Автор
Народный депутат України, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин
Кнопки

Парламент мусить змінити законопроект про Конституційний Суд

 
21.06.2017 20:34
До важливого й потрібного законопроекту 6427-д «Про Конституційний Суд України», який здатен перезапустити роботу цієї установи, записали норми, що його абсолютно не стосуються. Таким чином, окремі парламентарі підставляють Президента, Уряд та власне всю Україну й виставляють українців в очах цивілізованого світу в якості своєрідних «папуасів».  

Але почну спочатку. Як відомо, в травні збіг термін повноважень Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської. В сесійному залі мали відбутись нові вибори за процедурою таємного голосування. Але через халтурну роботу НАЗК, яке вчасно не перевірило декларації кандидатів, процедура обрання не відбулась в строк. Валерія Лутковська відповідно до закону продовжує здійснювати функції Омбудсмена (й тут їй можна лише подякувати за фаховість і працездатність). 

На жаль, серед кандидатів на посаду Уповноваженого не було людей, які б представляли правозахисний рух. А саме такий кандидат міг би об’єднати різні політичні сили у сесійному залі. Натомість дехто намагався просунути політичних ставлеників і коли це не вийшло з першого разу, вирішив вдатися до маніпуляцій. 

7 червня в парламенті зареєстрували законопроект 6427-д «Про Конституційний Суд України». До його Прикінцевих положень включили норму про те, що Омбудсмен буде обиратися не таємним, а відкритим голосуванням. Тобто як у тій приказці «Я йому про Хому, він мені про Ярему». Жодної правової логіки «зашивати» в «чужий» законопроект зміни до процедури обрання Уповноваженого немає. Це все одно, аби я завтра внесла до цього документу поправку, якою б кардинально змінила процедуру банкрутства юросіб.  Я вже мовчу про те, що, як мінімум, непорядно прописувати такі важливі зміни в непрофільному законопроекті, не порадившись з Комітетом з питань прав людини.

Зрозуміло, що логіка тут одна – усіма правдами та неправдами «проштовхнути» потрібного кандидата в Обмудсмени, змусивши депутатів голосувати під партійним пресингом. І цим маніпуляторам байдуже, що жертвою таких махінацій стане не лише імідж України, правозахист в державі, але й тисячі людей, які сьогодні знаходять підтримку в Омбудсмена, а завтра будуть її позбавлені. 

Нагадаю, що порядок таємного голосування за Уповноваженого існує вже 20 років з початку його діяльності. Процедура вивчалася на відповідність міжнародним стандартам Верховним Комісаром ООН з прав людини, який схвально її оцінив. Таким чином, її скасування призведе до гучного міжнародного скандалу та до публічних претензій до України з боку ООН й Комісара Ради Європи з прав людини.

Таємне голосування – є запорукою призначення на посаду Омбудсмена незаангажованої особи, яка відповідатиме не лише формальним критеріям, але й духу закону. Відкрите голосування перетворить Уповноваженого на виключно політичну фігуру, зробить цю інституцію іграшкою в руках політиків.
 
Політизація посади Омбудсмена суттєво послабить позиції України на міжнародному рівні. Завдяки ефективній роботі Валерії Лутковської сьогодні вона має підтримку міжнародних правозахисних інституцій, які впливають на рішення провідних держав світу. Це допомагає захищати права українців, зокрема, визволяти із російського полону людей, яких незаконно ув’язнили за надуманими звинуваченнями. Падіння авторитету українського Омбудсмена не дозволить консолідувати міжнародну спільноту в боротьбі проти країни-агресора, що безпосередньо вплине на результат війни на Донбасі та на вирішення питання Криму. 

Верховна Рада за результатами розгляду у першому читанні відправила законопроект 6427-д на доопрацювання до Комітету з питань правової політики та правосуддя. 21 червня була присутня на засіданні цього Комітету, де розгорнулась справжня битва. В результаті у Комітеті не вистачило голосів «за» чи «проти» норми про зміну процедури обрання Омбудсмена. Тобто завтра сесійна зала знову мусить визначитись в своєму ставленні до цієї ідеї. 

Тому звертаюсь до усіх колег з проханням проявити принциповість і професійність та виключити із законопроекту 6427-д норму про вибори Омбудсмена. Це дозволить, нарешті, реалізувати реформу Конституційного Суду та збереже незалежний та авторитетний статус Уповноваженого з прав людини. 

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов Адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС Євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки Податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее Україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк