Кнопки

Набувальна давність на автомобіль

 
02.02.2018 15:39
Загальновідомо, щоб визнати право власності за набувальною давністю, необхідно володіти рухомим майном 5 років та 10 років нерухомим.

Відповідно до прикінцевих і перехідних положень Цивільного кодексу України, правила статті 344 Цивільного кодексу України про набувальну давність поширюються також на випадки, коли володіння майном почалося за три роки до набрання чинності цим Кодексом.

Тобто, звертатись до суду із відповідним позовом для рухомого майна можна було починаючи з 2006 року, для нерухомого майна – з 2011 року.

І хоча даний предмет позову не користується великим попитом, деяка практика у судах все ж таки склалась. Так, зокрема, питанню визнання права власності за набувальною давністю приділено значну увагу у Постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року.

Для того, щоб визнати право власності на автомобіль за набувальною давністю обов’язкова наявність всіх наступних умов:
1.Володіння повинно бути добросовісним – особа, що володіє майном не знала та не могла знати про те, що вона не має підстав для набуття права власності;
2.Володіння повинно бути відкритим – якщо особа, що володіє майном не приховує факту володіння та знаходження такого майна саме у цієї особи;
3.Володіння повинно бути безперервним – не перериватись протягом всього строку набувальної давності.

Добросовісність можна підтвердити передачею ключів від авто та документів на автомобіль, неотримання та не відправлення заяви про відкликання довіреності, довіреністю та свідоцтвом про право на спадщину, наприклад, коли авто «належало» спадкодавцю тощо.

Відкритість володіння можна підтвердити полісами страхування, рахунками на ремонт автомобіля, фотокартками, відео, навіть протоколами про адміністративне правопорушення тощо.

Під безперервністю володіння мається на  увазі, що особа добровільно нікому не надавала права користуватись автомобілем. Свідки можуть надати підтвердження цьому фактові.

За згаданих умов є шанс, що позовні вимоги про визнання права власності на автомобіль задовольнять.

Однак, потрібно звернути увагу на те, що під час дії «генеральної» довіреності не можливо визнати право власності за набувальною давністю. Зокрема, це обґрунтовується тим, що власник має право на свій розсуд розпоряджатись належним йому майном. Якщо він вирішив надати у користування автомобіль, то допоки діє довіреність, неможливо визнати право власності за набувальною давністю. А от через 5 років після спливу дії довіреності – можливо.

Таким чином, лише при наявності всіх 3 факторів – добросовісності, відкритості та безперервності суд може визнати право власності на автомобіль за набувальною давністю.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR ProZorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины Бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна кабмин кадры карьера Киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит Путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія Россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика Судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции Экспорт Энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк