Автор
Кнопки

Виключення учасників Товариства у судовому порядку

 
05.01.2018 11:34
Виключення учасника з Товариства з обмеженою відповідальністю застосовується в якості санкції за правопорушення в корпоративних відносинах.

Проаналізувавши абзац третій частини 3 статті 144, пункт 7 частини 4 статті 145 Цивільного кодексу України, пункт "в" частини першої статті 59, частину 1 статті 64 Закону України "Про господарські товариства" можемо зробити висновок, що ця корпоративна санкція застосовується виключно на підставі рішення загальних зборів учасників, тобто вищого органу управління Товариства, незалежно від волі недобросовісного учасника, зокрема, з метою усунення перешкод для досягнення цілей Товариства і захисту його прав та інтересів, у тому числі прав та інтересів інших учасників.

Належність цього питання виключно до розгляду загальними зборами учасників Товариства означає, що його некомпетентні вирішувати інші органи, а саме виконавчий орган (дирекція, директор).

Але як виключити учасника, якщо провести повноважні загальні збори не можливо?

Прикладом цього може бути, те що учасники Товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади до закінчення першого року з дня державної реєстрації Товариства. Як вказано в Рішенні Конституційного суду України від 05.02.2013р. по справі № 1-рп/2013, після спливу першого року від реєстрації Товариства, кількість голосів рахується не пропорційно часткам визначеним у статуті Товариства, а від суми коштів (майна) реально внесеного учасником до статутного капіталу Товариства. Якщо реальна вартість майна (коштів) після спливу першого року з моменту реєстрації Товариства менше за 50% голосів, то таке Товариство не має повноважних загальних зборів із всіма наслідками, що із цього випливає.

Тобто виключити учасника з Товариства шляхом проведення загальних зборів неможливо, проте  примусове виключення учасників в судовому порядку чинним законодавством не заборонене.

Відповідно пункту 4.24. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" під час вирішення спорів, пов'язаних з виключенням учасників з господарських товариств, господарським судам слід враховувати, що прийняття рішення про виключення учасника з господарського товариства законом віднесено до компетенції загальних зборів учасників цих товариств, а не суду. Виключення учасника з товариства судом є втручанням у господарську діяльність товариства, а тому суд не має права брати на себе функції органів управління товариством; суд перевіряє обґрунтованість та законність прийняття рішення про виключення учасника у разі подання ним позову про визнання такого рішення недійсним.

Тобто виникає питання, як виключити учасників з Товариства, якщо скликати та провести повноважні загальні збори не є можливим, а господарські суди не розглядають зазначені питання.

Згідно з окремою думкою судді Конституційного Суду України Д.Д. Лилак віднесення цього питання до компетенції загальних зборів учасників Товариства не є перешкодою для його розгляду судом і здійснення у таких справах правосуддя.

Право на звернення до суду не може бути скасоване і обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану. Частиною 5 статті 55 Конституції України передбачено право кожного будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права та законні інтереси від порушень та протиправних посягань. Тобто особа має право вибору засобів захисту, крім тих, які прямо заборонені законом. Одним з таких засобів є загальні збори учасників Товариства, а іншим засобом є звернення до Господарського суду з позовом про виключення учасників з Товариства.

На підставі викладеного можемо зробити висновок, що Закон України "Про господарські товариства" та Цивільний кодекс України не містить заборони щодо розглдяу питання виключення учасника з товариства судом, крім того існування такої заборони порушує гарантовані Конституцією України права особи на звернення до суду за захистом своїх прав чи свобод. Стаття 55 Конституції України зобов'язує суди приймати заяви до розгляду навіть у випадку відсутності в законі спеціального положення про судовий захист.

Потрібно внести зміни в низку правових актів якими дозволити господарським судам, в разі неможливості скликання та проведення загальних зборів, приймати рішення, якими виключати учасників Товариства, які систематично невиконують або неналежно виконують свої обов'язки перед Товариством, або перешкоджають своїми діями досягненню цілей Товариства.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов Адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет Ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна кабмин кадры карьера Киев київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис крим Крым культура курс люстрация майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ ндс недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк