Автор
Керівник електронного торгового майданчику SmartTender.biz
Кнопки

ProZorro: зрада чи перeмога?

 
06.04.2017 11:55

Державні закупівлі в Україні завжди були розсадниками корупції: все працювало доволі просто-  ніхто “зайвий” навіть потрапити не міг на жодні торги, а про виграш взагалі не було і мови, як кажуть, свій до свого по своє. Сама система “паперових”  закупівель залишала широкий шлях для корупції.

З початку  реформ на нелегкій ниві державних закупівель минуло не так багато часу, а але вже «дозріли»  перші плоди наших старань, а саме:

·         Громадяни та підприємці отримали унікальну можливість моніторити проведення тендерних торгів.

·          Було створено єдиний державний реєстр, введено нове законодавство. Зокрема, введено заборону на участь в інших торгах протягом наступних трьох років   фірмам, яких впіймали на “договорняках”.

·         Полегшено сам процес електронних торгів та подачі заявок на них.

Пілотний проект ProZorro в Україні почав працювати в тестовому режимі  лише з травня 2015 року . Це була частина реформи системи державних закупівель та приєднання України до міжнародної “Угоди про державні закупівлі”  (Agreement on Government Procurement, GPA).  Сьогодні ми вже можемо говорити про реальні успіхи реформи державних закупівель, адже цей досвід є не лише вдалим, але й унікальним.

ProZorro є певною синергією зусиль держави, громадського сектору і бізнесу.  Бізнес надає майданчики для роботи та інвестиції, громадський сектор бере активну участь у власне прозорих державних закупівлях, а держава  створює відповідну законодавчу базу. Таким чином, від простої, але ефективної співпраці виграють всі – економія грошей, часу і, що не менш важливо, нервових клітин. Безумовно, ми не можемо сказати, що дана система є досконалою, ба більше, ми розуміємо, що і за цих умов, на жаль, не створено достатніх умов для комфортної співпраці усіх  учасників тендерних торгів. Усе ще існує проблема необізнаності покупців та продавців. Проте перший крок зроблено, а це, як відомо, найважче.

Ми маємо чим пишатися: ринок закупівель в минулому році зріс на 17 відсотків, а сума торгів – аж у 5 разів (з 4 до 20 мільярдів!), що не може не вражати. Згідно зі статистичними даними, частка державних закупівель у загальному ВВП України становить не мало не багато, а 10 відсотків. Тому ми маємо чим гордитися, і над чим працювати.

Лише працюючи разом, ми можемо побороти застарілу: систему «паперових» закупівель. Завдяки ProZorro можна стежити за процесом торгів, а також здійснювати постійний моніторинг результатів та виконання тендерних умов – для цього створено усі необхідні інструменти як для простих громадян, так і для професіоналів. Незважаючи на будь-які спроби махінацій, на систему «допорогових закупівель» ProZorro не лише працює, а й еволюціонує: кількість тендерів зросла до 60 відсотків, 42 відсотки учасників це фізичні особи і ФОПи – тобто малий та середній бізнес. Система розвивається і вдосконалюється.

Враховуючи  міжнародну угоду про державні закупівлі зі Світовою організацією торгівлі (СОТ), українські виробники мають відкритий доступ до міжнародних тендерів, а ринок державних закупівель стає глобальним. Хоча, на жаль, українські підприємства сьогодні не завжди відповідають високим вимогам  та не витримують шаленої конкуренції на європейському ринку, проте і тут є певні переваги. Ми отримуємо можливості, а це -  найцінніше. Зараз підприємства можуть здійснювати точне стратегічне планування, реально оцінювати власний потенціал та модернізуватися.

Система ProZorro надає нам прекрасний інструментарій для боротьби з корупційними схемами: як для аматорів, так і для професіоналів. Аналіз, моніторинг та контроль за дотриманням законодавства став значно простішим з відкритими даними. Проте навіть за умов максимальної відкритості, все ще залишається корупційна складова – тендерні схеми, «спеціальна» документація, підкилимні інтриги та домовленості. На жаль, ми не можемо їх знищити безболісно і швидко. Проте маємо можливість звернути увагу на якісь порушення «правил гри»,  просто подавши заявку на сайт DoZorro . Ми повинні бути обізнаними (знаєш - значить озброєний), безкомпромісними, щоб побороти корупційні схеми, знищити корінь «змовницьких торгів» та створити нову proZorry c истему, бо, як кажуть, довіряй, але перевіряй.

Головне не зупинятися. Нам є до чого прагнути. Нам є куди рости і розвиватися. Ми маємо потенціал, у нас є необмежені можливості, а найголовніше - у нас є віра в те, що ми змінюємо цей світ.

 

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов Адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС Євромайдан ЄС Жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата Земля импорт инвестиции инвестиции в экономику Интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый Кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія Россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее Україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции Экспорт энергетика юрист Ющенко Янукович Яценюк