Кнопки

Порядок сплати податку на нерухомість за новими правилами

 
15.04.2016 13:29

З початком весни українці почали отримувати платіжки для сплати податку на нерухомість за 2015 рік, у зв'язку зі змінами до Податкового кодексу. 
Варто нагадати, що згідно з угодою про Асоціацію з Євросоюзом, Україна зобов’язується привести своє законодавство у відповідність з європейськими нормами. І одним з найважливіших факторів повноцінної співпраці з ЄС є введення податку на нерухоме майно громадян. Аналогічна вимога була і у МВФ, для надання кредитних коштів. 
Тому, важливо знати яка ж ставка та пільги встановлюються на нерухоме майно, як нараховується, сплачується податок та яка відповідальність передбачена за його несплату. 

Ставки податку - не може перевищувати 3% мін.зарплати, встановленої на 1 січня відповідного звітного року. 
Встановлюється органом місцевої влади. Ставки податку усіх місцевих рад ви можете знайти на сайті Державної фіскальної служби. 
У разі неприйняття рішення про встановлення ставок з податку на нерухоме майно мінімальною ставкою такого податку є 0% (лист МГУ ДФС від 23.12.2015 р. №27682/10-28-10-06-11). 
Наприклад, у місті Києві встановлено ставку у розмірі 1% від мін.зарплати. Тож, за 2015 рік у 2016 році фізичні особи будуть сплачувати за ставкою у розмірі 12,18 грн (1% * 1218 грн) за кожний кв.м бази оподаткування цим податком. 

База оподаткування - загальна площа як житлової так і нежитлової нерухомості. 
Для фіз.осіб база оподаткування визначається податковим органом на підставі даних Держреєстру речових прав на нерухоме майно або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності. 
При цьому відповідна база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фіз.особи, зменшується: 
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. м; 
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. м; 
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. м. 
Тож від податку на нерухоме майно звільняються фіз.особи, які у власності мають перелічені об'єкти нерухомого майна в межах вказаної площі. 
Для інших фіз.осіб на зазначені розміри кв.м буде зменшуватися база для оподаткування податком на нерухоме майно. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік). 

Пільги з податку - дозволяється встановлювати органам місцевої влади. 
Однак, не слід забувати, про перелік об'єктів нерухомості, які не підлягають оподаткуванню податком на нерухоме майно. пп. 266.2.2 ПКУ.
 
Порядок сплати 
Для слати податку за 2015 рік фізичним особам за їх місцем реєстрації до 1 липня 2016 року буде надіслано повідомлення-рішення. Строк сплати протягом 60 днів з дня вручення. 

Відповідальність за несплату податку 
Оскільки сума грошового зобов'язання розраховується податковим органом, відповідно до п. 54.5 ПКУ фіз.особа не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому ПКУ. 
Обчислення суми податку здійснюється податковим органом виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості. 
Податковим кодексом встановлено інші особливості обчислення суми податку. А саме: 
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної  на відповідні кв.м відповідно до пп. "а" або "б" пп. 266.4.1 ПКУ та відповідної ставки податку; 
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної на відповідні кв.м. відповідно до пп. "а" або "б" пп. 266.4.1 ПКУ та відповідної ставки податку; 
в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до пп. "в" пп. 266.4.1 ПКУ та відповідної ставки податку; 
г) сума податку, обчислена з урахуванням пп. "б" і "в" пп. 266.7.1 ПКУ розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості. 
За наявності у власності об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки  із загальною площею понад 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до пп. "а" - "г" пп. 266.7.1 ПКУ збільшується на 25000 грн. на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку). 
 
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата Земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера Киев київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит Путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта УКРПОШТА управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист ющенко янукович Яценюк