Автор
Народный депутат України, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин
Кнопки

Хто захистить наше право на інформацію?

 
18.01.2017 13:41

В останні роки Україна на власному досвіді переконалась, що в сучасному світі інформація є з одного боку великою цінністю, а з іншого - небезпечною зброєю. Прямий цьому доказ – інформаційна війна як частина гібридної стратегії нашого північного сусіда. Щодня ми мусимо прориватися крізь купу фейків та напівправд, щоб дістатися до правдивої, важливої й потрібної інформації.

Не так давно українці мали значні проблеми з доступом до інформації через недосконале законодавство. Проте, в останні роки в цій царині відбулась справжня революція. В жовтні минулого року в Міжнародному рейтингу забезпечення права на інформацію Україна посіла 22-гу позицію з 111 країн світу. Це непоганий показник й він свідчить, що ми привели своє законодавство до кращих європейських зразків.

Тепер суть проблеми в правильному застосуванні законів та ретельному контролі за їх виконанням. Одне із ключових зауважень міжнародних експертів – відсутність в Україні незалежної установи, яка б захищала право людини на інформацію. Сьогодні ці функції виконує омбудсмен як найбільш незалежна від усіх гілок влади інституція. Але світова практика показує, що ефективніше цю роботу буде здійснювати окремий спеціалізований захисник.

Навіщо він потрібен? На жаль, часто чудові правові норми та їх реалізація на практиці знаходяться ніби у паралельних всесвітах. Брократичний апарат звик працювати в режимі напівсекретності і майже рефлекторно приховує інформацію. Аби це змінити, потрібно, щоб захист інтересів споживачів інформації очолила авторитетна незалежна інституція.

В таких країнах як Великобританія, Португалія, Угорщина, Туреччина, Словенія успішно діють комісари або комісії з питань інформації. Головне їх завдання – розгляд скарг та реагування на ці скарги. Причому, в більшості країн рішення інформаційного комісара є обов’язковими для виконання.

Для того, щоб утворити таку поважну інституцію в Україні, слід змінити Конституцію. Жоден закон крім Основного не гарантуватиме достатніх повноважень для інформаційного комісара. Внесення змін до Конституції – складна процедура, яка потребує консолідації депутатів. В минулому році парламент продемонстрував, що здатен ухвалювати ключові для країни рішення і я впевнена, що ми в черговий раз доведемо свою ефективність.

Сьогодні стартує перший етап процесу. Я та мої однодумці розпочинаємо збір підписів серед народних депутатів. Наша мета – зібрати підписи щонайменше 1/3 народних обранців, що дозволить зареєструвати відповідний законопроект. Наступним кроком стане обговорення документу в комітетах та звернення до Конституційного суду на предмет відповідності змін діючій Конституції. Після цього Верховна Рада зможе попередньо ухвалити правки до Основного закону.

Зміни до Конституції окреслять загальні межі діяльності інформаційного комісара. Детально процедуру його призначення та конкретні функції пропишуть в окремому законі. Важливо, щоб після ухвалення конституційних змін парламент з цим не забарився.

Нова посадова особа, яка матиме найвищий статус, буде відповідати наступним критеріям: фаховості, неупередженості, рівновіддаленості від усіх гілок влади й від усіх політичних сил, які діють в країні. Інформаційний комісар зможе налагодити суворий контроль за дотриманням законодавства про доступ до інформації. З одного боку він стимулюватиме усі державні установи до відкритості та прозорості, з іншого - захищатиме право людей на приватність й захист персональних даних.

Закликаю колег доєднатися до нашої ініціативи та виступити співавторами конституційних змін. Адже кожен з нас щоденно є споживачем інформації й зацікавлений в її максимальній повноті та неупередженості. 

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR ProZorro адвокат Адвокат Морозов Адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО Банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет бют валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада Вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата Земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк