Кнопки

Реформа середньої освіти a la francaise

 
22.05.2015 14:11

У Франції уряд намагається проштовхнути свій варіант реформи однієї з ланок середньої освіти — коледжу, де діти вчаться 4 роки, з 11-12 до 14-15 років. Вже є маніфестації незадоволених, але так само є і розуміння експертів, чому це потрібно. Напевно, все могло б пройшло більш-менш тихо, але у 2017 році у Франції президентські вибори, і реформа — це можливість пограти м’язами перед стартом виборчої кампанії.

Власне, реформа не є ні радикальною, ні глибокою. Вона дещо модифікує зміст навчальних програм, через що, вочевидь, втратять роботу вчителі деяких предметів. Проте загалом по країні кількість педагогів після реформи повинна зрости.

Не занурюучись глибоко у французьку систему освіти, скажу, що сьогодні учень коледжу має 26 обов’язкових годин навчання на тиждень: математика, історія, географія, пластичне мистецтво, музична освіта, наука про життя та землю (свого роду суміш природознавства, екології, біології), основи техніки, фізика та хімія, фізичне виховання, французька мова, іноземна мова, яка вивчається з початкової школи, з 12-13 років додається ще 2 години міждисциплінарних предметів на вибір коледжу. Тоді ж, якщо відповідний навчальний заклад пропонує, учень може обрати давньогрецьку або латину. Сьогодні 18% учнів зробили такий вибір. Це додає ще 2 години на тиждень, які з часом збільшуються до 3.

Вивчати другу іноземну або регіональну мову можна почати у 13 років. Проте є так звані коледжі з двома мовами викладання, де друга іноземна мова вивчається вже з 11 років, а з 13 є можливість слухати нелінгвістичні предмети іноземною мовою, яку учень почав вивчати у почаковій школі. Коледжів, які пропонують таку опцію, близько 15% .

На думку міністра освіти Франції Наджат Валло-Белькасем, така розбалансованість та неоднорідність коледжів є причиною нерівності (нагадаю, уряд соціалістичний), тому президент відстоює ідею, що кожен учень до 14 років (український аналог 9 класів) повинен отримувати однаковий об’єм знань. Власне, тому і була запропонована реформа, яка в разі успішного прийняття почне діяти з 2016 навчального року.

Передбачається, що загалом 26 годин, розподілених між обов’язковими предметами, залишаться. Проте відтепер другу іноземну мову в обсязі 2.5 годин на тиждень зможуть вивчати всі учні з 12 років, а двомовні класи натомість зникнуть. Обсяг викладання давньогрецької та латини буде зменшений до 1 години на тиждень.

З 11 років (перший рік коледжу) вводиться додатково три, а з 12 — чотири години додаткових занять. Передбачено, що перший рік це буде різноманітна робота в групах, яку потім замінятиме навчання за 8 напрямками, які матимуть не теоретичний, а практичний ухил: культура та творчість; тіло, здоров’я, безпека; науки та суспільство; економічне та професійне життя; сталий розвиток; інформація та комунікація; мови та культура античності; регіональні та іноземні мови та культура. Що саме викладати, вирішуватимуть вчителі конкретного коледжу, таким чином буде розширена його автономія приблизно до 20% від загальної кількості предметів.

Все це потребуватиме і розширення педагогічного складу. Планується його збільшити на 4000 осіб для 7100 коледжів.

Здавалося б, усе чудово, проте права опозиція схопилася за соломинку, роздмухуючи тему звільнення вчителів давньогрецької та латини і зникнення коледжів з двома мовами викладання. На жаль, праві традиційно чинять спротив великим реформам соціалістичного уряду і не прагнуть конструктивного діалогу. Почнемо з того, що вони навіть не запропонували альтернативного проекту реформи, і головним їхнім закидом є відсутність демократичного діалогу щодо змісту реформи. Сумнівний закид, якщо зважати на те, що вести діалог в уряду виходить з усіма, крім власне опозиції, яка натомість намагається створити медіакартинку, ніби реформа проштовхується силою.

Насправді урядмає вагомі причини прагнути цієї реформи саме зараз. По-перше, тому що вважає, як і кожен нормальний уряд, що цей варіант реформи хороший. По-друге, бо це результат кропіткої роботи і переговорів. Важких переговорів, зважаючи на те, що соціалісти програють вибори за виборами і скоро, швидше за все, втратять владу. Проект реформи зміг отримати підтримку Вищої ради з освіти — дорадчого органу з питань середньої освіти. Причому підтримку 2/3 складу, що буває дуже рідко, зважаючи на досить різнобарвний склад. Тут є ті, хто відстоює інтереси всіх зацікавлених сторін: і уряду, і профспілок, і батьків.

Ну а по-третє, уряд та президент заявили, що вже розпочалася робота над узгодженням підзаконних актів, які через рік впровадять цю реформу в життя. Ці узгодження, на думку уряду, дадуть змогу усунути всі дрібні розходження, які виникають, але усунути вже після прийняття базового тексту.

Реформа, найімовірніше, розпочнеться, але напрекрасніше у цій історії те, що відбувається з правою опозицією. У них зараз своєрідний внутрішній розкол, є декілька бажаючих бути єдиним кандидатом на президентських виборах, і кожен хоче показати, як він добре розбирається в освіті. Не спромігшись запропонувати альтернативний текст реформи, Саркозі викликає на дебати міністра освіти, інший лідер Союзу за народний рух Алан Жюпе (колишній міністр закордонних справ) у вересні обіцяє видати книжку про своє бачення системи освіти, а Люк Шатель, колишній правий міністр освіти, пише пости про освіту.

Зовсім скоро в Україні голосуватимуть за рамковий закон ’’Про освіту’’, закон ’’Про професійну освіту’’ та ''Про науку і науково-технічну діяльність'', а трохи згодом, напевно, і закон ’’Про середню освіту’’. Зміни, передбачені в них, явно не будуть такими поверхневими, як у Франції: запроваджуватиметься дванадцятирічка, розширюватиметься фінансова автономія освітніх закладів, мінятимуться підходи до навчання учнів та підготовки вчителів. І все це призведе до розголосу, сварок, популізму, бо ж доведеться закривати школи, хтось втратить роботу, а хтось - просто рибне місце. І всі ніби розуміють, що реформи необхідні, але ж у нас є ’’виборець’’. Тому питання освіти у нас надзвичайно заполітизоване, з трибуни Верховної Ради нам знову ті ж самі обличчя розказуватимуть, як захищають інтереси вчителів, а насправді здобувають політичний капітал. Ці люди ніколи не запропонують дієві варіанти вирішення проблем. Все, на що вони здатні, це просто законсервувати існуючий стан речей.Це ж так просто.

Реформа в Україні, як і в Франції, врешті-решт також розпочнеться, бо вона потрібна, але відмінність нашої ситуації в тому, що можна із певністю сказати: Сергія Квіта на дебати ніхто з тих, хто кричатиме найголосніше, не викличе, і у вересні книжки про своє бачення системи освіти в Україні ніхто не надрукує.


Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы дтп ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет Ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование Общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика экономика украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк