Автор
Руководитель налоговой практики ЮФ EVRIS, адвокат
Кнопки

Звільнення процентів за єврооблігаціями від оподаткування: ДФС - проти

 
06.10.2017 16:46

У 2017 році змінилися правила оподаткування деяких доходів нерезидентів у вигляді процентів.

Зокрема, відповідно до підпункту 141.4.11 пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України (ПКУ), проценти, які виплачуються українськими компаніями за позикою або фінансовим кредитом нерезидентам, які залучили фінансування шляхом розміщення облігацій на міжнародних ринках капіталу, можуть оподатковуватись податком на доходи нерезидентів (також відомим як податок на репатріацію) за ставкою 5%.

Важливо, що для застосування вказаної 5% ставки податку на репатріацію нерезидент, який отримує проценти від українських компаній, не обов’язково повинен бути бенефіціарним власником таких процентів.

Також слід звернути увагу на Перехідні положення ПКУ, які передбачають повне звільнення від оподаткування податком на репатріацію процентів за позиками або фінансовими кредитами, наданими нерезидентам, які залучили фінансування шляхом розміщення іноземних боргових цінних паперів.

Серед ряду умов для застосування звільнення від оподаткування є застереження про те, що отримувач процентів (нерезидент) на дату розміщення іноземних боргових цінних паперів не повинен бути резидентом низькоподаткових юрисдикцій.

Перелік таких юрисдикцій - той самий, що й для визначення операцій контрольованими для цілей трансфертного ціноутворення (ст. 39 ПКУ). Такий перелік для цілей ст. 39 ПКУ був уперше затверджений 25 грудня 2013 року. 

Відтак, залишається відкритим питання про звільнення процентів від оподаткування для випадків, коли на дату розміщення нерезидентом іноземних боргових цінних паперів  відповідний перелік низькоподаткових юрисдикцій ще не був затверджений та/або не набув чинності.

«Розв’язання» окресленої дилеми було надане в індивідуальній податковій консультації ДФС №1689 від 21.08.2017р.

Так, у ДФС вирішили, що для означеного випадку «не дотримується вимога» щодо того, що отримувач процентів (нерезидент) на дату розміщення іноземних боргових цінних паперів не повинен бути резидентом низькоподаткових юрисдикцій, наведених в урядовому переліку. 

У зв’язку з цим, на погляд ДФС, проценти за позиками від нерезидентів, які розмістили іноземні боргові цінні папери до 25 грудня 2013 року, підлягають оподаткуванню податком з доходів нерезидентів на загальних підставах. Відзначимо, що загальні підстави передбачають ставку податку на репатріацію у розмірі 15% або ставку, передбачену відповідним міжнародним договором (конвенцією) про уникнення подвійного оподаткування. У свою чергу, для застосування такого договору необхідно дотримуватись низки умов, серед яких статус бенефіціарного власника отримувача щодо отриманих процентів. 

На наш погляд, вищезазначена позиція ДФС є нелогічною та демонструє фіскальний підхід до тлумачення норм податкового законодавства. Адже очевидно, що за відсутності переліку низькоподаткових юрисдикцій жоден нерезидент не може вважатися таким, що є резидентом юрисдикції, включеної до такого переліку.  

Проте, ДФС повторила свою фіскальну позицію і в кількох інших консультаціях. Вірогідно, ДФС відстоюватиме вищезазначену необґрунтовану позицію та не відступить від неї під час перевірок платників податків.

Тому платникам податків, які бажають застосувати звільнення від оподаткування податком на доходи нерезидентів щодо процентів, що підлягають сплаті іноземним кредиторам, які залучили фінансування шляхом розміщення облігацій, доцільно вже зараз вести підготовчу діяльність задля попередження та уникнення істотних податкових нарахувань.

Однією з можливих стратегій є завчасне звернення за індивідуальною податковою консультацією. Існує висока ймовірність, що отримана індивідуальна податкова консультація дублюватиме вищенаведену позицію ДФС. Однак, таку індивідуальну податкову консультацію можна оскаржити в судовому порядку. Тому, в цих конкретних обставинах, доцільно розглянути підготовку відповідного позову до суду, навіть не чекаючи на індивідуальну консультацію від ДФС.

В разі успішного судового оскарження фіскальної індивідуальної податкової консультації платником податків ДФС повинна буде надати іншу податкову консультацію з урахуванням висновків суду. 

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов Адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет Ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее Україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика экономика украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк