчих документах, окрім випадків, коли вони самостійно встановлюють таку вимогу у своїх установчих документах.

Наступний важливий момент – це зменшення плати за внесення змін до установчих документів у три рази, що усуває зайві витрати.

І остання, але не менш важлива зміна - це припинення членства керівника або заступника громадської організації лише у разі обрання на керівну посаду нової особи.

Перед нами було завдання зрозуміти проблему рейдерства на сьогодні, подивитися по-новому на це питання, на яке «попередники» не звертали уваги. Ми розробили потужний інструмент боротьби з несанкціонованим заволодінням чужого майна, налагодили співпрацю з Національною поліцією, представниками бізнесу та авторитетними громадськими організаціями.

Тільки разом та комплексно ми можемо вирішувати такі глобальні питання й протидіяти рейдерству усіх масштабів. 

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR ProZorro адвокат Адвокат Морозов Адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый Кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин Образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки Податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика экономика Украины эксперт по миграции Экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк