Кнопки

Операція "модернізація"

 
03.11.2010 09:39
Де б Ви не жили – в панельці на Троєщині, чи в особняку в центрі міста від локального комунального апокаліпсису ніхто не застрахований.
Останній приклад – прорив тепломагістралі на вулиці Анрі Барбюса, внаслідок чого вулиці Горького та Червоноармійська перетворились на гаряче озеро. Будинки стали холодними острівцями в цьому озері, а автомобілі мало не підводними човнами. На щастя, обійшлось без людських жертв. Але такі жертви в Києві вже є. На Куренівці жінка впала в яму з окропом і померла в реанімації. Це вже не перші дзвіночки. Це просто набат у всі дзвони, і дзвонять вони по нашій безпеці, по безпеці наших дітей, по нашому майбутньому.

Експерти кажуть – 50% столичних інженерних мереж треба міняти вже сьогодні, оскільки свій вік вони відслужили вчора. Питання – хто це буде робити і за які кошти? Теоретично це під силу міській владі або енергетичним монополістам "Київенерго" та "Київводоканал". Але в першої традиційно не вистачає грошей, а другі вже давно є приватними структурами і зайву копійку в модернізацію вкладати не будуть, якщо це стовідсотково не гарантує їм прибутку. Найцікавіше, що якраз така система гарантує цим компаніям стабільний прибуток. Сьогодні склалася парадоксальна ситуація. Втрати гарячої води через гнилі труби закладені в тариф. Тому "Київенерго" може спати спокійно і особливо не турбуватись про заміну мереж. У випадку якихось нештатних ситуацій вона переводить стрілки на ЖЕК, хоча гроші киян отримує справно. Компанія вперто відмовляється стати надавачем послуг теплопостачання і укласти прямі договори з кожним власником квартири. Київ у цьому плані є "білою вороною". Більшість українських міст вже давно перейшли на таку систему. Зрозуміло, що комусь вигідно, аби ЖЕКи і далі були громовідводом, "хлопчиками для биття".

Столиця сьогодні переживає те, що Східна Європа пройшла на початку 90-х. Візьмемо, наприклад, Варшаву. Там тепломережі обслуговувало комунальне підприємство Spec. Існував тотальний дефіцит коштів, аварії стали нормою. Тоді поляки розробили програму модернізації і залучили кредит світового банку на 75 млн. доларів строком на 14 років. На ці гроші закупили обладнання, а будівельно-монтажні роботи проводили за власний рахунок. За 8 років замінили 500 км тепломереж. В результаті кількість води, яка витікала через дірки зменшилась на 68%, втрати тепла – на 41%, кількість аварій скоротилась на 73%. З покращенням якості кількість персоналу зменшили на 34%.

Є в модернізації початок, немає в модернізації кінця. У Варшаві це добре зрозуміли. Щороку перекладають більше 2% мереж, витрачають на це до 40 млн. доларів. Тобто раз запущений механізм сьогодні працює як годинник. І головне – люди знають, хто відповідає за їхню безпеку і комфорт. Підприємство, яке обслуговує тепломережі, підпорядковується безпосередньо меру Варшави і має міжнародний сертифікат стандарту ISO.

Ми, на жаль, так і залишились на початку 90-х. Тільки на відміну від Варшави в Києва вже немає запасу міцності. Ми не можемо собі дозволити чекати ще 5-10 років. За останні чотири роки "молода команда" не тільки розбазарила міські активи, але й набралася зайвих кредитів. Замість того, щоб оновлювати інфраструктуру міська влада брала гроші та віддавала їх столичним монополістам. Ті, в свою чергу, були задоволені і залишали все як є. Виходило замкнене коло застою і занепаду. Сьогодні плачевний стан комунального господарства диктує нам єдиний вихід – форсована модернізація. В КМДА прийшли нові люди. Сподіваюсь, у них з'явиться воля, бажання і знання для змін у столиці. Головне – знову не піддатися спокусі зайнятися популізмом, латанням дірок і не обмежитись лише відкриттям знакових об'єктів. Адже сьогодні потрібна системна планомірна професійна робота. Необхідний чіткий і прорахований проект модернізації, під який можна було б залучити іноземні кредити. Потрібна підтримка держави. Найважливіше – необхідна воля до змін та професіонали у владі.

Зрозуміло, що на першому етапі будуть ухвалені непопулярні рішення. Відразу вони не додадуть владі рейтингу, а людям кардинально не покращать якість життя. Але в подальшому ми обов'язково матимемо результат. Це єдиний шлях, який дасть киянам взимку гарячі батареї, а літом гарячу воду. І ми згадуватимемо сьогоднішній день як неприємну історію, так само як сьогодні згадує своє кризове минуле наша західна сусідка Варшава.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС Євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин Образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит Путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика экономика украины эксперт по миграции Экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк