Автор
Директор Української Асоціації Виробників, учасник Коаліції «За детінізацію економіки»
Кнопки

Податок на виведений капітал – остання надія

 
21.09.2017 10:32

Довгий час відносини між бізнесом та державою в Україні носили ворожий характер. Від початку незалежності обидві сторони ніби змагалися у силі та винахідливості: держава, в обличчі фіскальних та інших служб, постійно вигадувала нові методи тиску та бар’єри, створюючи непрозорі умови проведення перевірок та заплутане, дискреційне податкове законодавство. Бізнес же намагався сховатись від тиску, використовуючи різного роду схеми та переходячи у «тінь». У цих змаганнях перемога одного завжди досягалась за рахунок програшу іншого, а програш будь-кого з них – це програш країни. На жаль, дана ситуація не сильно змінилась навіть після Революції Гідності. Нововведення в податковій системі дійсно зменшили зловживання, зокрема при відшкодуванні ПДВ, проте ціною цього стало ускладнення процесу адміністрування ПДВ та вилучення з підприємств оборотних коштів.

Український бізнес досі прагне та вимагає змін системи. За останні роки економіка нашої держави пережила серйозні випробування. Стрімке падіння 2014-15 рр. змінив слабкий, ледь помітний, ріст. Економічна криза посунула нашу державу на декілька кроків назад в конкурентному та динамічному ринку Європи. Українські товаровиробники зазнають збитків, адже їм важко конкурувати навіть з представниками сусідніх східноєвропейських держав. Більшість вітчизняних підприємств безнадійно застаріли, більше 60% основних засобів потребують оновлення. Проте коштів на це немає через постійні побори різних державних служб, в тому числі фіскальної. Неможливо уявити «економічного дива» в аграрній країні, яка живе за рахунок заробітчан та фрілансерів. Саме тому український бізнес, як ніхто інший, потребує реальних та ефективних системних змін, які б дозволили їм розвиватися у конкурентному світовому середовищі.

Як не дивно, такі зміни вже розроблені і просто зараз лежать на столі урядовців, чекаючи остаточного схвалення. Мова йде про запровадження нової системи оподаткування прибутку підприємств – введення податку на розподілений прибуток (податку на виведений капітал) замість існуючого нині дискреційного податку на прибуток підприємств. Ця реформа – рятівне коло для вітчизняного товаровиробника, і не лише тому, що створить умови, за якими підприємства зможуть удосконалити застаріле обладнання та почнуть конкурувати за відкритий європейський ринок. Головна перевага нової моделі – його простота та прозорість.

Довгий час саме податок на прибуток у чинній редакції був одним з найбільш корупціогенних в Україні. Розпливчасте та дискреційне законодавство давало можливості податківцям обдирати підприємців, навантажуючи їх додатковими корупційними витратами. Впровадження нової системи зробить відносини між платниками податків та державою простими та прозорими як ніколи досі. І хоча даний крок оцінюється експертами у вигляді зменшення надходжень до бюджету на рівні 20-30 млрд. грн. уперший рік після впровадження нової моделі, проте його вплив на інвестиційний клімат України та умови ведення бізнесу дуже позитивний, за попередніми оцінками МЕРТ здатний забезпечити додаткових 2% до зростання ВВП на кожен рік після впровадження.

Ще одним однозначно позитивним моментом у запровадженні нової моделі є його антиофшорна сутність. За підрахунком міжнародної організації Global Financial Integrity, протягом 2004-2013 рр. з України було виведено близько 116 млрд. дол., що становить у середньому 9,4% від ВВП щорічно. При цьому компанії, з яких власне і виводились кошти, часто декларували свою збитковість та не платили прибуткового податку. При оподаткуванні розподіленого прибутку база оподаткування зміниться. Як результат, надходження до бюджету зростуть. Проте цього разу не за рахунок чесного бізнесу, а за рахунок великих підприємств, які хронічно не платили податків та збільшували офшорні рахунки своїх власників.

Відповідно до рішення Національної ради реформ, а також згідно з нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», податок на розподілений прибуток має бути запроваджений з 1 січня 2018 року. І вітчизняний бізнес, і експерти, і громадські організації, наполягають на дотриманні встановлених строків. Зміни в податковій системі вже перезріли, їх не можливо більше відкладати.

Податок навиведений капіал – це шанс для українського економічного дива. Це та принципова системна зміна, на яку вже майже 4 роки очікує українське суспільство. І час цієї зміни вже настав. Тож український бізнес та представники громадянського суспільства закликають Уряд та Парламент виконати вимоги чинного законодавства та зробити цей історичний крок, давши Україні шанс на процвітання. 

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС Євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера Киев Київ китай кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис крим Крым культура курс люстрация майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки Податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист сша таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист ющенко янукович Яценюк