Автор
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
Кнопки

Правосуддя не по-нашому: коли і як звертатися до Європейського суду?

 
22.02.2018 18:47

Бувають ситуації, коли громадянин не може порозумітися з власною державою. Цей факт підтверджує кількість заяв, що наразі перебувають на розгляді у Європейському суді з прав людини. 47 суддів щороку розглядають десятки тисяч скарг від громадян 47 країн, які ратифікували Конвенцію про захист прав людини й основоположних свобод.

 

Україна входить до числа цих держав, а тому її громадяни теж мають право добиватися справедливості у міжнародному суді, якщо вважають, що ця справедливість була порушена на рівні національному.

 

Я особисто досить часто стикаюся з моментом того, що наші громадяни не зовсім розуміють, яким чином вони можуть відстояти свої права на міжнародному рівні. Тому сьогодні детально розповідаю про Європейський суд з прав людини та про те, хто і як має право до цієї інстанції звертатися.

 

Які права захищає цей міжнародний суд?

 

Ті, що визначені Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод. Якщо зовсім узагальнити, перелік цихправ є доситьшироким, й охоплює майже усі права, що є  відомиминашому  законодавству. 

Суд розглядає індивідуальні скарги, що можуть бути поданими:

       фізичною особою;

       групою осіб;

       неурядовою організацією.

 

Варто зазначити, що ще можлива подача скарги на порушення конвенції державою — членом Ради Європи з боку іншої держави — члена. Але це не тема нашої сьогоднішньої розмови. Наразі говоримо про суд, як про інструмент захисту прав пересічного українця.

 

Коли подавати скаргу до суду?

 

Суд працює зі скаргами, предмет яких перебуває у сфері відповідальності державних органів (наприклад, парламенту, прокуратури чи іншого державного органу). Важливо зауважити, що суд не розглядає заяви, спрямовані проти приватних осіб або недержавних організацій.

 

Наступний момент, на який хочу звернути вашу увагу: суд приймає заяви до розгляду лише після того, як були використані усі можливості юридичного захисту у середині країни. Альтернатива - ви маєте довести, що такі засоби захисту є неефективними.

 

Тобто звернутися одразу до Європейського суду з прав людини не можна. Для Українивичерпаннямнаціональнихзасобівправовогозахистує звернення до першої, апеляційноїта касаційноїінстанцій.

 

Якщо ж рішення касаційної інстанції ви отримали, й це рішення вас аж ніяк не влаштовує, зволікати з подальшими кроками не варто. Адже звернутися до Європейського суду ви маєте право лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення.

 

Як подати скаргу?

 

Поштою. Навіть, якщо надсилаєте документи в електронному вигляді – обов’язково дублюєте усе поштою. Так, двадцять перше століття двадцять першим століттям, а поштових голубів ніхто не скасовував)) Про голубів жартую. Але все ж у паперовому вигляді звернутися до суду доведеться. Тепер детальніше.

 

Офіційні мови суду – англійська та французька. Але також ви можете звертатися мовою однієї з держав, що ратифікували конвенцію. Це означає, що стартово документи можна надіслати українською. Надалі, якщо суд не визнає вашу заяву неприйнятною (тобто якщо ваше звернення будуть розглядати “по суті”), все ж комунікувати доведеться англійською, або французькою.

 

Момент приємний – фізично приїздити до Страсбурга (саме у цьому красивому французькому місті розташовано суд) вам не доведеться. Розгляд звернення може відбутися без фізичної присутності позивача.

 

Після отримання першого листа Секретаріат Суду надсилає відповідь з повідомленням про те, що за Вашим іменем було відкрито справу, якій присвоєно певний номер. Необхідно зазначати номер цієї справи в усіх наступних листах до Суду. Також зауважу, що відповідати на листи зі Страсбурга необхідно оперативно, якісно та чітко. У протилежному випадку, ваша відсутня або недостатня реакція може розцінюватися як те, що Ви не зацікавлені у продовженні провадження в Суді. У таких історіях розгляд заяви, як правило, припиняється.

 

Листи і документи не треба скріплювати, але всі сторінки повинні бути пронумеровані.

Чи потрібен  мені  адвокат або представник?

На початковій стадії звернення  - ні. Вам не потрібен представник. А якщо він у вас все ж є, він не зобов’язаний бути адвокатом.  Але якщо суд прийме рішення запропонувати Уряду висловити свою позицію у вашій справі, представляти ваші інтереси має практикуючий юрист. Ще один момент – цей юрист має володіти або французькою, або англійською мовами.

 

Хтось заплатить у такому випадку за мого юриста?

 

Ні. Суд не надасть вам фінансову допомогу для оплати послуг юриста на етапі підготовки заяви/звернення. Але після рішення Суду про направлення заяви Урядові для надання коментарів, Ви можете претендувати на отримання безкоштовної юридичної допомоги.

 

За звернення до суду необхідно платити?

 

Ні. Процедура розгляду справи безкоштовна й не потребує вашої особистої присутності. Про результат розгляду вас обов'язково буде проінформовано.

 

Про моменти проблемні

 

Наразі Європейський суд є дуже перезавантаженим. Чітких часових рамок розгляду справ теж немає. Тому є висока ймовірність, що рішення цієї інстанції доведеться чекати досить довгий період часу. Але все ж існування такого органу – це ще один щит на захисті головного – прав людини. Тому складно недооцінити роль такої інстанції. Щиро сподіваюся, що найближчим часом ефективність її роботи підвищиться.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші гфс демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС Євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк