Архив автора
Кнопки

Захист прав та інтересів у справах по ДТП. Власний досвід

 
13.03.2018 14:53

Згідно з офіційними даними Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення і оперативного реагування Національної поліції лише за січень місяць 2018 року в Україні трапилося 16.7 тис ДТП, в яких 2 432 людини постраждали, 1923 отримали тілесні ушкодження і 276 загинули. Як бачимо, з плином часу ситуація на дорогах, на жаль, не покращується, що призводить до такої невтішної статистики.

За більшою частиною ДТП в Україні складаються протоколи про вчинення адміністративних правопорушень. Нагадаю, що такі протоколи складаються в разі, якщо в ДТП відсутні дані щодо загибелі людей, а також якщо будь-хто з учасників ДТП отримав легкі тілесні ушкодження. У разі наявності загиблих людей або людей, що отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості та/або тяжкі тілесні ушкодження, розпочинається кримінальне провадження. 

З власної практики у справах про адміністративні правопорушення зауважу, що переважна більшість протоколів про адміністративні правопорушення складаються на місці ДТП, не дивлячись на те, що Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07 листопада 2015 року), надано можливість поліцейському, який оформлює матеріали ДТП та у разі, коли для прийняття об`єктивного рішення виникає необхідність в отриманні додаткових даних, передати такі матеріали уповноваженій особі підрозділу патрульної поліції для розгляду.

В складних справах про адміністративні правопорушення, в яких для встановлення порушника ПДР необхідно провести ретельне дослідження матеріалів, та, при необхідності, отримати висновки експертів-автотехніків, витребувати додаткові дані (наприклад, дані стосовно роботи світлофорів на конкретному перехресті та/або дані щодо відеоспостереження на місці ДТП), досить часто протоколи про адміністративні правопорушення складаються не на ту особу, що насправді вчинила таке правопорушення. В таких справах без допомоги адвоката по ДТП не обійтися.

Наведу приклад з власної справи, в якій надавав правовову допомогу в якості захисника (адвоката). Мій клієнт рухався по проспекту Перемоги в місті Києві в крайній лівій смузі біля відбійника. Автомобіль, який рухався праворуч від мого клієнта, вирішив раптово перестроїтися в смугу руху мого клієнта. При цьому, цей автомобіль не надав перевагу в русі моєму клієнту, внаслідок чого трапилося ДТП. По приїзду працівників поліції автомобіль, який не надав перевагу в русі, фактично знаходився попереду автомобіля мого клієнта, а його водій надав письмові пояснення про те, що він, нібито, рухався в крайній лівій смузі, а автомобіль мого клієнта не дотримувався безпечної дистанції і швидкості та наздогнав його позаду.

Тобто, інший учасник ДТП приховав від працівників поліції обставину щодо його перестроювання на момент ДТП з третьої смуги руху у четверту, по якій рухався мій клієнт, внаслідок чого протокол працівниками поліції було складено помилково на мого клієнта.

Мною, до проведення судового засідання у справі про притягнення до адміністративної відповідальності мого клієнта, було подано скаргу на незаконні дії працівників поліції, які виїздили на місц е ДТП, в якій, окрім іншого, просилося скласти протокол про адміністративне правопорушення на іншого учасника ДТП. Керівництво патрульної поліції взяло до уваги мої доводи та вказало, що протокол про адміністративне правопорушення на іншого учасника ДТП буде складено після надходження матеріалів від суду. Інакше кажучи, поліція взяла до уваги , що протокол на мого клієнта був складений помилково, однак не змогла нічого зробити, оскільки всі матеріали вже були надіслані до суду з метою їх розгляду.

В такому разі у мене не було іншого виходу, ніж переконати суд, який роз г лядав матеріали справи, про те, що в діях іншого учасника ДТП вбачаються ознаки скоєння адміністративного правопорушення, однак відносно нього не складено протокол. До проведення судового засідання мною було подано письмові пояснення по справі, в яких чітко вказувалися доводи і фактичні дані щодо перестроювання іншого учасника ДТП в смугу руху мого клієнта, відповідно, в судовому засіданні я просив суд повернути матеріали про адміністративне правопорушення до управління патрульної поліції для проведення додаткової перевірки та доопрацювання, що судом і було зроблено.  

Приймаючи таке р ішення, суд узяв до уваги характер пошкоджень, що виник на автомобілях, а також місце розташування транспортних засобів на проїзній частині, що вказувало на факт перестроювання іншого учасника ДТП з третьої смуги руху у четверту, по якій рухався мій клієнт, а також вказувало на факт надання іншим учасником ДТП неправдивих пояснень з приводу обставин ДТП, зокрема, щодо руху такого учасника перед ДТП по четвертій смузі руху.

Отже, як бачимо, у разі, якщо працівники поліції помилково склали на вас протокол про адміністративне правопорушення, свою невинуватість у ДТП можливо довести шляхом побудови правильної стратегії захисту.

Крім того, звертаю увагу, що в деяких випадках без висновку автотехнічної експертизи довести свою невинуватість у ДТП неможливо. Допомога адвоката по ДТП має включати у себе і здійснення, у разі необхідності, комунікацій разом судовими експертами-автотехніками, які, при необхідності, можуть скласти висновок автотехнічної експертизи.   

Отже, у разі, якщо відносно вас склали або можуть скласти необгрунтовано протокол про адміністративне правопорушення, рекомендую:

1)   не панікувати і пам`ятати, що за допомогою кваліфікаваної допомоги адвоката по ДТП ви зможете довести свою невинуватість;

2)     викликати на місце ДТП адвоката. Розумію, що ваш адвокат може саме в цей момент бути зайнятим, перебувати в іншому місті і т.д. В такому випадку звертайтеся до адвоката при першій можливості, адже адвокат може встигнути врегулювати питання до передання матеріалів про адміністративне правопорушення до суду (наприклад, адвокат може надати відомості про наявність ознак скоєння адміністративного правопорушення в діях іншого учасника ДТП, що має наслідком складення відносно такого учасника протоколу про адміністративне правопорушення);

3)      у разі, якщо ви повністю впевнені у своїй невинуватості, надайте письмові пояснення працівникам поліції. У разі, якщо ви не впевнені у своїй невинуватості, пояснення не надавайте (згідно з статтею 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім`ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом);

4)     зафіксувати за допомогою фотоапарату місце розташування транспортних засобів та пошкоджень, що виникли на них. У разі, якщо існують сліди гальмування, також фотографуйте їх. За наявності поряд з місцем ДТП сталих орієнтирів, таких як магазини, кафе, стовпи, будинки, обов`язково зафіксуйте місце розташування транспортних засобів відносно них;

5)   взяти активну участь у проведенні замірів, які здійснюють працівники поліції. У разі, якщо на схемі місця ДТП ви побачили невірні дані стосовно замірів, вимагайте внесення до схеми правильних даних. У разі, якщо працівники поліції не реагують на ваші вимоги, обов`язково напишіть про це у своїх зауваженнях. Не менш важливо звернути увагу на достовірне фіксування працівниками поліції замірів проїзної частини, смуг руху, положення транспортних засобів до правого та лівого краю проїзної частини, наявність на дорожньому покритті дефектів, вірне розміщення слідів гальмування та осипу грунту (може відбутися внаслідок зіткнення транспортних засобів). На зворотній схемі місця ДТП працівники поліції, окрім іншого, мають зафіксувати усі пошкодження, що виникли на транспортних засобах внаслідок ДТП;

6)     записати номери телефонів, місце проживання, прізвище ім`я та по батькові свідків;

7)    з`ясувати можливість отримання відеозапису ДТП. Пам`ятайте, що загалом такі установи як магазини, заправні станції, кафе, ресторани зберігають записи за три останні дні. Також, не забувайте, що в деяких публічних місцях та перехрестях встановлені відеокамери, відеозаписи з яких можливо замовити протягом трьох днів з часу ДТП перейшовши на сайт: http://videoprobki.ua.

Слід пам`ятати, що у разі встановлення вашої вини у ДТП може настати і цивільно-правова відповідальність (пред`явлення до вас вимоги про відшкодування шкоди, що завдана внаслідок ДТП). Таке можливо, коли розмір завданої шкоди перевищує суму страхової виплати, відсутній поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, банкрутство страхової компанії, в якій застрахована ваша відповідальність або неможливість нею виплатити страхову суму.

Додатково слід враховувати, що згідно з позицією Верховного Суду України потерпілий у ДТП має право пред`явити вимогу про відшкодування шкоди внаслідок ДТП як безпосередньо до страхової компанії, так і до особи, що винна у ДТП. Таким чином, наявність у вас полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності не захищає вас від предявлення вимог потерпілого у ДТП про відшкодування шкоди. В такому разі, після відшкодування шкоди, ви матимете право подати регресні вимоги про відшкодування компенсованої вами шкоди до страхової компанії, в якій застрахована ваша відповідальність.

Насамкінець, хочу звернути увагу, що в багатьох складних ДТП можливо було простіше вирішити питання про наявність чи відсутність вини в певного учасника ДТП за наявності відеореєстратора. Тому, у разі, якщо ви ще не встановили цей прилад у своєму транспортному засобі, рекомендую це зробити. В складній ситуації він вам допоможе.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов Адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее Украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ес євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта УКРПОШТА управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк